Изкуство

Париж 1900 и Sofia Contemporary – изкуство в есенна София

Световното изложение в Париж през 1900 година е името и вдъхновението за откритата преди няколко дни изложба в Галерията за чуждестранно изкуство. Началото на 20-ти век идва съпроводено от чудеса и почти магическа атмосфера – първият дирижабъл, киното и електричеството правят живота удивителен и различен. Не случайно на изложението в Париж е построен специален дворец на електричеството, на върха на който грее феята на електричеството, която се вижда от целия град.

Париж 1900 и Sofia Contemporary – изкуство в есенна София
Световното изложение в Париж през 1900 година е името и вдъхновението за откритата преди няколко дни изложба в Галерията за чуждестранно изкуство. Началото на 20-ти век идва съпроводено от чудеса и почти магическа атмосфера – първият дирижабъл, киното и електричеството правят живота удивителен и различен. Не случайно на изложението в Париж е построен специален дворец на електричеството, на върха на който грее феята на електричеството, която се вижда от целия град. Зад Айфеловата кула на марсово поле се издигат павилионите на страните участнички, всичките пищни, различни и шарени. Филмът, който показва и разказва за всичко това е едно от най-хубавите неща на изложбата. В допълнение във всяка зала има табла с подробни обяснения на български и френски език и това е приятно разнообразие на фона на обичайните експозиции у нас, съпроводени само с мънички табелки с имена. 
 
Донесените от Париж експонати са част от архива на Petit Palais, построен също по това време. Това е един от любимите ми музеи в Париж, малък и с невероятна атмосфера, в който всичко е направено прецизно и красиво с прекрасни малки елементи – от дръжките на прозорците до перилата на стълбите. Изнесени извън тази обстановка експонатите са загубили част от чара си, но организаторите са направили всичко възможно да покажат с картини и предмети и да разкажат с думи за времето и мястото, за което се отнася изложбата. Последната зала е посветена на България през 1900 година и участието й в изложението. Оказва се, че съвсем не сме били там като бедни роднини. В София през 1900 година вече има електричество за обществени нужди и шест трамвайни линии – както в малко европейски столици по онова време. Българските творци създават красив павилион и произведения, наградени с медали на изложението. Специално по този повод е създаден гербът на София. Показаните на изложбата картини са събрани от няколко музея и дават добра представа за високото ниво на родното изкуство по онова време. И ако не друго, поне се почувствахме европейци на тръгване. 
 
Оказа се, че в обикновено бедната откъм художествени събития столица в момента се случва и друго за отбелязване – Sofia Contemporary – амбициозен фестивал на модерното изкуство с локации и събития из целия град. И макар че някои от интересните неща изглежда предстоят, все пак разгледахме няколко от вече наличните. На ъгъла на „Патриарх Евтимий“ и „Ангел Кънчев“ старата полицейска будка е направена на място за срещи – бяла и с цветя и вече явно популярна, защото беше пълна с насядали млади хора, които видимо се забавляваха. Искрено не разбрах видео инсталацията във Виваком арт хол, потискащо и силно стилизирано видео, пълно с насилие, секс и апокалиптични видения. Затова пък идеята на Лъчезар Бояджиев -Парк view - реализирана в градинката пред Народната библиотека е много симпатична. На всяка пейка е сложена табелка с името на града, който се намира някъде пред погледа ни напред в пространството и до който може да стигнем с ума и въображението си и да сме и тук и там. За съжаление част от табелките вече са откраднати, така че побързайте ако ви се иска да попътувате на ум до Дамаск, Атина или Венеция.
 
София е вече истински есенен град, хладен и мокър, така че малко красота и фантазия са добре дошли. За щастие в момента може да получим и от двете.
 
Изложбата „Париж 1900“ ще продължи в Галерията за чуждестранно изкуство до 13-ти януари следващата година.
 
Програмата на Sofia Contemporary е тук.