Изкуство

"Шофьорски курсове за саудитски жени": още една стъпка към равноправието

Един документален филм на HBO

"Шофьорски курсове за саудитски жени" е брилянтен документален филм на HBO GO, който ни запознава от първа ръка със живота на жените в една абсолютна фундаменталистка и назадничава теологична монархия (или мека автократична диктатура), в която те са втора ръка хора, както и с малките стъпки към нормализация на държавата и обществото и с преминаването на техния бит и ежедневие най-накрая в 21-ви век.

До 2018-а на саудитските жени е забранено да шофират. През 2014 година им се обещава промяна, но тя се бави 4 години, а междувременно активистки са арестувани и затворени без съд и присъда (и няколко все още са в затвора). Запознаваме се с млада, крехка симпатична саудитка, която е шофьор на "Юбер", стройна, грациозна и атрактивна автоинструкторка (научила се да кара кола в чужбина), пълничка и обезоръжаващо добродушна курсистка, мургава и пъргава очарователна автомобилна състезателка (но надпреварите са разделени по полове), през екрана минават и медицинска сестра, бизнесдама, домакиня, както и няколко мъже, пътници в таксито (те хем акламират нововъведенията, хем ги е страх от бъдещето ескалиране на женските искания).

Промените уж се случват неочаквано бързо, ала витае усещане за нещо временно, гузно и подмолно тайно. Съществува и "стокхолмския синдром" – на запад не разбират, че ние сме свободни, само трябва още малко, дребно и предстоящо... Да, гледали сме втория филм "Сексът и градът" и знаем, че саудитките си имат Victoria's Secret, носят по цял ден тежък нощен грим и съществуват места, където са модерно облечени, дръзки и активни, но те са затворени и полулегални.

Нас, всъщност на този фон свободни, разглезени и реализирани, ни шокират назадничави, нечовешки забрани, като например "опекунството" – за да пътува, за да учи или се да се омъжи, всяка жена трябва да има разрешени от мъж опекун (баща, брат). И това лека-полека отпада, но повтарям, активистките са още в затвора, а нормализацията и модернизацията всъщност зависят от волята на краля и уж напредничавия престолонаследник – няма демократични институции, форми на граждански общество, свобода на словото. Но някак си енергията, ентусиазмът, интелигентността (перфектен английски и качествено образование), куражът и волята на младите жени ни обнадеждават, че равноправието, което върви със самочувствие и достойнство, ще се случи и в Саудитското Арабия. Бавно, неохотно, със скърцане и връщане временно назад, но окончателно.

Автор: Бистра Андреева

"Защо жените убиват": за връзките отвъд клишетата