Изкуство

"Възможната история" на СГХГ

„Възможната история“ в Софийска градска художествена галерия се опитва да подреди и да анализира българското изобразително изкуство от края на 19 век до днес. Поводът за тази мащабна ретроспекция е 60-годишнината от създаването на СГХГ.

"Възможната история" на СГХГ

„Възможната история“ в Софийска градска художествена галерия се опитва да подреди и да анализира българското изобразително изкуство от края на 19 век до днес. Поводът за тази мащабна ретроспекция е 60-годишнината от създаването на СГХГ. Галерията не само представя  колекцията си от произведения за този дълъг период, но и обяснява процесите и тенденциите, които го определят. Различните течения, жанрове и дори моди в изобразителното изкуство са представени пред посетителя чрез текстове на шест известни български изкуствоведи, всеки от които коментира конкретен период.
Лично аз намирам тази комбинация между текст и картина интересна и полезна. Така например човек разбира за някои аспекти на българското изкуство, за които не е дори чувал досега – например жанра „салонен портрет“, характерен за началото на 20 век, но впоследствие определен като буржоазен и съответно – забравен. Откриваш и непознати факти, например споменатата в раздел „Градът“ първа обща художествена изложба, открита в София през 1927 г. и посетена от 9 000 човека. Разходката във времето може да стане хронологично – от миналото към бъдещето, или обратното – от настоящето към миналото. Аз избрах втория вариант, който лично на мен ми допадна повече, защото остави любимия ми период – между двете войни за по- към края и така цялата изложба остави у мен добър вкус.