Изкуство

Пети "Аскеер" за Александър Морфов, който беше уволнен от Народния театър

"Антигона" и "Арт" получиха по две статуетки

Пети "Аскеер" за Александър Морфов, който беше уволнен от Народния театър

Снимка: Facebook / @Alexandar Morfov 

 

Уволненият от Народния театър Александър Морфов спечели награда "Аскеер" за режисура, а спектакъла му "Антигона" в плевенския театър беше отличен за най-добро представление. 

По традиция наградите "Аскеер" бяха връчени на 24 май в Театър "Българска армия". Това са най-старите отличия за театър в България и се дават "от артисти за артисти". Церемонията тази година премина под знака на 200-годишнината от рождението на Найден Геров и поздравленията към Георги Господинов, който минути преди полунощ на 23 май спечели International Booker Prize за романа си "Времеубежище".

Морфов: Благодаря на тези, които ме подкрепиха 

„Много съм благодарен на фондация „Аскеер“, защото в тези трудни за мен дни това някак си ще ме ободри“, каза Морфов. Той благодари на артистите от плевенския театър и особено на Деян Донков и Милена Ерменкова, които изпълняват главните роли. 

„Благодаря на моите близки хора – Рени Врангова, Албена Колева и Валери Йорданов, които ме подкрепяха в тези тежки дни, в борбата с номенклатурата и с ужасните неща, които се случват в нашата държава“, каза още Александър Морфов добави: 

"Между другото, това е моят 5-и "Аскеер", останалите 4 са в Народния театър. Там някъде се спотайва онази партийна, номенклатурна, нищожна личност, която е директор на театъра в момента. Но да не го превръщаме в политически разговор" 

И продължи:

"Но тъй като всичко онова, което говоря, навява мрачни тонове, само ще припомня един стар виц – един човек ходел по улицата и хвърлял позиви, един ги разгледал, спрял го и казал: „Абе човек, тук нищо не пише“. Онзи отговорил: „Какво да пише, всичко е ясно“. Така че всичко е ясно, няма какво да ви обяснявам. Благодаря много! Да е честит нашият празник, да е жив и здрав Георги Господинов, да живее България!“

Скандалът в Народния театър избухна, след като Морфов написа “ДПС” и “Изчезвай” на вратата на офиса на мениджърката по комуникациите на театъра Велислава Кръстева. Напрежението ескалира още повече, след като част от актьорите подкрепиха директора Васил Василев, а останалата - застанаха на страната на Александър Морфов. В крайна сметка режисьорът бе уволнен дисциплинарно. При връчването на наградите “Икар” актьорът Алек Алексиев излезе на сцената с тениски с надпис “Морфов” (вижте видеото тук).

Директорът на плевенския театър благодари за признанието и каза, че това не е трудно да се постигне с режисьори като Явор Гърдев и Александър Морфов. „Не е трудно с екип като този [,,,] Това е тяхна награда. Тя я заслужиха, изстрадаха и накрая я получиха. Пожелавам на всички директори на театри такива колеги“, каза още Димитър Кабаков.  

 

Поздравявам колегите от Военен театър и фондация Аскеер за номинациите и наградите на спектакъла АНТИГОНА с режисьор...

Posted by Nastasia Filipovna on Wednesday, 24 May 2023

Две представления получиха по две статуетки - освен „Антигона” по Жан Ануи на плевенския театър „Иван Радоев“, другият отличен с две награди спектакъл е „Арт“ от Ясмина Реза на Младежкия театър: за изгряваща звезда – Владислав Стоименов (за режисура) и Кирил Недков – за поддържаща мъжка роля.  Призът за цялостен принос към театралното изкуство за първи път беше връчен на сценограф - проф. Слави Кокалов, който благодари на всички свои учители. Почетният "Аскеер" тази година получи актрисата Елена Райнова. 

Всички наградени вижте на следващата страница...


Наградите „Аскеер” са единствени по рода си театрални  награди в България, при които отличията се дават от артисти за артисти“ и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър, коментират от „Академия „Аскеер“.   

Ето и всички наградени:

За представление: 

„Антигона“ 

За режисура:

 Александър Морфов за „Антигона” по Жан Ануи (Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен)  

За водеща женска роля: 

Светлана Янчева за ролята на Уини в „О, щастливи дни“ от Самюъл Бекет в „Сфумато" 

За водеща мъжка роля:

Владимир Пенев за ролята на поп Кръстьо във „Великденско вино“ от Константин Илиев (Народен театър)

 

За поддържаща женска роля: 

Мария Каварджикова за ролята й на Магдалена в „Частици жена“ от Ката Вебер (Народен театър)

За поддържаща мъжка роля: 

Кирил Недков за ролята му на Иван в „Арт“ от Ясмина Реза (Младежки театър)

За моноспектакъл:

„Неведение“ от Албена Ставрева (консултант - Явор Гърдев, режисьор - Албена Ставрева, сценограф - Албена Ставрева, музика - Мира Искърова, звуков дизайн - Юлиан Стоичков, с участието на Албена Ставрева, Народен театър)

За изгряваща звезда: 

Владислав Стоименов за режисурата на „Арт“ от Ясмина Реза (Младежки театър)

За сценография: 

Мариета Голомехова за „Дон Кихот“ от Мигел де Сервантес (Младежки театър) и „Старецът и морето“ от Ърнест Хемингуей (Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ – Пловдив)

За костюмография: 

Никол Трендафилова за „Леонс и Лена“ от Георг Бюхнер в Yalta Art Room.

За театрална музика:

Милен Кукошаров за „Три сестри“ в театър „Възраждане“. 

*Церемонията  беше с режисьора Борис Радев, сценография и костюми – Нина Пашова, музика и музикален продуцент – Добрин Векилов-Дони, хореография – Ангелина Гаврилова. По традиция, събитието е под патронажа на министрите на културата и на отбраната