Изкуство

Проектът “Щрих и стих”: визия и поезия в шест късометражни филма

Разкази за обречени хартиени корабчета, плуващи в нечия ръка, интимни препратки към емблеми в киното, сутрешни убийства по невнимание, сладоледени надежди, междуетажни настроения и индустриални откровения се преплитат в образите на шестте визуални поеми от “Щрих и стих”.

Проектът “Щрих и стих”: визия и поезия в шест късометражни филма

В рамките на София Филм Фест 2015 на 9 март в Дома на киното се състоя премиерата на един рядко срещан проект. “Щрих и стих” е филмов формат за визуална поезия, обединяващ шест авторски късометражни анимационни филма, базирани на шест съвременни български поеми.

На 19 март от 19 ч. пък в галерия “Suspacious” на ул. “6-и септември” 13 в столицата ще бъде открита и едноименна изложба с калиграфии, прожекции на късометражните анимации и документи от процеса на тяхното създаване, която можете да видите до 31 март.

Творбите, залегнали в основата на проекта, са на поетите Димитър Воев, Георги Господинов, Делян Еленков и Калоян Праматаров. Те оживяват във филмите на Аспарух Петров, Милен Витанов, Борис Десподов, Иван Богданов, Дмитрий Ягодин и Борис Праматаров. Идеята да бъдат обединени отличителни, изпъкващи образци на съвременна българска поезия и анимация в една нова форма.[[more]]Поетичните творби, по които са направени филмите, са “Малко сутрешно престъпление”, “Одеонъ” и “Естествен роман в 8 глави” на Георги Господинов, “Млекарката” на Димитър Воев, “100% настроение” на Делян Еленков и “Постиндъстриал” на Калоян Праматаров. Художник-режисьорите избират поема и свободно интерпретират усещането си за текста чрез средствата на анимацията. Всеки от филмите има свой собствен характер и звучене. Разкази за обречени хартиени корабчета, плуващи в нечия ръка, интимни препратки към емблеми в киното, сутрешни убийства по невнимание, сладоледени надежди, междуетажни настроения и индустриални откровения се преплитат в образите на шестте визуални поеми от “Щрих и стих”.

Инициатор и продуцент на тази безкрайно интригуваща арт симбиоза е Весела Данчева за “Компот Колектив”. Финансирането е на Националния филмов център. Още за проекта ще намерите на неговата фейсбук страница.