Изкуство

Последният ден на Мерилин Монро по Netflix

Продукцията се основава на току що излязлата биография за легендарната актриса, за която са интервюирани около 650 души

Последният ден на Мерилин Монро по Netflix

Едва ли режисьорът Били Уайлдър е предполагал, че като накара Мерилин Монро да позира над решетка на метрото, нейната развята от въздушната струя плисирана рокля ще се превърне в една от най-емблематичните за всички времена. Филмът е „Проклетите седем години“ (1955)

снимка: wikipedia

Преди 60 години за смъртта на Мерилин Монро се говореше като за „най-вероятно самоубийство“. Около личността на красивата актриса има много мистериозни въпроси, останали неизяснени за историята, а връзките й с JFK и RFK, възможната намеса на мафията и дори на Съветския съюз и на ФБР внасят все по-интересни гледни точки към сюжета.

Netflix пуска нов документалния филм за Мерилин Монро. Продукцията хвърля светлина върху суматохата около звездата в последния ден от живота й.

Когато новината за смъртта на иконичната блондинка разтърси света, хората по целия свят си задаваха десетки въпроси. Как е възможно талантливата и феноменално красива актриса да е мъртва - само на 36 години? В пика на кариерата и в разцвета на силите си?

Заключението на съдебния лекар от Лос Анджелис е „вероятно самоубийство“, но досадните въпроси никога не спряха.

„Кой уби Мерилин Монро? Това е въпросът“,

размишлява драматургът Шон О’Кейси. Оттогава теориите на конспирацията процъфтяват до небивали сюжети. Холивудският режисьор Джордж Кюкор, който е работил с Монро в два филма, включително последния, който остава незавършен, има свое виждане за нещата.

„Смъртта на Монро е гадна работа. Най-лошото й отхвърляне. Власт и пари. В крайна сметка тя беше твърде невинна.”, казва режисьорът.

Паралелно с документалния филм за Монро писателят Антъни Съмърс пусна и биография за легендарната актриса със заглавие Goddess  - „Богиня“, за която е интервюирал около 650 души. Съмърс твърди, че документалният филм на Netflix до голяма степен се основава на неговата работа. Неизбежно и книгата, и филмът изследват близките отношения на Монро с президента Джон Ф. Кенеди и брат му генералния прокурор Робърт Кенеди – отношения, които се доближиха до опасна пропаст и мръсни политически игри.

„Знаеш ли на кого винаги съм разчитала?“, попита Мерилин Монро британския журналист Уийтърбай малко преди да почине. „Не непознати, не приятели. Телефонът! Това е най-добрият ми приятел."

Мерилин говори много по телефона в началото на август 1962 г. , в  последната седмица от живота си. Интересно какво ще разкаже филмът на Netflix за тези телефонни разговори.