Лица

Богдан Йонков от Таралеж Art&Design: Чувството за хумор не трябва да се влияе от пандемии

Лица

Софийското студио за дизайн Таралеж Art & Design не спира да ни изненадват с нови, забавни и свежи сувенири и идеи за подаръци, затова и с нетърпение очакваме да видим какво са ни подготвили за есенното издание на Mish Mash Fest. Малко преди това обаче се срещнахме с Богдан Йонков, който не само е сред създателите на бранда, но дизайнерът зад илюстрациите на всеки един техен артикул. Той е днешният ни герой в поредицата myStory powered by myPOS. В нея ви срещаме с хендмейд творци, които въпреки предизвикателствата през последната година и половина намират вдъхновение да създават красиви неща и продължават да развиват малкия си бизнес. Какво го вдъхновява за илюстрациите, които създава, има ли си любим герой от тях, как се опазва чувството за хумор по време на пандемия и как се справя с предизвикателствата покрай нея, си говорим с Богдан.

Как започна вашата история като дизайнер?

Богдан: Имах влечение към рисуването и творческите дейности още от дете. Другата ми страст бяха компютрите. В един момент открих, че двете неща имат пресечна точка – програмите за рисуване. Първоначално се запалих по създаване на лога и уебдизайн. След това започнах с илюстрации. Четях форуми с подобна насоченост и това доста ми помогна да изградя собствен стил на базата на неща, които съм виждал и са ми харесвали.

Как се роди идеята за създаването на Таралеж Art & Design?

Богдан: Идеята за Таралеж Art & Design назряваше доста време. По-сериозен тласък ми даде един кратък курс по ситопечат, който посетих. Там ми хрумна, че голяма част от илюстрациите, които правя за удоволствие, могат да се продават като продукти, отпечатани върху различни носители - торбичка, тениска, магнит, стикер… С приятелката ми решихме да опитаме, отпечатахме торбички, принтове и стикери и започнахме да участваме в базари.

Вие правите илюстрациите за всеки един ваш продукт. От къде идва основното ви вдъхновение?

Богдан: Вдъхновението може да дойде отвсякъде. От природата, от ежедневието, от книгите, от науката, от разговор с приятел, от нашите почитатели (те ни дават доста идеи) и най-вече от това, че хората харесват творчеството ни. Това е истински генератор на нови идеи.

Имате ли си любим герой или история от тях?

Богдан: Много ми харесват персонажите и характерните предмети от българския традиционен бит, от фолклора и от народните приказки – караконджули, кукери, ламята Спаска, цървули, сушени чушки, ракия... Обичам да ги поставям в необичаен контекст и да им придавам забавни акценти – така например дамаджаната може да се превърне в мъжка плетена чанта, а кукерът да се разходи до морето и да се представя като Водоразъл.

Влагате много чувство за хумор при създаването на илюстрациите. Как се опазва то по време на тези пандемични времена?

Богдан: Чувството за хумор не трябва да се влияе от пандемии, войни и проблеми. То е средство за борба с тях.

Имате и своето отношение към природата, затова работите много и с рециклирани материали. Какви точно са те и по какъв начин се включвате в идеята за устойчивост, за която все повече се говори?

Богдан:  Част от нашите илюстрации са отпечатани върху рециклирана хартия. Тази хартия се прави от стари офис документи, билетчета за градски транспорт, данъчни декларации и всякакви други непотребни документи. Освен това в хартията се влагат различни билки и растения, за да придобие всеки лист уникалност. Понякога добавяме и изрезки от стари или изхвърлени книги. Така самият лист хартия се превръща в продукт, в произведение на изкуството. Добавяме и подходяща илюстрация, за да придобие съвсем завършен вид. Основен „производител“ на ръчно изработена хартия за нашите произведения е приятелката ни Станислава Георгиева.

Някои от продуктите ни са подходяща алтернатива на употребата на пластмаса в ежедневието – предлагаме текстилни торбички и емайлирани канчета.

Последната година и половина несъмнено беше изпълнена с различни предизвикателства, особено по отношение на малкия и среден бизнес. Как се отрази на вашия и с какви трудности се сблъскахте вие?

Богдан: Много бизнеси пострадаха. Ние сме много малка компания. Нямаме физически магазин и наети работници. Всичко правим сами в свободното си време. Това ни помогна до някаква степен. Но сме зависими от всички партньорски арт магазини, в които се продават нашите продукти, а всички те пострадаха от кризата. Зависими сме и от туристите, които за съжаление също намаляха.

Продължаваме да спазваме дистанция, а покрай това все повече хора предпочитат безконтактното плащане. Как отговаряте на тези очаквания?

Богдан: За тази цел открихме myPOS. Освен безконтактно плащане, може лесно да се интегрира и в Woocommerce, което беше важно за нас, за да продължим с развитието на онлайн магазина ни. Заради епидемиологичната обстановка безконтактно плащане е търсен вариант и от клиентите по базарите, на които участваме.

По какъв начин ви улеснява то и какви са неговите предимства, особено при участието ви на големи базари като Mish Mash Fest?

Богдан: Картовите и безконтактните плащания са неизменна част от днешния дигитален свят. Голяма част от хората управляват парите си по електронен път. Искаме да бъдем „в час“ с новите тенденции, които вече стават и стандарт. Пожелаваме на производителите на такъв тип услуги да ги правят все по-лесни за употреба, но и все по-сигурни и защитени от злоупотреби.

В този ред на мисли какво да очакваме от Таралеж Art & Design на есенното издание на Mish Mash Fest?

Богдан: От Таралеж Art & Design винаги гледаме да предложим нещо ново. Светът е голям и идеи идват отвсякъде! Така че и на есенното издание на Mish Mash Fest ще се постараем да предложим свежи дизайни.

С подкрепата на myPOS