Изкуство

В Холивуд се разразява война на кинонаградите

Изкуство

В Холивуд се разразява война на кинонаградите

Златен Глобус, 2021 г.

Снимка: Peter Kramer/NBC/NBCU Photo Bank via Getty Images

„Това е дребнав и отмъстителен ход. Това всъщност е обида за индустрията", заяви Джоуи Бърлин, главен изпълнителен директор и президент на Critics Choice Association, по повод обявената дата за връчването на наградите "Златен глобус". Церемонията ще бъде на 9 януари – вечерта, в която ще се раздават и Critics Choice Awards, стана ясно преди броени дни. 

През IndieWire той определи решението на Асоциацията на холивудската чуждестранна преса (HFPA) като “враждебен и отчаян акт”, защото датата на Critics Choice Awards е обявена още през месец май и събитието ще бъде бъде излъчвано по CW. 

Не така стоят нещата за Асоциацията на холивудската чуждестранна преса, която се опитва да възстанови накърнения имидж на наградите "Златен глобус" след отправените обвинения в расизъм, сексизъм, тормоз и корупция, като все още не е ясно ще бъдат излъчени в ефир или ще преминат в интернет.

Предисторията

"Златните глобуси" бяха под въпрос, след като NBC обяви през май, че отказва да излъчва церемонията, стрийминг платформите Netflix и Amazon заявиха, че няма представят филмите и сериалите си за номинации, а редица холивудски звезди отправиха призив към колегите си да се отдръпнат от организацията и събитията, свързани с тези награди. Том Круз дори върна трите статуетки "Златен глобус" за ролите си във филмите "Джери Магуайър", "Магнолия" и "Роден на четвърти юли".

 

Холивуд остро критикува етиката на Асоциацията на холивудската чуждестранна преса и липсата на разнообразие сред членовете й, след като в своя статия La Times разкри, че сред 87 членове на Асоциацията на холивудската чуждестранна преса няма нито едно тъмнокож, но пък има бивша Мис Вселена, руски бодибилдър и финландец, автор на книги за китайското изкуство да се "разчитат лица". В статията се казва също, че по-голямата част от тези хора "представят" държави, в които нито живеят, нито са родени. От Асоциацията тогава заявиха, че ще включат 20 нови журналисти, ще одобрят нов кодекс на поведение и ще осигурят обучение с цел постигане на разнообразие и борба със сексуалния тормоз след обвинения и в сексисъм.

 

През лятото Асоциацията прие 21 нови членове, като 57,1 % са жени, 17,1 % – азиатци, 11,4 % – латино и 5,7 % – чернокожи. Вече не е задължително те да живеят в Южна Калифорния или да пишат за печатни издания, а могат да работят и за телевизия, радио, или онлайн издание. Освен това с промените чуждоезични и анимационни филми също ще могат да се съревновават за отличията в основните категории. 

 

Скандалът с българския избор за Оскар стигна до световните медии