Изкуство

Страшният и непознат Китай – изложбата на Ай Вейвей в Берлин

Китай, погледнат през погледа на един преследван китаец, който същевременно е художник, образован в Ню Йорк и гледащ на света по разбираем за нас начин. Тези два компонента правят изложбата на Ай Вейвей в Берлин уникална, защото показват един страшен и непознат за западната публика Китай със средства, които въздействат на всеки.

Страшният и непознат Китай – изложбата на Ай Вейвей в Берлин

Китай, погледнат през погледа на един преследван китаец, който същевременно е художник, образован в Ню Йорк и гледащ на света по разбираем за нас начин. Тези два компонента правят изложбата на Ай Вейвей в Берлин уникална, защото показват един страшен и непознат за западната публика Китай със средства, които въздействат на всеки.

Ай Вейвей отдавна не е само китайски художник. Името му присъства в първите места на най-влиятелните творци на нашето време, а поради преследване в родината си по политически причини, в края на миналия век той живее като имигрант в Ню Йорк повече от десетилетие.

Берлин има особени сантименти към този творец. Преди две години Берлинският университет по изкуствата дава на Вейвей професорска титла с надеждата това да помогне на художника да напусне Китай, а в Източен Берлин се намира неговото второ ателие, където всъщност са създадени и подготвени включените в изложбата 34 инсталации, под ръководството на Вейвей по скайп. Все пак той успя да открие експозицията си лично, което е забележително – от години на художника е забранено да напуска Китай.

Името на изложбата е Evidence  - или „Доказателство“ – не само за тежкото положение на художника в родината му, но и за Китай изобщо – Вейвей като никой друг показва с помощта на традиционни китайски предмети и техники политическия контекст, огромните за нас мащаби на Китай, тоталността и масовостта на хубавото и лошото. Ето някои от инсталациите, включени в изложбата:

 

Very Yao

Това е първата инсталация, разположена във фоайето, където са касите на музея. Тя е изработена от 150 велосипеда марка Forever – най-разпространената в Китай. Инсталацията е създадена в памет на Ян Цзя, арестуван от полицията с обвинението, че кара нерегистриран велосипед. Като следствие на възникналия конфликт са убити шестима полицаи, а 28-годишният Ян Цзя е осъден на смърт.

 

Камерите за наблюдение

Те също са разположени във фоайето, на входа на изложбата. Мраморните камери са копия на онези реални 17 камери, които се намират около дома и ателието на Вейвей в Пекин. Впрочем следенето от страна на държавата отдавна е част от живота на жителите на много други страни извън Китай, а частният ни живот е застрашен непрекъснато.

 

Табуретките

Целият вътрешен двор на „Мартин Гропиус-Бау“ е пълен с 6 000 табуретки от времето на династията Цин и Китайската република. Художникът лично ги е събирал из селата на Китай. Идеята му е не толкова да покаже този най-стар и традиционен предмет на обзавеждането, колкото да изобрази остатъците на миналото, плуващи като отломки по морето на времето.

 

Вази от династията Хан, покрити с автомобилна боя

Това също е една от инсталациите, която съотнася миналото и настоящето на Китай. Осем безценни антични вази са боядисани с бои, с каквито боядисват автомобилите BMW и Mercedes – едни от главните символи на просперитет в съвременен Китай. Под пластовете лъскава боя са погребани завинаги следите от историята и истинската текстура на вазите.

 

IOY

Заглавието на тази инсталация се разшифрова като I Owe You – или „Задължен съм ти“. Става въпрос за една лична история на художника – когато китайските власти осъждат Ай Вейвей да плати уж неплатени данъци в размер на 1,7 милиона евро и то до 15 дни, художникът събира за 10 дни над един милион само от помощите на хора, които превеждат пари по сметката му. Това е типично политическа инсталация. Четирите стени на залата са покрити с квитанции, издадени от художника на хората, помогнали му през 2011 година.

81

Това е броят на дните, които Вейвей прекарва в тази затворническа килия през 2011 година. В музея тя е възстановена напълно и всеки посетител има възможност да влезе и да почувства обстановката – денонощно включеното осветление , тапицираните стени, оскъдното обзавеждане и дори прилежащата тоалетна.

 

Има и още много – видео инсталации и филми, снимани от Вейвей, остатъците от разрушеното от властите ателие на художника в Шанхай и хаотично струпани на камара порцеланови речни раци – с тази дума властите наричат населението, а по звучене тя е близка до думата „хармония“. С ужасната гледка на катерещите се един върху друг раци Вейвей изобразява „хармонията“ на съвременното китайско общество. Впрочем, дали само на китайското…