Изкуство

Пет дизайнерски стола, повлияли съвременната култура

И всичките от Скандинавия

Пет дизайнерски стола, повлияли съвременната култура

Столът Paimio на Алвар и Аино Аалто

През 1928 г. архитектите и дизайнери Алвар и Аино Аалто спечелват конкурс за построяването на санаториум за туберкулозноболни край финландския град Паимио. След това са ангажирани да създадат и дизайна на интериора на санаториума и така се ражда столът икона Paimio, предназначен първоначално за почиващите пациенти. Столът е вдъхновен от B3 на Марсел Бауер, но Аалто смятали, че тръбовидната стомана е твърде студен и тежък за работа материал, така че придали на Paimio един по-фин завършек, използвайки бреза и шперплат. Гъвкавите материали реагирали на затворения контур и създали ъгъл на сядане, даващ възможност на пациентите да дишат по-лесно. Pamio е едновременно иновативен, устойчив, минималистичен и изследващ границите на материалите, които по-късно оказват влияние и върху Чарлз и Рей Имс например.

 

Столът Phanton на Вернер Пантон

За първи път Лудвиг Мис ван дер Рое достига до идеята за стелажен пластмасов стол, но от началото на 50-те години неговият наследник Вернер Пантон експериментира с идеята за стол, изработен изцяло от един пластмасов елемент. Така през 1956 г. създава S-chair – столът, от който по-късно ще се появи Phanton. По това време изработването му е било много сложно, което забавило производството му, така че столът се появява на пазара през 1967 г., произведен от Vitra. Този стол моментално се превръща в поп икона, още повече, че съвпада с футуристичните тенденции от "космическата ера". През 1995 г. Кейт Мос се появява на корицата на британския Vogue гола, седнала върху Phanton и снимана от Крис Найт.

 

Столът The Egg на Арне Якобсен

През 1956 г. архитектът Арне Якобсен е ангажиран за дизайна на SAS Royal Hotel в Копенхаген. Якобсен е трябвало да създаде всеки един елемент от него – от самата сграда до дизайна на пепелниците в сувернирния магазин (вкл. сета прибори за хранене, който ще използва после Стенли Кубрик в "2001: Одисея в Космоса"). Това е била невероятна възможност, която дала на Якобсен свободата да тества теориите си за интегриран дизайн. Якобсен установява темата за модерната градина, която предава чрез избора на текстил и органични форми. Столът Яйце е предназначен за лобито и рецепцията на хотела и носи характеристиките, с които Якобсен е популярен – благородство и съгласуваност. Напоследък този стол е възприет от някои европейски франчайзинг заведения на McDonalds, които го включват в интериорите си. 


 The Round Chair на Ханс Йорген Вегнер

Ханс Вегнер е бащата на "датското модерно", а неговият Кръгъл стол се смята за най-известния пример за датска мебел изобщо. Немалка част от популярността на този стол се дължи на Джон Ф. Кенеди и Ричард Никсън, защото столът е избран за кандидатпрезидентския дебат през 1960 г. – първият в историята, който е предаван по телевизията. Кръглият стол е бил и причина светът да отправи поглед към Дания и датския дизайн – в статия на американското издание на Interiors Magazine се появява първият широк материал, допринесъл за международното признание на датското модерно движение. Кръглият стол е познат и само като "Столът", има облегалка и подлакътници, изработени от едно единствено парче дърво, а постепенно заострящите се крака се простират извън седалката и служат като опора за ръцете и гърба. Столът се смята и за преломен момент за самия Вегнер, който от този момент нататък спира да се влияе от други култури и започва да работи воден от собствен език в дизайна.

 

Столът GJ на Грете Ялк 

През 1953 г., вдъхновена от Алвар и Аино Аалто и Чарлз и Рей Имс, датската дизайнерка Грете Ялк създава свое дизайнерско студио. Най-известната й творба е столът GJ, изработен от ламиниран шперплат. Композицията на стола напомня оригами, а неговите форми и прегъвания притискат производствените технологии на времето до границите им. Поради сложния процес до края на 60-те са произведени съвсем малко бройки.

 

Източници: http://www.anothermag.com, Wikipedia