Изкуство

Хелмут Нютън, който обичаше жените

Наскоро отбелязахме 100 години от неговото рождение

Хелмут Нютън, който обичаше жените

Фотосесия за Elle, 1969 година

Снимка: © Helmut Newton, Helmut Newton Estate / Courtesy Helmut Newton Foundation

Тази есен Берлин празнува Хелмут Нютън – един от най-провокативни фотографи и въздействащи вузалисти на своето време. Сто снимки ще отбележат 100-годишнинта от рождението му. По този повод излезе и документален филм за него – Newton: The Bad and The Beautiful, както и беше преиздадена известната SUMO книга, обявена за най-скъпото издание на XX век, защото през 2000 година е продадена на търг в Берлин за близо 400 хиляди долара. Сега тя има своя умален вариант – BABY SUMO, който, разбира се, е и на по-достъпна цена.

„Обичам жените. Няма нищо, което да обичам повече“, обичал да казва Хелмут Нютън, но не всички му вярват, обявявайки го за женомразец, сексист и фетишист заради провокативните му и еротични фотографии. В същото време моделите нямали търпение да застанат пред обектива му, като Синди Крауфорд, която харесвала комбинацията от сексуалност и чувство за хумор в снимките му. „Беше сбъдната мечта да се работи с него, защото знаеше точно какво иска и какви насоки да ти даде“, спомня си тя.

„Хелмут ми даде огромна вътрешна сила и ако не беше направил тези снимки (бел. ред. той я снима гола върху едно бюро), кариерата ми нямаше да бъде това, което е“, признава и актрисата Шарлот Рамплинг. „Никой не ги е принуждавал да се снимат по този начин и за някои това е било акт на освобождение“, казва режисьорът на документалния филм Геро фон Бойм.

Син на еврейски производители на копчета, Нютън е роден в Берлин през 1920 година. Привилегированото му детство преминава под закрилата на неговата майка, самият той се е описвал като „ужасно мамино синче“. Първата жена в живота му и вероятно първото му вдъхновение е именно тя, поне докато не среща съпругата си Джун някъде между Сингапур и Австралия, където се опитва да избяга от преследванията на нацистите.

Още през 50-те години Хелмут Нютън си поставя за цел да снима за Vogue и през 1956 години подписва първия си договор с британското издание на модната библия. Всяка негова снимка разказва история. История, в която главната роля е поверена на жената, нейните различни състояния и роли в обществото. Една от най-известните и показателни фотографии е Rue Aubriot, в която на фона на парижка улица виждаме жена, облечена в смокинг на Ив Сен Лоран, обгърната от напълно гола друга жена. Никой преди него не си е позволявал да „разголва“ обществените порядки, да показва толкова откровено женското тяло и да изважда на показ теми табу, дори без да се налага да говори. Защото и до днес снимките му говорят много повече. Нека си припомним някои от тях в галерията!

 

Защо фотографите живеят толкова дълго?