На електронната страница на Регионалния исторически музей – Велико Търново можем да намерим богата колекция от запазени икони и стенописи, проследяващи последните земни дни на Исус Христос.
Културното средище не спира да бъде активно дори и по време на извънредното положение, представяйки на голямата публика виртуалната версия на рубриката "Непознатото наследство" /Из тайните на миналото/.
Прието е, че стенописите, изобразяващи мъките на Христос, трябва да се рисуват във високите части на храмовете. Идеята била, когато човек вдигне поглед и се помоли, да види страданията на Спасителя и никога да не забравя през какви изпитания е преминал той.
Всеобщото поклонение пред определени икони по време на молитвите за Великден е друга известна традиция. Църквата "Св. Апостоли Петър и Павел" във Велико Търново е имала цялостен регистър със Страстите Христови. А в църквите и манастирите в Арбанаси са запазени известни сцени като "Тайната вечеря", "Поругаване Христово", "Предателството на Юда Искариотски", "Разпятие Христово" и "Оплакване Христово".
Можете да видите част от богатата колекция от запазени икони и стенописи в електронната страница на музея.
И какво като храмовете са отворени, ако душите са затворени?
Станислава Пашкулова
Стаси е едно обикновено момиче, което открива себе си в градските разходки, вкусната храна, хубавите филми и добрата компания. Тя е човек на крайностите – ще я намерите или в някое столично заведение с приятели, или в стаята ѝ, забила поглед в книга, далеч от хората. Най-лесно се изразява върху лист хартия с чаша кафе в ръка, а понякога и в кулинарния ѝ блог, посветен на гастрономията в...