Изкуство

Театър на Нова година - онлайн, разбира се

Ще имаме достъп до стрийминга на три постановки

Театър на Нова година - онлайн, разбира се

Как ще посрещнете новата година? Този въпрос не значи това, което означаваше до миналата година. На финала на 2020-а малко хора имат желание за празнуване. Дали заведенията ще работят до 00:30 ч. или до сутринта, ама тайно, дори няма голямо значение, защото много от нас съзнателно ще останат по домовете си.

Има такива, които ще поканят гости. Има и такива, които в последния момент се отказват дори от това, защото не са съгласни с поведението на приятелите си и ги смятат за рискови – потенциални носители на Covid-19. 

Това не означава, че нямаме право на тържественост и празнично настроение. Затова можем да разчитаме на програмата на "Алма Алтер", наречена "Рецепта за Нова година". Ако не сте се докосвали досега до театъра на Софийския университет, то последният ден на годината може да сложи началото на новата ви голяма любов. 

Ще имаме достъп до стрийминга на три постановки на 31 декември: "Орфей или върни се в своя ад човече" от 19:30 ч., "Хамлет или три момчета и едно момиче" от 20:30 ч. и "Бурята" по Уилям Шекспир от 21:30 ч. Ще можете да гледате спектаклите онлайн, в постове на стената на страницата на Алма Алтер във Фейсбук: @theatre.almaalter

"Орфей или върни се в своя ад човече"

Единствено човешката личност може да решава и разрешава човешките си проблеми. За разлика от растенията и животните човекът има шанса да е това, което е решил да бъде. Неговото съществуване е в смисъла на самоконституирането му, дадена му е възможност за излизане извън пределите на себе си.

Той извършва скок – към божественото, към космоса – този извън него и този вътре в него, към света, към себе си, към свободата. Така той надраства себе си, разплитайки кълбото на възможните си възможности. Няма човек без свят, няма Аз без другите.

"Хамлет или три момчета и едно момиче"

Класическите за „Алма Алтер“ трактовки на Ян Кот и Хайнер Мюлер присъстват и в този прочит, но тук още по-силно звучи колективният образ на философа – Авторът. Но не този на пиесата, не сценаристът, не драматургът или режисьорът, а Авторът – индивидът, познал себе си в света и създал света около себе си. Няма човек без свят, няма Аз без другите.

Спектакълът „Хамлет или три момчета и едно момиче“ през годините е носител на наградите: Награда за най-добър спектакъл на Международния театрален фестивал „Театрален Куфар“, Минск 2012 и Специална награда на журито на Международния театрален фестивал „Театрален куфар“ в Москва 2015.

"Бурята" по Уилям Шекспир

Просперо, Ариел, Калибан и Миранда попадат в една мълниеносна, опустошаваща, поетична, еротична, дори цинична буря. Времето върви различно за различните хора и полунощ е относително понятие. Камбаните бият в едно с ударите на сърцето, а миналото, настоящето и бъдещето са се смесили в една симбиоза на времето. Едно е сигурно: колкото е по-горчиво миналото, толкова е по-сладко настоящето.

 

Трогателна кампания на Народния театър за хората на първа линия