Лица

Александрина Димитрова: "Нужно е да започне да се инвестира в човешкия ресурс в социалната сфера"

Изпълнителен директор на фондация "Сийдър"

Александрина Димитрова започва като доброволец във фондация „Сийдър“ (неправителствена организация, която предоставя грижа на деца и младежи в неравностойно положение, предимно с увреждания) през 2012 г., а два месеца по-късно е назначена за координатор. В последствие поема един голям проект на фондацията – разкриването на 4 нови центрове от семеен тип в Казанлък, където вече към момента живеят 44 деца и младежи. През 2015 година, едва на 25 годишна възраст, Александрина става изпълнителен директор на "Сийдър" и успява да разшири дейността на фондацията, като удвоява броя на управляваните от нея социални услуги, както и броя на децата и младежите, за които полагат грижи. През годините успява да я наложи като водеща организация в областта на политиката за деинституционализация на децата в България.

Поводът за това е интервю е предстоящото благотворително събитие, което организирате вече 15 години – Cedar Charity Cocktail: There is no place like home. Какви са основните цели, които си поставяте чрез него тази година и с какви предизвикателства се сблъскахте, за да го организирате, предвид всички ограничения, с които се налага да живеем през последните месеци?

Александрина Димитрова: Вече 15 години организираме благотворителен бал в подкрепа на децата и младежите, за които се грижим, като всяка година той е с различна тема и събира над 200 поддръжници на фондация “Сийдър”. Предизвикателствата, които ни донесе 2020 г., обаче направиха невъзможно осъществяването на традиционния формат на събитието. Знаейки, че децата и младите хора в риск се нуждаят от нас, ние не се отказахме, проявихме креативност и така създадохме първото хибридно благотворително събитие в България. То ще се проведе на 30 септември от 19:00 ч., а темата е свързана с дома. Водещ за втора година ще бъде актьорът, продуцент и активист Стефан А. Щерев. Включването в събитието е лесно – бърза и безплатна регистрация в специално разработен сайт дава достъп до него, като единственото, което е необходимо, е интернет връзка. Виртуалните гости ще могат да се насладят на увлекателна програма, да се включат в онлайн предизвикателство и да се преборят за интересна награда, с която да освежат дома си.

Докато се забавляват, участниците ще могат да подкрепят каузата само с няколко клика на сайта. Могат да направят директно дарение за конкретна нужда или да закупят билети за благотворителната томбола с атрактивни предмети като уикенд в планината, полет с балон, наем на електромобил, кошница с деликатеси, персонални тренировки и др. Надяваме се, че пренасяйки събитието и във виртуална среда, ще можем да привлечем повече хора, които биха искали да подкрепят каузата и да бъдат част от нашата общност. Средствата, които ще наберем, ще ни помогнат да осигурим сигурна и грижовна домашна среда за деца и младежи в риск.

Тази година се оказа изключително трудна за всички ни. Как се управлява фондация като Вашата във време на пандемия?

Александрина Димитрова: Екипът ни трябваше да се изправи пред редица трудности. Децата и младежите, за които се грижим, са изключително уязвими. Голяма част от тях са с тежки интелектуални и физически увреждания и придружаващи заболявания и живеят в групи от по 8 до 12 деца, което прави рискът от потенциално заразяване много висок. Много от служителите в нашите центрове, които се грижат за децата и младите хора денонощно, също попадат в рисковите групи и затова ние трябваше много бързо да вземем всички необходими мерки да осигурим безопасността на всички.

Освен във физическото им здраве инвестирахме и в психическото им здраве, като създадохме програми за нови занимания и терапии за децата и осигурихме собствен транспорт и допълнителни стимули за служителите.

Същевременно се сблъскахме и с намалени възможности за привличане на дарители, особено корпоративни, тъй като те или също изпитват затруднения, или пренасочват ресурсите си за благотворителност към борбата срещу коронавируса. Успяваме да се справим най-вече благодарение на добре сработения и отдаден екип от професионалисти на фондацията в трите града, в които работим. Гордея се с всеки един от тях!

Преди пет години, едва на 25-годишна възраст, ставате изпълнителен директор на фондацията. Какво успяхте да постигнете от тогава до сега за децата и младежите в неравностойно положение? Колко живота успяхте да промените?

Александрина Димитрова: До този момент фондация “Сийдър” успя да допринесе за положителната промяна в живота на над 3000 деца и млади хора в неравностойно положение. През последните 5 години организацията се разрасна значително, като утроихме броя на децата и младежите, на които предоставяме директна грижа, както и започнахме да оказваме подкрепа на семейства на младежи с интелектуални затруднения. Нарасна и екипът ни, който е ангажиран в пряката грижа и той вече наброява 90 професионалисти. Нашите центрове от семеен тип се превърнаха в модел на качествена грижа и сме уважаван и търсен партньор в социалната сфера на национално и местно ниво. За тези години разширихме значително и мрежата си от поддръжници, както и разнообразихме техния профил – подкрепят ни българи и чужденци, хора на високи позиции в бизнес средите и много млади хора, които са в началото на професионалния си път.

Има още...


Майките от „Системата ни убива“ продължават ежедневно да протестират пред Министерски съвет. Подкрепяте ли техните искания и какви промени според вас още е необходимо да се направят в социалната политика?

Александрина Димитрова: За съжаление, отглеждането на дете с увреждане в България е изключително трудно, тъй като родителите често нямат достъп до нужната им подкрепа, а и страдат от обществените нагласи към техните деца. Положението им се усложнява още повече когато децата станат възрастни и разполагат с по-малко възможности за подкрепа. Според мен Законът за социалните услуги, който влезе в сила тази година, е добра крачка в посока на подобряване на социалната система, в това число за децата и хората с увреждания, но е от изключителна важност как ще се прилага на практика.

И най-важното – нужно е да започне да се инвестира в човешкия ресурс в социалната сфера, така че подкрепата, която хората с увреждания, а и други уязвими групи получават, да е наистина качествена и да отговаря на техните нужди.

Какви промени трябва да бъдат направени в мисленето на хората?

Александрина Димитрова: Много хора смятат, че не си заслужава да даряват – или защото са убедени, че средствата им няма да отидат по предназначение, или защото имат по-скромни възможности, и мислят, че тяхното дарение не би било от полза. Бих искала да променя това мислене. Според мен, ако човек има желание да подкрепи някоя кауза, най-добре е да се обърне към организация като нашата, да се запознае с екипа, който стои зад каузата, и те да му разкажат каква помощ е необходима. Така се изгражда доверие и разбиране за каузата и човекът знае, че дарявайки, наистина помага. Помощта следва да е и според възможностите на всеки. Именно заради това на нашето благотворително събитие на 30 септември сме предвидили различни нива на подкрепа и така всеки може да се включи.

Напоследък в социалните мрежи се повдигна въпросът за това, че родителите трябва да проведат разговор с децата си за приемането и разбирането на децата с проблеми. Колко наистина е важен този разговор и има ли положителна промяна в интегрирането на тези деца?

Александрина Димитрова: Разговорът е важен, но още по-важен е примерът, който родителите дават на своите деца. Миналото лято заведохме някои от нашите младежи с интелектуални увреждания на почивка в планината. Още на следващия ден две семейства с деца напуснаха хотела, казвайки, че не искат да съжителстват с такива хора. А младежите ни бяха изключително възпитани и разбира се, подкрепени от нашия екип. За съжаление, с този си пример родителите възпитават децата си да не приемат различните. Така че за мен това е доказателство, че има още много път да изминем като общество, за да говорим за истинско приемане.

Вие откъде получавате най-голяма подкрепа, за да реализирате проектите си?

Александрина Димитрова: Получаваме подкрепа от индивидуални и корпоративни дарители, които са с нас през годините и правят каузата ни устойчива във времето. Предвид трудностите през тази година, ние се нуждаем от тях повече от всякога, а и се надяваме да успеем да привлечем и още хора към каузата си. Затова призоваваме всеки, който иска да помогне, да се включи в онлайн събитието ни на 30 септември. То ще се излъчва на живо във фейсбук страницата на фондацията.

 

Хейтминутка: И отново майките от "Системата ни убива" ни пречат!