Изкуство

"Равенството е сила" – онлайн изложбата, която да си подарим

"Правата на жените са човешки права"

Няма нужда да чакаме някой друг да ни направи подарък. Няма защо и да чакаме 8 март, за да обърнем внимание на факта, че сме жени – с пълната палитра положителни и отрицателни последствия от това – и да си подарим виртуална разходка из една мотивираща и смислена изложба.

"Равенството е сила" включва 20 плаката, засягащи темата за равенството между половете и равнопоставеността на жените. Авторите са артисти от цял свят, които не са безразлични по темата за човешките права, защото, както гласи един от плакатите: "Правата на жените са човешки права."

12 от творбите ще бъдат изложени на фасадата на Дома на Европа в София от 6 до 31 март, а пълната изложба може вече да бъде разгледана онлайн.

Една година след избухването на пандемията от Covid-19, нейните социални и икономически последици могат да окажат дългосрочно въздействие върху равенството между половете, заплашвайки постигнатия напредък и потенциално изтласквайки милиони жени и момичета под прага на бедността не само в Европа, но и по света. 

В болници, домове за специални грижи и в отделните домакинства жените са тези, които водят битката срещу пандемията. В други сектори жените заемат несигурни работни места, които са заплашени от изчезване вследствие на кризата. Освен това затварянето вкъщи доведе до ръст на домашното насилие. Тези проблеми и неравенства изискват спешни решения.

Целта на изложбата е със силата на изкуството да се привлече общественото внимание към факта, че кризата, породена от Covid-19, засяга жените и мъжете по различен начин и откроява, а в някои случаи и задълбочава, съществуващите неравенства между половете. Организатор е Бюрото на Европейския парламент в България със съдействието на креативното студио за социално въздействие Fine Acts.

В центъра на вниманието на 20-те плаката, са теми, разглеждани от Европейския парламент, свързани с въздействието на пандемията върху жените, мерки за защита на правата им и насърчаване на равенството между половете, гарантиране на равно участие и равни възможности на пазара на труда (включително равно заплащане) и постигане на балансирано представителство на половете в процеса на вземане на решения и в политиката.

Припомняме, че Индексът на Европейския институт за равенството на половете за 2020 г. показва ограничен напредък – коефициентът за ЕС е 67,9% (100% би означавало пълно равенство), като с това темпо жените в Европа ще се радват на пълно равенство след поне 60 години.

Показателят за България е под средния за ЕС.

Всяка от избраните творби в изложбата е придружена от текст от документ, приет от Европейския парламент, хвърлящ светлина върху важните проблеми на равенството и отражението на пандемията върху жените. Ето някои от текстовете:

•   Жените са в по-голяма степен изложени на риск от заразяване с вируса поради тяхното непропорционално високо представителство сред персонала на първа линия в основните сектори по време на настоящата криза. По-голямата част от персонала, предоставящ основни услуги в настоящата криза в ЕС, са жени, включително 76% от здравните работници, 82% от касиерите и 93% от работещите в сферата на грижите за деца и учителите.

•    Наблюдава се тревожно нарастване на домашното насилие. Още преди пандемията всяка пета жена в ЕС е била засегната от домашно насилие, а по време на пандемията броят им се е увеличил поне с 30 процента. Мерките за изолация затрудняват лицата, които са жертви на насилие от страна на интимния партньор, да потърсят помощ, тъй като те често са изолирани заедно със своите насилници. В същото време засиленото използване на интернет доведе до увеличаване на тормоза и насилието, основано на пола, в дигиталното пространство.

•    Разликите в заплащането, пенсиите и полагането на грижи между жените и мъжете са важни фактори за феминизирането на бедността. В сравнение с мъжете, жените обикновено прекарват на седмица 13 часа повече в безвъзмездно полагане на грижи и извършване на домакинска работа. Дистанционната работа от вкъщи не може да бъде заместител на услугите за гледане на деца.

 

Как Covid-19 засегна жените в Европа