Тази нощ се проведе 77-ата церемония по раздаването на наградите "Златен глобус" – победителите вече са ясни.
Големият победител на вечерта изненадващо е "1917", който получи награда както за най-добър драматичен филм, така и за режисьор, като срина прогнозите (включително моите), че една от големите продукции на Netflix – "Брачна история", "Ирландецът" или "Двамата папи", ще бъде на върха. В категорията мюзикъл или комедия спечели "Имало едно време в Холивуд" на Куентин Тарантино, а сред чуждоезичните филми съвсем очаквано изпъкна "Паразит" на Бонг Жоон-хо.
Не мисля, че наградата на Хоакин Финикс за култовото му изпълнение в "Жокера" е изненада за някого, макар че конкуренцията в лицето на величествения Джонатан Прайс беше голяма (напоследък той беше и мой фаворит). Рене Зелуегър получи "Златен глобус" в категорията за най-добра актриса в драматичен филм за превъплъщението си в образа на вечната Джуди Гарланд в биографичната драма "Джуди", а актрисата и рапърка Аукуафина получи награда за най-добра роля в комедия за персонажа на Били Ван във филма на Лулу Уанг "Сбогуването".
В същата категория при мъжете победи Тарън Еджъртън за ролята на Елтън Джон в "Рокетмен", което все пак е утеха за биографичния филм, който не изпъкна сред други силни заглавия, въпреки че е наистина впечатляващ.
За разлика от наградите "Оскар", в класацията на "Златен Глобус" се включват и телевизионни продукции, които с навлизането на нови стрийминг платформи, стават още по-разнообразни. Въпреки че Netflix не пожъна успех на филмовото поприще, може да се похвали с награда за Оливия Колман в ролята на кралица Елизабет в "Короната".
Том Ханкс изнесе емоционална реч, с която благодари на семейството си за търпението и подкрепата, както и на колегите си актьори като Мерил Стрийп, Дензъл Уошингтън и Антонио Бандерас, след като получи отличието "Сесил Б. Демил" за цялостен принос към киното.
Вижте по-долу и подробен списък с номинации и победители в категориите:
Най-добър драматичен филм:
Победител: "1917"
"Жокера"
"Брачна история"
"Двамата папи"
"Ирландецът"
Най-добър филм (мюзикъл или комедия):
"Долемайт е моето име"
"Джоджо Заека"
Победител: "Имало едно време в Холивуд"
"Рокетмен"
"Вади ножовете"
Най-добър режисьор:
Бонг Жоон-хо ("Паразит")
Победител: Сам Мендес ("1917")
Мартин Скорсезе ("Ирландецът")
Куентин Тарантино ("Имало едно време в Холивуд")
Тод Филипс ("Жокера")
Най-добър актьор в драматичен филм:
Антонио Бандерас ("Болка и величие")
Крисчън Бейл ("Пълно ускорение")
Адам Драйвър ("Брачна история")
Победител: Хоакин Финикс ("Жокера")
Джонатан Прайс ("Двамата папи)
Най-добър актьор във филм (мюзикъл или комедия):
Даниел Крейг ("Вади ножовете")
Леонардо ди Каприо ("Имало едно време в Холивуд")
Роман Грифин Дейвис ("Джоджо Заека")
Победител: Тарън Еджъртън ("Рокетмен")
Еди Мърфи ("Долемайт е моето име")
Най-добра актриса в драматичен филм:
Победител: Рене Зелуегър ("Джуди")
Скарлет Йохансън ("Брачна история")
Сърша Ронан ("Малки жени")
Чарлийз Терон ("Бомба със закъснител")
Синтия Ериво ("Хариет")
Най-добра актриса във филм (мюзикъл или комедия):
Ана де Армас ("Вади ножовете")
Победител: Акуафина ("Сбогуването")
Кейт Бланшет ("Къде си, Бернадет")
Бийни Фелдстийн ("Зубрачките")
Ема Томпсън ("Късното шоу")
И още ...
Най-добър актьор в поддържаща роля:
Том Ханкс (A Beautiful Day in the Neighborhood)
Антъни Хопкинс ("Двамата папи")
Ал Пачино ("Ирландецът")
Джо Пеши ("Ирландецът")
Победител: Брад Пит ("Имало едно време в Холивуд")
Най-добра актриса в поддържаща роля:
Кейти Бейтс ("Случаят "Ричард Джуъл")
Анет Бенинг (The Report)
Победител: Лора Дърн ("Брачна история")
Дженифър Лопес ("Измамнички")
Марго Роби ("Бомба със закъснител")
Най-добър чуждоезичен филм:
"Сбогуването"
"Клетниците"
"Болка и величие"
Победител: "Паразит"
"Портрет на момиче в пламъци"
Най-добър анимационен филм:
"Замръзналото кралство 2"
"Как да си дресираш дракон: Тайнственият свят"
"Цар Лъв"
Победител: Missing Link
"Играта на играчките 4"
Най-добър сценарий:
"Брачна история"
"Паразит"
"Двамата папи"
Победител: "Имало едно време в Холивуд"
"Ирландецът"
Най-добър оригинален саундтрак:
"Тъмната страна на Бруклин"
"Малки жени"
Победител: "Жокера"
"1917"
"Брачна история"
Най-добра оригинална песен:
Beautiful Ghosts – "Котките"
Победител: (I’m Gonna) Love Me Again –"Рокетмен"
Into the Unknown –"Замръзналото кралство 2"
Spirit – "Цар Лъв"
Stand Up –"Хариет"
И още ...
Най-добър драматичен сериал:
"Големите малки лъжи"
"Короната"
Победител: "Наследници"
"Сутрешното шоу"
"Да убиеш Ийв"
Най-добър сериал (мюзикъл или комедия):
"Бари"
Победител: Fleabag
"Методът Комински"
"Удивителната мисис Мейзъл"
"Политикът"
Най-добър минисериал или тв филм:
"Параграф 22"
Победител: "Чернобил"
Fosse/Vernon
"Решаващият глас"
Unbelievable
Най-добър актьор в драматичен сериал:
Победител: Брайън Кокс ("Наследници")
Кит Харингтън ("Игра на тронове")
Реми Малек ("Господин Робот")
Тобайас Мензис ("Короната")
Били Портър (Pose)
Най-добър актьор в сериал (мюзикъл или комедия):
Майкъл Дъглас ("Методът Комински")
Бил Хейдър ("Бари")
Бен Плат ("Политикът")
Пол Ръд ("Да живееш със себе си")
Победител: Рами Йосеф ("Рами")
Най-добър актьор в минисериал или тв филм:
Крис Абът ("Параграф 22")
Саша Барън Коен ("Шпионинът")
Победител: Ръсел Кроу ("Решаващият глас")
Джаред Харис ("Чернобил")
Сам Рокуел (Fosse/Vernon)
И още ...
Най-добра актриса в драматичен сериал:
Дженифър Анистън ("Сутрешното шоу")
Победител: Оливия Колман ("Короната")
Джоди Комър ("Да убиеш Ийв")
Никол Кидман ("Големите малки лъжи")
Рийз Уидърспуун ("Сутрешното шоу")
Най-добра актриса в сериал (мюзикъл или комедия):
Кристина Апългейт (Dead To Me)
Рейчъл Броснахан ("Удивителната мисис Мейзъл")
Кирстен Дънст (On Becoming a God in Central Florida)
Наташа Лион ("Руска кукла")
Победител: Фийби Уолър-Бридж (Fleabag)
Най-добра актриса в минисериал или тв филм:
Кейтлин Девър (Unbelievable)
Джоуи Кинг (The Act)
Хелън Мирън ("Екатерина Велика")
Мерит Уивър (Unbelievable)
Победител: Мишел Уилямс (Fosse/Verdon)
Най-добър актьор в поддържаща роля в сериал:
Алан Аркин ("Методът Комински")
Кийрън Кълкин ("Наследници")
Андрю Скот (Fleabag)
Победител: Стелан Скарсгард ("Чернобил")
Хенри Уинклър ("Бари")
Най-добра актриса в поддържаща роля в сериал:
Победител: Патриша Аркет (The Act)
Хелена Бонъм Картър ("Короната")
Мерил Стрийп ("Големите малки лъжи")
Емили Уотсън ("Чернобил")
Тони Колет (Unbelievable)
А ето и кои филми вече имат реален шанс за "Оскар"