Изкуство

По следите на изгубената мода

Най-красивата жена на Франция, графиня Елизабет Грефюл вдъхновявала изкуството и модата на своето време.

Безспорна повелителка на светския живот в Париж повече от 50 години, най-красивата жена на Франция, графиня Елизабет Грефюл вдъхновявала изкуството и модата на своето време. Алюзията с „По следите на изгубеното време“ на Марсел Пруст в заглавието не е случайна – херцогиня дьо Германт в романа има за свой прототип именно графинята, на която Пруст бил верен почитател през целия си живот.

Изложбата в Музея на модата в Париж, която се провежда в момента, а след това ще замине за Ню Йорк, е посветена на тази забележителна жена и нейния още по-забележителен гардероб. По-голямата част от него е дарена от наследниците на графиня Грефюл на музея, защото дрехите са много трудни за съхранение и поддържане. Тук не говорим просто за стил, става въпрос за една от най-богатите жени на Париж и повечето от дрехите й са безобразно разкошни – целите в бродерии, кожи и дантели. Достатъчно е да се види само роклята на Елизабет Грефюл за сватбата на дъщеря й – дело на Чарлз Уорт, разкошна дреха от плътно бродиран в златно брокат с огромен шлейф, поръбена с кожа от норки. Интересно с какво е била облечена булката, за да засенчи майка си?

[[quote:0]]

Елизабет се ражда през 1860 година и доживява 92-годишна възраст. Тя е свидетел на две войни, една империя и две републики, част е от Бел епок, но и от 20-те с тяхната лудост. Това дава отпечатък не само върху интересния й живот, но и върху личния й стил, който еволюира от красиви ретро дрехи с корсети до напълно актуални клош панталони и свободни рокли със смъкната талия. Впрочем най-интересните и смели дрехи на графинята, дело на Шанел и Ланвен, са от времето когато тя отдавна е навършила 50, а и 60 години. До преклонна възраст мадам Грефюл запазва своята фигура и осанка, така че си позволява винаги да носи най-модерното, при това с напредването на възрастта – във все по-светли цветове. Тя имала страхотен усет как да се появи възможно най-ефектно и много от тоалетите й разчитат на това – с пера, разкошни кимоно-ръкави, дантели и шлейфове.

Изложбата в музея на модата показва не само най-интересните образци от гардероба й, но и филм, много рисунки, писма, аксесоари и снимки. Последните били ценен дар за близките приятели на графинята и горкият Пруст не можал да получи една, въпреки молбите си години наред. [[more]] Онова, което прави графиня Грефюл изключителна, далеч не е само нейният гардероб. В продължение на половин век тя била всеотдаен покровител на изкуствата и виден меценат. Именно тя за първи път направила модерно публичното събиране на средства – до тогава една скрита и частна дейност. Благодарение на графинята били поставени на сцена опери като „Тристан и Изолда“ и „Залезът на боговете“ на Вагнер, балетите на Дягилев, тя подпомагала кариерата на Айседора Дънкан и изследванията на Мария Кюри.

Влиятелна, умна и стилна – една истинска парижанка, чийто живот с право запълва залите на цял музей.