Лица

Д-р Борислав Матеев, който създава живот

"И в политическата ми и в професионална кауза – да се раждат повече деца в щастливи семейства"

Д-р Борислав Матеев е човек, който сбъдва мечти и създава живот. Клиничен ембриолог, университетски преподавател и ръководител на научна лаборатория в клиника за асистирана репродукция в Пловдив. Твърди, че лесно се правят бебета в лабораторни условия - стига да знаеш как. Клиничната ембриология за д-р Матеев е не просто професия, а лична кауза. Има дългогодишен опит в областта на асистираната репродукция и здравния мениджмънт. Работил е по редица проекти свързани с медицината, биотехнологиите, персонализираната и телемедицината. Независим експерт и изследовател  е в международни проекти и изследователски проучвания.

През последните години д-р Матеев е ангажиран и с академичен проект за кариерно консултиране, който осигурява и достъп на студенти към стажове и обучения  в  областта на биотехнологиите, медицината и фармацевтичната индустрия. Организира кампании за профилактика и превантивна диагностика на репродуктивното здраве,  участва и в редица дарителски и благотворителни кампании с акцент репродуктивно здраве. 

Д-р Матеев е кандидат на Демократична България в 16 МИР гр. Пловдив, с преференция №103. С него днес си говорим за работата в екип, за новия живот и 

Екипната работа в медицината е особено важна според Вас, а в политиката?

Екипната работа, взаимозаменяемостта в определена степен и контролът на качеството и ефективността в репродуктивната медицина са критично важни и съм напълно убеден, че в еднаква степен това важи и за политиката. Понеже ми е трудно да избягам от професионалната си обремененост в контекста на асистираната репродукция, ще дам пример от тази сфера. Той е много показателен, защото също както по отношение на политиката, остава незабелязан от външните за системата хора.

В целия процес по реализиране на една (дай боже) успешна бременност участват хора с различни компетенции и експертни умения, които работят в оптимален синхрон и целево единодействие. Абсолютно пълноправни и ключови роли имат и акушерките, и гинеколозите, и ембриолозите, и анестезиолозите, и анестезиологичните сестри, като всеки от този екип е с много специфични и критично важни умения и роля за успеха, когато се стигне до една или друга ситуация или обстоятелство. Без изключение! В пълна степен този модел на екипно сътрудничество важи и ако говорим за политиката –  твърдя го убедено и като човек, който го е видял и който има предвид законодателната (и подготвителна) работа в парламента или като дейност и оперативна работа в изпълнителната власт. Говоря от позицията на човек с опит и впечатления като съветник в МТСП (бел. ред. Министерство на труда и социалната политика).

Качеството на живот на обществото, казвате, зависи от подхода и отношението към образованието, здравеопазването и иновациите. В този смисъл - Вие как виждате пътя към повишаване на качеството на живот у нас?

Няма нужда да откриваме „топлата вода“, достатъчно е да копираме добрите практики и модели, които работят и дават резултан в „успелите“- умишлено не казвам нормалните - държави. Има едно понятие, доста експлоатирано от социолози, политолози и социални антрополози, това е т.нар. „триъгълник на знанието“ - взаимоотношенията между академични среди и висшите училища, реалния бизнес (и работодателите) и различните научно-изследователски институции и субекти. Всъщност според мен компонента тук са и изпълнителната и местна власт.

Най-прекият и бърз път за ефективна капитализация на продукта на академичните среди - обучени кадри, т.е. човешки капитал, знания, технологии, патенти и пр. -  е реализацията им от бизнеса. Бизнесът (като събирателно понятие) е с най-голям интерес и възможност да „капитализира“ тези ресурси и това да доведе до работни места, високи заплати, плащани данъци, социални и здравни осигуровки, съответната инфраструктура и т.н., което да доведе до „онова качество на живот“, което пък да е предпоставката за създаване на семейства, раждане и отглеждане на деца.

Това работи и в Европа - в Германия от много, много години, и в САЩ, и в Израел, където, доколкото знам, е систематизирана държавна политика в последните 25 - 30 години.   

Към какво ще бъдат насочени усилията Ви в сферата на здравеопазването?

Моите лични приоритети в тази сфера на политиката са максимално бързата електронизация/дигитализация на всички процеси по обмяна и обработка на информация в системата на здравеопазването. Като започнете от това да си запишете час онлайн и електронната рецепта, минете през личното здравно досие в електронна среда или формат, до изкуствения интелект с всичките му възможности за приложение Това все още звучи твърде абстрактно и елитарно, но всъщност вече е технология, която масово се прилага и използва в ежедневието ни. Удобството на дигитализацията в сферата ние с вас например като потребители бихме я почувствали в рамките на 6 - 12 месеца, чудейки се, защо сме си причинявали скъпите и неефективни „аналогови“ неудобства.

Какви законодателни цели си поставяте?

Както казах, трудно ми да се откъсна от професионалната си обремененост и като човек, който е бил и „от двете страни на барикадата“, си давам много ясна представа за емоционалните, материалните и финансови предизвикателства, пред които са изправени двойките, желаещи да имат деца. Пътят им към обаче преминава през усложнени медицински обстоятелства. Адекватни социални и данъчни облекчения са необходима и възможна мярка, която в допълнителна степен ще атестира подкрепата на държавата и обществото към тези двойки, в момент, в който темата за демографската криза започва да доминира и в социален и в икономически аспект ежедневието ни.

Естествено темата с профилактиката  и превенцията на т.нар. социално значими заболявания, както и ефективността на доболничната и болничната помощ е също приоритетна и с необходимост за законови промени по отношение на методите и принципите им при  финансиране.

Усилията Ви до голяма степен са свързани с насочване на млади и образовани специалисти към кариерно развитие и възможности за реализация. Как ще продължите да работите в тази посока?

Със сигурност -  както и досега, но убеден съм с още по-голям интензитет, защото вече вървим по утъпкан и доказал ефективността си път. Синергичните взаимоотношения между академични среди, бизнес и адмиситрация са предпоставка за много бърза реализация и капитализация (в добрия смисъл на думата) на най-важния и ценен ресурс - хората. В частност на младите квалифицирани хора. Последният проект, по който работихме през последните месеци, се реализира изключително успешно именно благодарение на синхрона и пълноценното взаимодействие между моето университетско звено, един международен биотехнлогичен гигант и с междуведомствено съдействие от страна на МОН. Изключително успешен проект, както за студентите участвали  в него, така и за компанията, която впоследствие предложи подобна реализация и в други градове. Това е начинът и формулата - сътрудничество и взаимодействие за подготвен човешки капитал, знания, адекватна професионална реализация и икономическите ползи и за отделния индивид и за обществото няма да закъснеят в следващите 12 месеца.

Какво е бъдещето на асистираната репродукция в родната медицинска реалност? Има ли нужда от промени?

Промяната  към по-добро е основна предпоставка за еволюционно развитие. Социално обществените и икономически дадености и обстоятелства на съвремието ни предполагат и налагат промяна на настоящата нормативна база, касаеща асистираната репродукция в контекста на медицинската ни реалност. Както по отношение на адаптирането ѝ към съвременните потребности на обществото ни, така и по отношение на начини и методи за финансиране на изследвания и дейности, които до този момент, по една или друга причина, не са били финансирани чрез НЗОК или МЗ, но социалната, икономическата и медицинска необходимост за това е налице.

Къде се пресичат професионалните и политическите Ви цели?

О, отговорът е много лесен и кратък: в работата за иновативно и финансово обезпечено здравеопазване, което да осигурява еднакво добра и качествена услуга за всички и навсякъде из страната. И в политическата ми и в професионална кауза – да се раждат повече деца в щастливи семейства.

На разума ли се доверявате или на емоциите ?

В роднинския ми и приятелски кръг съм известен, че по повод на рождените дни пожелавам на всички всеки път едно и също нещо: „Само здраве и повече положителни емоции!.

И двете неща са функция на предварително и навреме проявения здрав разум. Клише е, но ще се съгласите, че е самата истина. По отношение на приноса ми към кампанията - опитах се при всички срещи, разговори и публични и медийни участия да покажа, че нормалната политика може да се прави от нормални хора, искащи да постигнат нормални неща и живот за децата си и за семействата си тук, в България. Всичко, което е необходимо да направим, е да поизлезем леко от зоната си на комфорт. Или по-скоро - от лъжливото усещане за комфорт и да заявим и проявим гражданска активност, започвайки с това да помислим разумно и рационално и да отидем да гласуваме на 2 октомври. 

 

Надежда Йорданова: Участието на жени в политиката повдига качеството й