Изкуство

„Свободният избор. Първите жени художнички 1878–1912“ – изложба за момичета

Красиво, романтично и малко тъжно – такова е настроението на тази изложба, която може да се види в галерия „Васка Емануилова“ до 5 септември.

„Свободният избор. Първите жени художнички 1878–1912“ – изложба за момичета

Анна Хен-Йосифова (1872–1931), "Рози в кошница", 20-те години на ХХ в., маслени бои върху платно, СГХГ

Красиво, романтично и малко тъжно – такова е настроението на тази изложба, която може да се види в галерия „Васка Емануилова“ до 5 септември. И ми се струва, че трябва да се види задължително, и то не само от изкушените от изкуството или историята, а от всяко българско момиче. В немногобройните, но до една красиви картини, графики, скулптури и дори театрални костюми, са корените на една родна естетика и женска история, напълно непознати за нас. Неслучайно почти всички художнички имат само година на раждането си, но не и на смъртта – съдбите им са неизвестни, имената им са останали забравени до днес.

В малка зала вдясно от входа на галерията е изложена първата българска рисунка, подписана от жена – портрет на младо момиче, нарисуван от Олга Круша точно преди 133 години. Не са запазени никакви други произведения на дъщерята на Захари Круша, затова пък върху стените на заличката е описана драматичната история на нейния живот. Струва си да се прочете.[[more]]Едва ли някой от посетителите в галерията може да изброи поне няколко български художнички от периода преди Балканската война. Аз самата, за свой срам, се сетих само за Елисавета Консулова-Вазова. Всъщност се оказва, че още петото име, записано в матрикуларните книги на Националната художествена академия, е женско – на Ариадна Драгоманова. До 1912 година около 160 български художнички завършват Висшето художествено училище и произведенията на много от тях могат да бъдат видени в галерията – Панзи Браун-Хаджимишева, Виктория Георгова, Мария Доспевска, Юлия Белковска, Мария Хаджиниколи-Хараламбиева, Дона Илиева, Евлампия Златарева, Невена Баджакова, Дона Кръстникова, Райна Евтимова, Иванка Ксенофонова и много други.

Цветя и портрети – основно това са темите в картините на първите български художнички. Без ярки цветове, меланхолични и много красиви, истинско удоволствие е да се видят събрани на едно място.

И макар че изложбата е малка и едва ли тези са най-големите шедьоври на живописта у нас, това определено е една напълно момичешка изложба, където витае творческият дух и смелост на нашите прабаби.