Лица

Да влезеш в затвора заради музика с женски вокали

Тъжна иранска действителност

Ирански музикант рискува свободата си, за да издаде своя нов албум. Историята на Мехди Раджабиан е история за изкуството, което може да е по-силно дори от войната. Той веднъж вече е лежал в затвора заради издаване на песни, с които иранските власти не са съгласни. Те са му коствали 2 години лишаване от свобода. Но въпреки това Раджабиан не се страхува, а гордо декларира пред BBC News:

"Няма да отстъпя и няма да се цензурирам."

От британската медия научаваме, че музикантът е работил под прикритие от мазето на дома си в Сари, Северен Иран, за да създаде нов албум. Наречен Coup Of The Gods, той включва бразилски оркестър, както и с музиканти от Турция, Русия, Индия, Аржентина и две певици от САЩ. Тези гласове вдъхват живот на песните на Раджабиан, които са посветени на болката и борбата. Но те също правят смело политическо изявление - защото женските вокали са ефективно забранени в Иран.

Когато миналата година Раджабиан обяви намерението си да работи с жени музиканти, той веднага е бил арестуван и изпратен в съда, разказва BBC. Там съдията посочил, че работейки с жени, музикантът всъщност "насърчава проституцията". След като е бил освободен под гаранция, той продължил да записва, въпреки заплахата от затвор. Сега албумът е завършен и думите на музиканта потвърждават, че музиката е по-силна от страха: "Може да ме обвинят отново. Това наистина не може да се предвиди. Но няма да отстъпя. Много е нелепо, че в наши дни говорим за забрана на музиката."

Изпитанията на Раджабиан са започнали още през 2013 г., когато Иранската революционна гвардия нахлува в офиса му, затваря и звукозаписното му студио и конфискува всичките му харддискове. Към онзи момент той е управлявал звукозаписен лейбъл, който защитава жените музиканти. Обвинен в разпространението на "ъндърграунд музика, включително много песни, чиито текстове и съобщения се считат за обидни за иранските власти или религията на страната", той е изпратен в затвора. Раджабиан разказва, че е прекарал 90 дни в изолация, със завързани очи и без да знае нищо за заобикалящата го среда.

Гладната стачка

В крайна сметка той е освободен под гаранция, но през 2015 г. е арестуван отново - този път с брат си, режисьора Хосейн Раджабиан - и осъден на шест години затвор, след триминутен процес. В знак на протест братята са обявили гладна стачка в продължение на 40 дни. В резултат музикантът е загубил 15 килограма и е започнал да повръща кръв.

"На 29-ия ден от гладната стачка отворих очи и не знаех дали съм жив или мъртъв, на Земята или на небето. Бях в транс. Беше странно чувство..."

Продължава на следващата страница...


Гладната стачка го оставя с подути стави, което означава, че той вече не може да свири сам. Вместо това композира своите песни и ги изпраща на музиканти по целия свят, с които е установил контакт. Те записват своите части и ги изпращат обратно в Иран, където той старателно събира песните заедно, борейки се с бавната интернет връзка и поел риска да бъде под наблюдение от иранските власти.

Новият албум

Албумът е смесен и мастериран от американския продуцент Харви Мейсън - младши, който е работил с Арета Франклин, Майкъл Джексън, Бионсе и Бритни Спиърс, а по-рано тази година беше избран за временен президент на "Грами"."Когато за първи път разговарях с Мехди, бях заинтересован, а след като чух историята му, вече бях заинтригуван, а най-накрая, когато чух музиката, бях изумен", казва той пред BBC News.

"Мехди е направил нещо завладяващо и красиво при трудни обстоятелства."

Албумът трябва да излезе този петък и идва седмици след превземането от талибаните на източния съсед на Иран Афганистан. Новият режим вече забрани публичното пускане на музика, наричайки го "неислямско", а певецът Фавад Андараби е бил застрелян, според съобщенията, след като е бил взет от дома си от талибанските сили.

По този въпрос Раджабиан казва, че съпротивата е единственото решение.

"В Близкия изток един музикален инструмент може да бъде мощен като пистолет."

Тези негови думи са изречени пред BBC News, когато за първи път обяви албума през януари 2020 г. Днес той добавя: "Един ден хората ще погледнат назад и ще осъзнаят, че ние не просто правим музика. Ние предложихме философия и хуманност чрез музиката, за да кажем, че не сме мълчали пред потисничеството по време на най-трудните дни."

"Мълчанието в лицето на потисничеството е съучастие с потисника. Не мога да мълча. Музиката е оръжие на истината." Музиката на Раджабиан обаче не може да се чуе в родната му страна. Все пак той се надява хората на други места да възприема посланията й за състрадание и сила. "Фактът, че хората ще слушат албума ми и ще ме следват, ми помага да заявя, че съм жив, че гласът ми не е заглушен", казва той.

"Мога да кажа на света, че никоя диктаторска власт не може да спре свободата на музиката. Преминах през всички забрани и бодлива тел в затвора и днес представям нова музика на публиката. Дори и с цената да се озова зад решетките."
 

Гримьорка от Кабул: "Жените като мен са мишени на талибаните"