Изкуство

„Радиоактивен“ – филм за жената чудо Мария Кюри

Какво ще видим в него?

През 2020, в разгара на пандемията от COVID-19, един от най-значимите филми се оказва този, който разказва истинската история на жената учен, направила безпрецедентен скок в историята на химията и радиологията. Филмът „Радиоактивен“ пресъздава събитията в житейския път на Мария Кюри и откриването на плутония, радия и радиоактивността. 

Увлекателната история за науката, която има силата мигновено да промени световната действителност, дебютира на интернационалния филмов фестивал в Торонто през септември 2019, а вече е достъпна за аудиторията и на Amazon Prime. Романтиката във филмовия продукт на иранската режисьорка Маржан Сатрапи има повече от една страна. Науката е истинската любов на Мария Кюри, в чийто образ влиза Розамунд Пайк, а съпругът ѝ и работен и партньор Пиер Кюри (Сам Райли) е по-скоро неин любовник. Главната героиня, разкъсвана между двете си страсти, едновременно ги презира, но и се опиянява от тях.

Не е изненадващо, че филмът пресъздава двойствеността в емоциите на главния женски персонаж особено предвид факта, че режисурата адаптира романа на Лоран Реднис „Радиоактивен: Мария и Пиер Кюри: История за любов и падение“.

“Моментът, в който Пиер бе убит (в инцидент, докато пресича улицата), бях толкова шокирана. Почувствах това събитие, което човек очаква във всеки филм, чуждо. Аз плаках. Обичах ги като двойка. Обичах странността на връзката им и наистина усетих загубата му“, казва Пайк.

Връзката между Пайк и Райли е толкова силна, че неговото присъствие във втората половина на филма определено се усеща като липса. Жалко, че именно отсъствието му дава на Пайк възможността да блесне.

Една от най-наелектризиращите сцени е тази, в която Пиер се завръща от Швеция, където е удостоен с Нобелова награда в областта на физиката (присъдена на името на двамата) и Мария му се нахвърля, защото е „откраднал блясъка ѝ“. Пиер обвинява съпругата си, че „не вижда отвъд носа си“, а тя омекотява напрегнатата полемика със съждението: „Не, моят проблем си ти и че те обичам толкова силно“. Всичко това, поднесено с любов, язвителност и остроумие, изглежда обобщава за какво действително е филмът. Нима една жена може да има всичко?

Вбесена, че женската и биологична същност я ограничава и не може да се справи с всичко – да бъде едновременно в Швеция и да бъде майка, героинята намира любовта и семейството като отклонения от истинския ѝ път в живота.

Има и още...


Феминисткият подтекст на филма отваря поле за много съвременни дискусии. „Мария е водена от желанието си да бъде учен пред това да бъде майка. Въпреки че това е било невероятна рядкост по онова време, тя не е била съдена. Днес ние сме завишили очакванията си за това на какво е способна една жена, но същевременно съдим майките по-сурово от всякога. Стандартите, които жените налагат, са станали ужасяващи“, казва актрисата, превъплътила се в образа на Мария Кюри.

В истинския живот актрисата влага същото търпение и обожание към децата си, каквото героинята й показва към радия, който тя възприема като своя рожба, чието появяване на бял свят е по-значимо от това на двете ѝ собствени деца.

Мария и Пиер Кюри са известни с това, че са дали много за своите открития. Те спели с шишенца радий под възглавниците си, прикрепяли го към тялото си, докато не закашлят кръв. Противно на очакванията, едни от най-веселите моменти в екранизираната история на двамата учени са именно тези, в които те напълно спокойно се занимават с радиоактивните елементи. Режисьорката Сатрапи за съжаление не позволява тези моменти да вземат връх, като прави скокове в бъдещето, за да разкрие последиците от откритията на Кюри. Редуват се кадри от Хирошима и болно дете, подложено на лъчетерапия, с неоново осветени последователности от сънища и сериозни диалози.

По този повод Розамунд Пайк казва, че всичко има своите сенки. „Няма как да съществува доброто без злото и няма как да разбереш великата сила, освен ако не уважаваш не само нейното великолепие, но и разрушителния и потенциал.“

Оригиналният поглед на Маржан Сатрапи не пресъздава историята така, че да отговаря на всеки вкус. Но въпреки това със сигурност може да бъде наречена динамична и интересна. Тези, които очакват Мария Кюри да бъде супергерой, задвижван от радий, ще бъдат разочаровани да открият разказ за любовта и загубата.

"Бих искала момичетата да видят това и да си помислят, че могат да заемат това място. Могат да променят света, както направи Мария Кюр.", казва Пайк. Може би откривателката на радия все пак може да бъде не по-лош пример за подражание от Жената чудо.

Автор: Десислава Колева

 

Мария Кюри, откривателката