Лица

9 известни личности, които имат синестезия 

Генетично предавана болест или уникално явление?

9 известни личности, които имат синестезия 

Снимка: Variety

Ще ви разкажа за света на синестезията, или способността на виждаш музиката, да рисуваш картини по това, което чуваш. Да, точно така! Синестезията е неврологично състояние и в буквален превод означава смесено възприятие. Синестетите имат способността да виждат музиката в цветове и форми, или да свързват дадено число с определен цвят. Това състояние не се разглежда като генетично предавана болест, а по-скоро като явление. Ще се изненадате колко често срещано е сред едни от най-талантливите и надарени личности в средите на изкуството. Ето част от тези известни синестети. 

Джефри Ръш

Един от малкото притежатели на така наречената “тройна корона” – награди “Оскар”, “Тони” и “Еми”, е също така и синестетик. В интервю от 2014 г. актьорът споделя, че не знаел за синестезията, докато не навършил 40 години. Ръш разказва, че още в ранна детска възраст, докато учи азбуката, свързва отделните звуци с различен цвят в главата си. Впоследствие придобива едно по-различно разбиране за фонетиката и за красотата на езика, когато започва да се занимава сериозно с актьорство. Шегува се, че децата му редовно го питат с какъв цвят свързва звука от приближаващ се камион или шума на двигателя. 

Били Айлиш 

Нашумялата тийн сензация Били Айлиш, завладяла класациите с отличителния си стил и мекия си глас, също се причислява към синестетите. Младата певица, носителка на няколко награди “Грами”, разкрива, че вижда не само музиката, но и текстури, дните от седмицата и числата в различни цветови нюанси. За собствените си песни казва, че усеща едни в черни и тъмни тонове, а други по-скоро в лилавата гама. Визуалното стимулиране играе огромна роля в нейното творчество, както може да видим и в клиповете към песните й. Айлиш споделя, че се стреми клиповете й да докосват, дори и без да има съпровождаща музика към тях. 

И още ... 


Владимир Набоков 

Прочутият писател е не само автор на небезизвестния и противоречив роман “Лолита”, но и синестетик. Писателят дори описва това явление в своята автобиография, а в романа “Дар” главният герой е със синестезия, която е отражение на неговия вътрешен свят. Набоков споделя, че за него тя е “цветно чуване” – “ф”, “т” и “п” например са оцветени в различни нюанси на зеленото. 

Винсент ван Гог

Винсент ван Гог е изключителен художник с трагична съдба. Въпреки че продава една единствена творба приживе, в наши дни Ван Гог е сред знаменитостите на изкуството на XIX век. Картините му са изпълнени с усещане за живот, за цвят и за движение. И може би няма нищо случайно в това. Мнозина вярват, че Ван Гог е имал синестезия, защото той свързвал определени звуци с конкретен цвят. Самият художник споделя пред брат си, че техниката на останалите художници му напомня на звука от цигулка. Ван Гог свирел и на пиано, но му е било страшно трудно, защото всяка нота предизвиквала различен цвят в главата му.  

И още ... 


Франц Лист

Подобно на Ван Гог, унгарският романтичен композитор също виждал отделните ноти и акорди в разнообразни багри. Друг интересен факт за този музикален гений е, че освен виртуозен пианист е бил и голям филантроп. Смята се, че той е един от първите хора, които са експериментирали с музиката за лечение на психични заболявания. Едва 150 години по-късно науката доказва, че музиката стимулира производството на допамин в мозъка, подобно на наркотиците и храната. 

Волфганг Амадеус Моцарт

Не е изненада, че и детето чудо Моцарт е в списъка с известни синестети. През живота си Моцарт създава 41 симфонии и цели 22 опери, сред които "Сватбата на Фигаро" и "Вълшебната флейта". Австрийският композитор се отличавал със силно изявен талант още в ранните си години, както и с отлична памет. Но освен това можел да вижда редица тонове – ре мажор имал “оранжево никакъв” тон, а пък си бемол бил по-скоро в черната гама. 

И още ... 


Рихард Вагнер 

Един от най-почитаните композитори в немската музикална история, Рихард Вагнер, също е бил синестет. Оперите му, за които той пишел и либретото, и музиката, се смятат за отправна точка в развитието на съвременната класическа музика. Вагнер също усещал музиката в цветове, а синестезията намира израз в неговата концепция за “тоталното произведение на изкуството” (Gesamtkunstwerk) – произведение, което да стимулира всички сетива (подобно на синестезията), достигайки съвършената естетична красота. 

Фарел Уилямс

Един от най-известните музикални продуценти и изпълнители е също, познахте, синестет. В интервю през 2012 американският певец описва подробно как усеща музиката. Той свързва всеки един от седемте цвята на дъгата със седемте ноти. А комбинацията от всички ноти, една октава, той вижда в бяло. Отделно разкрива, че освен цветове, той чувства и енергията на музиката. Свързва тази енергия пък със седемте енергийни центъра в човешкото тяло – чакрите. Талантливият изпълнител на хита “Happy” разказва, че синестезията е основна част от процеса по създаването на музика. 

И още ... 


Ед Шийрън 

Носителят на награда “Грами” и международна сензация Ед Шийрън също има лека форма на неврологичното състояние. Музикантът споделя, че усеща музиката си в различни цветове. И въпреки че любимият му цвят е синьо, певецът вижда своята музика в оранжево и дори твърди, че ако някоя песен не в оранжево, тя не му харесва. 

Автор: Маргарита Петрова

 

Катрин Зита-Джоунс на 51: "Мъжът трябва да изпраща цветя на своята любима без повод“