Изкуство

Сюрреалистичните илюстрации, с които да надникнем в себе си

"Поетът на абсурда" и неговите творби

Понякога реалността е прекалено ограничаваща за човешкото съзнание. Затова в изкуството съществуват течения като сюрреализма – движение в изкуството от началото на 20-те години на миналия век, с което художниците създават изцяло нова реалност.

Сюрреализмът е не просто въображаем – понякога той е нелогичен, хаотичен и в противовес с всичко, което ни заобикаля. И въпреки това описва съвсем точно нашия вътрешен свят. Така се раждат велики произведения, като прословутият авторпортрет „Счупена колона“ на Фрида Кало, в който тя има колона, вместо гръбначен стълб. Или легендарната картина на Салвадор Дали „Постоянството на паметта“, в която виждаме огънати часовници, символ на изтичащото време.

Затова ви представяме изумителните илюстрации на Гай Билаут – френски художник и илюстратор, който днес живее в Ню Йорк. 80-годишният творец е посветил живота си на изкуството и носител на редица престижни награди. Наричат го „поетът на абсурда“, а стилът му е изключително разпознаваем. Всяка негова илюстрация крие дълбока символика и макар да илюстрира външния свят, всъщност ни говори много повече за вътрешния...

Разгледайте произведенията му в нашата галерия!

 

Художникът, който лекува раните на града