Изкуство

Ричард Клайдерман: Поздрав на живо за 20-годишнината на Класик ФМ

На 15 декември вечерта зала 1 на НДК, препълнена от хора, жужаща в радостно очакване, посрещна суперзвездата, която според немски журналист е “направила за популяризирането на пианото по света повече от всеки друг от Бетовен насам”...

Ричард Клайдерман: Поздрав на живо за 20-годишнината на Класик ФМ

Радио Класик ФМ, което 20 години упорства с мисията да възпитава изящен музикален вкус и да радва онези, които имат изграден такъв, празнува своята 20-годишнина тази седмица на 19 декември и споделя празника си със серия от различни концерти.

Един от тях бе този на световноизвестния виртуоз на пианото Ричард Клайдерман в съпровод на предпочитаните от него музиканти от Оркестъра на Класик ФМ.

Уникалната програма, избрана от френския пианист, бе в две части, като публиката чу “New Blue Rondo” по известния хит на Дейв Брубек, “You Raise Me Up” на дуото Сикрит Гардън, откъси от балетите “Ромео и Жулиета” на Сергей Прокофиев и “Спартак” на Арам Хачатурян, от мюзикълите “Клетниците” и “Уестсайдска история”, от филмите “Списъкът на Шиндлер” и “Титаник”, както и хитове на АББА и Стиви Уондър. И още – оригиналните мелодии на Пол дьо Сеневил, чиято пиеса “Балада за Аделин” се превърна в класика именно в изпълнение на Клайдерман.[[more]]На 15 декември вечерта зала 1 на НДК, препълнена от хора, жужаща в радостно очакване, посрещна суперзвездата, която според немски журналист е “направила за популяризирането на пианото по света повече от всеки друг от Бетовен насам”.

Клайдерман, приет на 12 години в Парижката консерватория, с награди още на 16-годишна възраст и предричано бъдеще с кариера на класически пианист, прави рязък завой и създава с приятели рок банда. Тези особености на музикалното му образование са причина да създаде един нов романтичен стил в популярната музика с репертоар от оригинални мелодии с класически привкус. Негова запазена марка става съчетаването на класически и поп стандарти. Реализира огромни продажби на записи – 90 млн. броя по последни данни, като има 267 златни и 70 платинени плочи.

Въпреки това Клайдерман не е студиен артист; на сцената той е атрактивен, чаровен и има силно присъствие не само като изпълнение, а и като чар, флиртува с публиката и я прелъстява... събужда желанието на присъстващите да вземат спомен – автограф върху партитурата или диска...

Телефонно обаждане през 1976 година от Оливие Тусон бележи повратната точка в живота на Клайдерман, наречен по-късно от Нанси Рейгън “Принц на романтиката”. Продуцентът Тусон кани музиканта, носещ все още рожденото си име Филип Паже, на прослушване заедно с още 20 души за записа на нежна балада, посветена на новородената дъщеричка на композитора Пол дьо Сеневил – Аделин. Филип Паже спечелва... променя името си на Ричард Клайдерман – фамилията е на прабаба му. Стартът на забележителната му кариера е даден.

Всеки, посетил концерта на 15 декември, ще потвърди, че да слушаш изпълнение на известния френски пианист е изтънчено удоволствие, празник за сетивата, фина настройка за наближаващите светли празници...