Изкуство

Ретроспективна изложба за 80-годишнината на Георги Чапкънов

Акцент в експозицията, озаглавена  „Чапкънов. Алхимикът“, е виртуален образ на най-знаковият за автора проект

Ретроспективна изложба за 80-годишнината на Георги Чапкънов

Изложба „Чапкънов. Алхимикът“  по повод 80та годишнина на скулптора
 
Снимка: Национална галерия

Голяма ретроспективна изложба с над 70 творби на скулптора  Георги Чапкънов откри Националната галерия по повод 80-та годишнина на твореца. Акцент в експозицията, озаглавена  „Чапкънов. Алхимикът“, е виртуален образ на най-знаковият за автора проект – монументът, посветен на град София. Разположена върху 16-метрова колона, тази статуя е малко позната в своите детайли и история, а създаването й е отнело повече от 9 месеца.

В залите на Националната галерия по повод юбилея за пръв път са изложени и непоказвани досега и дори недовършени творби на Георги Чапкънов. Скулптурите са събрани от музеи и галерии в страната, както и собственост на самия автор и частни колекционери. 

А какво да очаквате най-точно описват кураторите на проекта Иво Милев и Милко Добрев:

„Изложбата, ретроспективна по характер, поставя толкова “земното” на пръв поглед творчество на Георги Чапкънов в контекста на един надземен, метафизичен свят, където небесното има своя ясно ограничена структура. Това е пътят, по който е съдено да премине всяка човешка душа – от предверието/чистилището до ада и рая. Този Космос, духовен свят на преобразуване и ставане, се държи от едно всесилно божество, което има женска същност и форма – „небесната премъдрост” София.”  

Можете да видите изложбата до 14 май 2023.

И още една изложба, посветена на твореца

Ако сте от почитателите на творчеството на големия ни скулптор не пропускайте и другата изложба, посветена на юбилея на Георги Чапкънов, която бе открита преди дни в Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“. Там ще можете през обектива на фотографа  Иван Бакалов да допълните образа си за твореца. Експозицията се състои от 30 фотографии, заснети в ателието на Георги Чапкънов-Чапа в различни периоди в продължение на няколко десетилетия.

Към изложбата „Георги Чапкънов през погледа на Иван Бакалов“ е създаден и електронен каталог, който показва различни страни от процеса на създаването на творбите на автора. Проектът е създаден през 2021 г. от фестивала "Фотофабрика".

 

Георги Чапкънов- Чапа е роден на 24 януари 1943 г. в с. Вълчи дол, Варненско. На 13 години той идва в София, за да учи рисуване.  През 1968 г. завършва изящна скулптура в Художествената академия в София при проф. Иван Мандов и доц. Илия Илиев, след което специализира леярство в Париж.  От 1974 г. в продължение на 23 години е преподавател в Художествената академия, където е професор и ръководител на катедра "Художествена обработка на метал".

Негови произведения са изложени в Ермитажа в Санкт Петербург, Пушкинския музей в Москва, Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, сградата на Международния олимпийски комитет в Лозана и др.

Съавтор е на герба на Република България (1997 г.); автор е на „Статуята на София“ в столицата (2000 г.). Автор е също на много монети и медали, правил е портрети на едни от най-известните личности на България.

Чапкънов е ненадминат майстор на малката пластика. Той твори и монументална скулптура, плакети, барелефи, монети, медали, гербове, керамика, портрети от бронз, графики, живопис, скулптури от вторични суровини. Има над 30 самостоятелни изложби, а първите му са през 1975 г. в София и през 1976 г. в Пловдив.

 Той е първият български скулптор, удостоен през лятото на 1990 г. с една от осемте награди на първия в света Музей за скулптури на открито в местността Хаконе в Япония.

През април 1993 г. Георги Чапкънов е удостоен със специалната награда на президента на Италия - "Солмона" за заслуги към италианската и световната култура за скулптурния му портрет на Федерико Фелини