Изкуство

"Призраците на Гетсби" - оперната представа за живота на Фицджералд

Още за живота на Скот и Зелда

"Призраците на Гетсби" - оперната представа за живота на Фицджералд

Операта не е формата на музикалния израз, която веднага идва на ум, когато човек се сети за Франсис Скот Фицджералд. Оказва се обаче, че емоционалната тежест на операта се съчетава перфектно с живота на Фицджералд, най-известен като автор на "Великият Гетсби", роман за празния, бляскав, но нещастен живот на цяло едно поколение по време на епохата на джаза. Доказателство за това е "Призраците на Гетсби", камерна опера, която ще бъде поставена следващия уикенд от Опера Лас Вегас. Историята е създадена по реални събития от живота на Фицджералд и съпругата му Зелда.

Сценарият е базиран на думите на легендарната двойка.

"Призраците на Гетсби" ще стартира 22-рия сезон на Опера Лас Вегас. Джеймс Соре, генерален директор на операта, заяви за Las Vegas Review, че изпълненията ще бъдат първата от четирите премиери на Западното крайбрежие, които са планирани за този сезон и са част от инициатива за популяризиране на живи композитори и либретисти. "Всеки има представа за какво е книгата - цялата онази епоха на джаза и разглезените богати хора", казва Соре. "Но всъщност тя изследва връзката на Скот и Зелда, която беше доста проблемна, интензивна и еротична, а понякога преминаваше и в конкуренция."

Операта на композитора Евън Мак и либретиста Джошуа Макгуайър поставя Скот и Зелда в хотелска спалня на Френската Ривиера през 1924 г. Фицджералд се бори да завърши "Великия Гетсби" и ревнува от евентуалната извънбрачна връзка на Зелда, докато тя е разочарована от контролиращия Скот.

"Това е много театрално представяне. Всичко е много завладяващо."

"Първоначалното спокойствие е само предчувствие за предстоящото безумие на Зелда", разказва още Джеймс Соре. "Не мисля, че хората осъзнават трагедията в живота им. Те познават трагедията във "Великият Гетсби", но всъщност не знаят мащаба на трагичната дъга от живота на Скот и Зелда и това е задача за операта."

Връзката между Фицджералд и Зелда е обект на много анализи и интерпретации. През възхищението, литературата и лудостта, между двамата е имало много повече от тривиална ревност и изкушения на младостта. Не са малко хората, които смятат, че писателят откровено е заимствал сюжети и цели пасажи от дневниците на своята бляскава, но и нестабилна Зелда. Затова често наследството му е смятано за общо - имаме "Великият Гетсби", благодарение на неговия автор Франсис Скот Фицджералд, но и благодарение на Зелда, за която определението муза е прекалено тясно и несъдържателно. 

 

Зелда Фицджералд и крадецът на текстове