Изкуство

"Забравените художници на България"

Александър Керезов е успял да издири и подреди историята на почти всеки от тях – биографични данни, година на завършване на Рисувалното училище (открито в далечната 1896 г.) или на някоя европейска академия, творчески постижения… В този смисъл създаването и излагането на тази сбирка е сериозна крачка в разкриването на нашата изгубена художествена история.

"Забравените художници на България"

Заглавието на изложбата в галерия „Академия“ - Забравените художници на България - звучи интригуващо и гръмко. Може би, въпреки че е вярно, донякъде подвежда. В частната сбирка на Александър Керезов наистина могат да се видят неизвестни имена, участвали активно в художествения живот до 40-те години на 20 век – имена, останали встрани от общественото внимание и чиито забравени картини най-често висят по стените на техните наследници. Но това далеч не са всички „забравени“ български художници. Интересите на колекционера са го отвели предимно към портретната живопис от периода и той с голямо внимание и любов е събрал и изложил сега в „Академия“ платна от близо 50 автора.

Голямото усилие обаче е другаде  – Александър Керезов е успял да издири и подреди историята на почти всеки от тях – биографични данни, година на завършване на Рисувалното училище (открито в далечната 1896 г.) или на някоя европейска академия, творчески постижения… [[quote:0]]В този смисъл създаването и излагането на тази сбирка е сериозна крачка в разкриването на нашата изгубена художествена история, макар че съвсем не изчерпва темата.

Някои от картините ме грабнаха веднага с майсторството и емоционалността си, някои не ми казаха нищо, прекалено наивни и занаятчийски, но като цяло тази сбирка е прекалено любопитна, за да бъде пропусната. Запомнила съм имената на Юрдан Касъров /отишъл си прекалено млад/, Христо Данов, Съби Иванов, Благой Мавров и Ивана Ксенофонова, представена с няколко платна, но за която се знае много, много малко. Ще ви го разкажа.

Родена е около 1890 г, най-вероятно във Видин. завършила средното си образование в България. Живопис и декоративно изкуство учи в Германия и предполага се – голяма част от живота й преминава там. Участва в Втората изложба на Дружеството на южнославянските художници „Лада“ през 1906 г. в София. Тогава Ивана е на едва 14 години и това участие е знаменателно с факта, че доста признати по онова време художници не са селектирани, а сред избраните попада обаче платно на една ученичка. По-късно Ивана Ксенофонова продължава да твори най-вече в Европа, затова и повечето нейни работи се появяват на търгове в чужбина. Представени като произведения на руското изкуство….