Изкуство

Спилбърг в Берлин: Аз съм еврейски режисьор

„Един народ може да се нарече справедлив само ако се откаже от удобната амнезия, която изкушава всички".

Спилбърг в Берлин: Аз съм еврейски режисьор

Снимка: Jens Kalaene/picture alliance via Getty Images

Титанът на американското кино – режисьорът Стивън Спилбъргх – получи награда за цялостно творчество на кинофестивала Берлинале. Той взе статуетката в ръцете си с прочувствена реч, която направи трогателна препратка към Холокоста - тема, която създаде един от най-запомнящите се филми по темата - "Списъкът на Шиндлер". От години Германия се опитва да се справи с националния си комплекс  в мъчително изцеление от наследството на Холокоста като болезнена точка от историята. 

Тази статуетка има особено значение за мен, защото аз съм еврейски режисьор. Бих искал да вярвам, че това е малък момент в много по-големи продължаващи усилия за излекуване на счупените места от историята – това, което евреите наричат Тикун Олам - поправяне и възстановяване на света“, каза Спилбърг, споменавайки автобиографичния си филм The Fabelmans, за който е номиниран и за "Оскар".

Спилбърг създаде фондацията „Шоа“, убеден, че написаното от историка Йосеф Хаим Йерушалми е вярно. Той казва: „Обратното на справедливостта не е несправедливост. Обратното на справедливостта е забравата. Помирението е възможно, само когато си спомним какво се е случило. Германия отдавна е основен партньор в работата на фондация „Шоа“. Частни граждани, германското правителство и Берлинският филмов фестивал се присъединиха към нас в събирането и интервюирането на свидетели, в представянето на документални филми, в разпространението на образователни материали, в помагането ни да направим нашите архиви широко достъпни в Германия“, каза режисьорът.

По думите му германският народ е готов да се изправи пред уроците от антисемитизма, фанатизма и ксенофобията, довели до Холокоста.

„Един народ може да се нарече справедлив само ако се откаже от удобната амнезия, която изкушава всички. След 20-ти век може би никоя нация не трябва да се ласкае или да се заблуждава, че заслужава да бъде наречена Справедлива. Но не трябва да отричаме възможността за справедливост. Не трябва да спираме да я търсим. Този стремеж е нашата най-добра надежда за намиране на смисъл в живота“, каза още Стивън Спилбърг.

Той възнамерява да прави филми толкова дълго, колкото е в състояние, след като баща му е живял до 103-годишна възраст. Спилбърг планира да се върне към по-страшните филми, с които нашумя в своята младост.

Вижте и бъдещите проекти на Спилбърг също със силен исторически привкус