Красивата еднофамилна къща на Maresfield Gardens 20 в лондонския квартал Hampstead не се различава по нищо от останалите двуетажни къщи с червени тухлени стени наоколо. Кварталът е тих и приятен, a спокойствието му е приютило именития психоаналитик през последната година от живота му.
Не е тайна, че Фройд се мести в Лондон с неохота. До 1938 г. той не пожелава да напусне апартамента си във Виена на Berggasse 19, където живее и работи в продължение на десетилетия. За съжаление, заплахата от нацистите надвисва със страшна сила и едва след като най-малката му дъщеря е арестувана за кратко, той решава, на 81-годишна възраст, да остави Виена зад гърба си.
Местенето съвсем не било лесно. Великобритания, разтърсена от икономически проблеми, не приемала бежанци от континента. То станало възможно благодарение на инициативата и подкупите, платени от принцеса Мари Бонапарт – френска гражданка и известен психоаналитик.
Така през март 1938 г. не само Фройд и семейството му, но и вещите от виенския апартамент биват спасени от Гестапо. Въпреки световната си слава Фройд никога не натрупва особено богатство. Той и семейството му живеят като обикновени представители на европейската средна класа. С какво тогава покъщнината на един обикновен лекар е толкова интересна?
Фройд бил страстен колекционер. В къщата музей се помещава изключителната му колекция от над 2000 гръцки, римски, египетски, етруски и други артефакти, подарени му от пациенти и близки. Там, разбира се, се намира и най-известната мебел в света – диванът в кабинета му, безмълвен слушател на всички негови пациенти.
За Фройд антиките не са само красиви вещи. Те са репрезентация на представата му за човешката психика. Той я описва като руините на важен исторически град, Рим например. Под един слой артефакти се крие друг. Те заемат едно и също физическо пространство, но разкриването на различните пластове води изследователя до различни периоди, които се наслояват един върху друг – винаги динамични, променящи се и кореспондиращи си един с друг чрез спомените.
Картините в къщата са многобройни. Сред тях се открояват графики, нарисувани от Салвадор Дали и подарени на Фройд от самия художник;
Мила Петкова
Д-р Мила Петкова e основателка, автор и редактор на сайтoвете за онлайн психология MiPsy и Mila’s Wellness. През 2016 г. защитава докторската си степен по психоанализа и философия на културата в Мадридския университет „Комплутенсе“. Занимава се с психоаналитична психотерапия, онлайн консултации, социални проекти и тренинги.