Лица

Бевърли Табърн – една жена в света на виното

"Обикновено хората, които правят вино, са добри хора!"

Бевърли Табърн – една жена в света на виното

Снимка: https://pxhere.com

Oт 5 до 9 юни ще се проведе 8-ият Балкански фестивал и конкурс на виното, The Balkans International Wine Competition And Festival. Това е най-големият форум, акцентиращ върху вината от Балканите, който привлича експерти от цял свят и цели да привлече вниманието към нашия интересен и самобитен регион. Специален фокус организаторите поставят и на градския фестивал The Balkans International Wine Festival, който ще се състои в парка пред Националния дворец на културата от 7 до 9 юни.

Както винаги в журито на конкурса участват топ световни експерти, а тази година председател е Константинос Лазаракис, който е първият Master of Wine от Балканите. В журито е и Бевърли Табърн, Master of Wine с 40 годишен опит в сферата, доскоро доминирана от мъже. С нея се срещаме, за да се запознаем и да си поговорим за света на виното, а защо не и да получим някои и друг съвет.

Как се зароди интересът Ви към виното. Беше ли любов от пръв поглед?

Помня, преди много години, когато една вечер отидох на дегустация на вино в местния колеж и бях очарована от факта, че червено Rioja се разви толкова позитивно, след като беше отворено за час. Това ме подтикна да науча повече и после започнах да уча, за да получа WSET квалификация.

А как поддържате страстта си към виното толкова дълго време? 

Винаги има нещо ново за откриване, независимо дали е нов регион, нова реколта или ново грозде, за което никога не съм чувала преди. Има много за опитване!

Коя е най-добрата страна на това да бъдете жена в един толкова доминиран от мъжете бизнес. А най-лошата?

Ако трябва да съм честна, с пълно съзнание и без да искам да звуча самонадеяно, аз винаги съм се смятала за равна на всеки мъж, който върши същата работа като мен. Вярно е, че имаше много предразсъдъци в определени моменти през 90-те години, но бизнесът се промени радикално и има все повече жени, които учат за Master of Wine.

Какво мислите за вината от Балканите?

Нямам търпение да открия повече за тях, когато пристигна за конкурса. Имаме изчерпателен списък от гръцки, македонски, хърватски и турски вина, които оценявам, заради тяхната идентичност.

Как бихте оценили балканските вина в сравнение с тези от други региони в Европа?

Любимият ми аспект на вината от тези региони е фактът, че те често се произвеждат от местни сортове, така че не са само международните, с които потребителите са запознати. Но понякога е трудно да се произнесат имената им!

 

Имате ли любимо вино? 

Много е трудно да избера едно, така че съжалявам, не.

Какво очаквате от 8-ото издание на Балканския международен винен конкурс?

Както споменах, нетърпелива съм да открия вината от други страни и региони, с които не съм запозната, и очаквам небцето ми да бъде предизвикано от нови видове и реколти. 

А колко вино дегустирате на ден или на седмица? 

Няма такова нещо като средна консумация, но по време на изложение или дегустация мога лесно да тествам между 800 и 1000 вина. След известно време си уморен, но виното винаги е добро и ти дава енергия...

Кое е последното вино, което опитахте и къде?

Миналата седмица по време на Лондонското винено изложение опитах Fronton oт Югозападна Франция с много отчетлив аромат (от грозде Negrette) – сравнително леко и свежо. 

А какво е най-хубавото вино, което сте опитвала? Опишете го! 

Трудно е да избера едно, защото съм била достатъчно голяма късметлийка да опитам много. Обичам червени вина с богата текстура и баланс между плода, дъба и алкохола – вина, от които ще искаш втора чаша. Или бели, които са свежи, с балансирана киселинност и чист пикантен финал. Няколко скорошни примера са богатото вино от Пулия, произведено от Malvasia Nera, което показва зряла черна череша с нотка сладък корен и портокалова кора. Или богатото Grenache Mataro Shiraz от Бароса (Австралия) – пълно с плодов сок. При белите е чудесно балансираният германски Riesling Feinherb, с класически прасковен и цветен аромат, младо, но с голям потенциал за отлежаване и с чудесен баланс между киселинност и остатъчна захар. В крайна сметка за мен всичко е в баланса.

Какво харесвате най-много в работата си? 

Да имам възможността да опитвам нови неща и да срещам нови хора. Обикновено хората, които правят вино, са добри хора!

С подкрепата на: The Balkans International Wine Competition And Festival


Станислава Николова: "Най-опасно е, когато човек лъже себе си"