Изкуство

Творби на забравени жени художнички във Венеция заживяват нов живот

За първи път в повече от 127 години история на венецианската институция преобладаващото мнозинство – 80%, са жени.

Творби на забравени жени художнички във Венеция заживяват нов живот

снимка: UFFIZI GALLERIES

В църквата San Marziale до  централната част на Венеция, специалисти по изкуството свалят две платна, които са били заковани за стената в продължение на много години. Картините, за които се смята, че датират от края на 1720 г. или началото на 1730 г., са от жена художничка на име Джулия Лама. Съществува вероятност тя да е първата жена художничка във Венеция, която създава големи платна за църкви. Тя е дъщеря на художник, която така и не се омъжва през живота си, но притежава дарби на умела математичка и поетеса.

Според исторически сведения, хората на изкуството по онова време са се фокусирали предимно върху пола й, като са се питали как жена с такъв прозаичен външен вид може да създава толкова изтънчени картини. Лама обаче съумява да създаде близко приятелство с художника Джовани Батиста Пиацета, като те са повлияни един от друг през цялото си творчество.

Над 200 творби разкриват, че Джулия Лама е една от първите жени художнички, които са изучавали изкуството на голото тяло. По онова време жените обикновено са били изключени от изучаването на човешките форми, въпреки че те са фундаментали за изкуството.

 

Музеят „Ca'Rezzonico“ във Венеция съхранява серия от картини на Джулия Ламa, които са наистина впечатляващи. Лама рисува произведения, като поставя човешкото тяло в центъра на своето изкуство. Свалянето на творбите й от стените в църквата е деликатна операция. Гвоздеите, които държат произведенията, са ръчно изковани, разказват специалистити пред "BBC".

Представители на американската организация за изкуство „Save Venice“ представят нов проект „Жени художнички от Венеция“, който разкрива творбите на около 30 дами, творили в града между 16-и и 18-и век.

"Не е имало голям интерес към изучаването на изкуството, създадено от жени във Венеция, а има много ценни творби. „Save Venice“ има за цел да обърне вниманието на обществеността към тях", казват от организацията.

Венеция е известна като града на съкровищата в изкуството, където може да се почувствате сякаш всяка малка църква е шедьовър, а всеки музей разкрива величието на изкуството. Историята на венецианското изкуство е доминирана от мъже, но нещата постепенно започват да се променят.

 

Обнадеждаващо е, че  За първи път в историята на Венецианското биенале преобладаващото мнозинство – 80%, са жени. Освен това - двата Златни лъва за цялостна кариера са за германката Катарина Фрич и чилийката Сесилия Викуня. Изложбите на националните павилиони също представят повече жени художнички от обикновено, включително Соня Бойс в британския павилион. Тя е първата чернокожа жена, която някога е представлявала Великобритания.

Междувременно в град като Венеция, където мъжете художници са изучавани от векове, е крайно време да излязат на преден план историите на жените, които творят рамо до рамо с тях.

Мери Касат - една от първите жени импресионисти