Изкуство

„Бунтовник в ръжта“, или кой е Селинджър?

Човек, който има възможност да бъде много известен и много богат, но се отказва и от двете - това е нещо, което не се среща често в световната история.

„Бунтовник в ръжта“, или кой е Селинджър?

Освен като автор на роман („Спасителят в ръжта“, един-единствен роман, но затова пък безсмъртен) Селинджър е известен и като отшелник и ексцентрик. Човек, който има възможност да бъде много известен и много богат, да се откаже и от двете, е нещо, което не се среща често в световната история. Строгите ограничения на писателя се простират и върху правата за филмиране на произведенията му, които той така и не продава на никого. Все пак няма как да наложи ембарго и върху екранизирането на собствения си живот. В случая не е съвсем сигурно, че това е от полза за легендата Селинджър. [[more]] Филмът „Бунтовник в ръжта“ е екранизация по биография на писателя и проследява сравнително подробно ранните му години, тези преди той да се изолира от света в едно бунгало в Кънектикът, където живее далече от света десетилетия наред до смъртта си, без да публикува абсолютно нищо.

Селинджър се ражда в заможно семейство на еврейски търговец и за баща му е голямо разочарование, че синът му не иска да поеме семейния бизнес. Все пак той плаща младият Селинджър да учи в най-добрия университет за литература в страната – Колумбийският. Там начинаещият писател има шанса да попадне на отличен преподавател по творческо писане и онова, което днес познаваме като творческото наследство на Селинджър, се дължи до голяма степен на влиянието, натиска и вдъхновението, които този забележителен професор успява да вдъхне на студента си. Взаимоотношенията им на много места ми напомниха за филма „Геният“, за Максуел Пъркинс и Томас Улф. Травмите от войната и поредица от лични неблагополучия, както и тежкият характер водят Селинджър все по-далече от света на нормалните хора.

В ролята на Селинджър е Никълъс Холт и през повечето време той е достатъчно убедителен, особено когато насреща му има добър партньор. В ролята на агентката му Дороти Олдинг е Сара Полсън, която прави от малкото си сцени възможно най-доброто. И на първо място, в ролята на ментора му Уит Бърнет е Кевин Спейси. Това е поредният път, в който този гениален актьор успява да изгради от един противоречив, не особено праволинеен и не твърде симпатичен образ пълнокръвен и страхотно впечатляващ герой. Рецензиите за филма може и да прескачат името му, а рейтингът сред критиците да страда от участието му, но какъвто и злодей да е Кевин Спейси, сцените с него са истински произведения на филмовото изкуство. И дори само заради горчивото чувство, че това е вероятно последният филм, в който той участва, не съжалявам за тези два часа.