Изкуство

Художник получи 84 000 долара за празни платна

Благородно изкуство или изкусна кражба?

Художник получи 84 000 долара за празни платна

снимка: RyanMcGuire / Pixabay

Представите за съвременно изкуство определено не са това, което бяха. По всичко изглежда, че хората на изкуството в днешно време нямат намерение да оставят прашно кътче в социалния живот, макар не всеки да може да се похвали, че притежава печата на общественото одобрение. Най-пресният пример е нелепата ситуация, с която най-малко очакваха да се сблъскат челно галеристи от Музея за модерно изкуство в датския град Олборг.

Музеят си сътрудничи с концептуалния художник Йенс Хаанинг от 2007 г. насам и до момента работата им върви гладко. След скорошно преосмисляне на по-ранна творба обаче, датският човек на изкуството предприема друг артистичен подход и решава да завещае на музея празни платна, олекнала банкова сметка и почервенели от неловкост лица.

Как се стигна дотук? За изложба, планирана за края на септември, музеят възлага на художника да пресъздаде две от по-ранните си произведения.

Най-популярната му творба, представяна от датската галерия, е "Среден датски годишен доход от 2010 г.", която представлява наредени една до друга банкноти, вместо традиционна картина. Подобна е и концепцията във втората му творба "Среден австрийски годишен доход", в която използва 6000 евро, за да демонстрира средния доход в Австрия.

Без значение дали може да се нарече изкуство в пълния смисъл, несправедливото разпределение на финансите в двете европейски държави заинтригувало вниманието на посетителите в Музея за модерно изкуство, затова и галеристите отправят молба към Йенс да сътвори още едно произведение към създадената поредицата, а фокусът да е отново върху парите.

Уговорката е от музея в Олборг да изпратят на художника с нестандартни идеи 84 000 долара, за да се повтори съвсем естествено постигнатият успех на предишните две творби. Малко преди уговорения краен срок за предаването на творбата от Йенс, галеристите не са съвсем сигурни как да реагират на получена пратка. А съдържанието й е особено любопитно - две празни платна с прикрепена бележка "Вземи парите и бягай", а онези прословути 84 000 долара, които е трябвало да лежат блажено върху празното пространство, липсвали мистериозно.

Истината изисква да признаем, че художникът остава верен на думата си  - наистина изпраща две платна. Директорът на музея - Андерсън споделя, че се смее с глас на полученото, но все пак решава да покаже произведенията в изложбата, открита на 24 септември. Според него те имат хумористичен подход и са отражение на това как оценяваме работата. Макар обаче директорът на музея да гледа от забавната страна на нещата, той посочва, че това ще продължи само до края на изложбата.

Ако парите не бъдат върнати до 16 януари, ще предприемем необходимите стъпки в съда, за да гарантираме, че Йенс Хаанинг спазва договора си“, каза Андерсън.

Концептуалният артист обаче съвсем не смята, че е в нарушение на договора си и ако се стигне до по-сериозни стъпки в съда, ще представи документа, в който никъде не се споменава конкретния вид на произведението, за което си е стиснал ръката да създаде за Музея на модерното изкуство. Хаанинг отрича да е извършил престъпление и настоява, че е създал произведение на изкуството. Концептуалният художник, който е известен с провокациите си, заяви, че произведенията олицетворяват текущите му работни условия.

I KNOW ART IS IN THE EYE OF THE BEHOLDER … but, folks, this is EASY money for, what? A museum paid a Danish artist...

Posted by Nick Beres NC5 on Wednesday, September 29, 2021

Насърчавам и други мои колеги, които се сблъскват с подобни лоши условия на труд и ниско заплащане, да направят като мен. Ако от вас е поискано същото, просто вземете парите и бягайте“, съветва Хаанинг пред P1.

От музея споделят, че финансовият удар не е бил ни най-малко очакван и няма общо с маркетингови стратегии за привличане на внимание. В крайна сметка обаче им остава да се надяват, че случаят ще провокира мнозина да посетят музея, за да се съживи финансовото му състояние, което никак не е оптимистично след пандемията.

А въпросът дали става дума за благородна война, обявена от провокативен художник, или за обикновена кражба, погледнат странично, е още един повод да обърнем поглед към нещото, което винаги си е струвало – изкуството.

 

5 от най-скъпите картини в света