Вече три години Елиф Шафак живее в самоналожено изгнаничество в Лондон и не смее да се върне в родината си поради страх от арест – тя попадна в списъка на турската прокуратура с писатели, обвинени, че в романите им се говори за сексуално насилие. Сега търси любимия си Истанбул (който е един от главните герои в книгите й) чрез храната, вкусовете и малките уютни дворове в британската столица, сподели наскоро писателката пред The Guardian. “Истанбул е град на разбитите сърца“, както го нарича в романа „Копелето на Истанбул“, един от първите, за които получава обвинения в обида, но след това е оправдана. Принудена да бъде далеч от него е нещо, което може би не по-малко разбива сърцето й, този „дом на прогонените, но и непритежаван от никого.“
В началото на месеца Шафак влезе във финалния списък за наградите „Букър“, за които е номинирана с последната си книга – „10 минути и 38 секунди в този странен свят“, която разказва за Лейла, момиче от публичен дом, и нейните спомени. Всяка глава започва с различен вкус – от аромата на кардамоново кафе до динята, подправена с козе сирене, и всеки от тях героинята свързва с важен момент от живота си. Събрани заедно, всички тези спомени отново нареждат пъзела, наречен Истанбул. Градът на контрастите, който „ни гледа през открехнатата двойна балконска врата с любезна усмивка и язвително пламъче в бездънните си аметистови очи“ (така го описва в „Трите дъщери на Ева“). Обича го този град Елиф Шафак и можем да си представим колко трудно е да не може да се разхожда по бреговете му. Там, край Босфора, из малките улички на Ортакьой, едно от любимите й места в него.
Въпреки че пише основно на английски и преди десет години заживява в Лондон със съпруга си – турския журналист Еюп Джан, който също е в черния списък на Ердоган, писателката прекарваше голяма част от времето си в Истанбул. Поне до момента, в който книгата й „Трите дъщери на Ева“ и две от по-ранните й произведения не са иззети от турските власти, определени като непристойни.
„Тъй като пиша за сексуалния тормоз и насилието над жени, полицията е завела книгите ми в прокуратурата. Те се хващат за едно изречение, нещо, казано от самия герой, и го приписват на писателя. Когато си жена, атаките са още по-тежки“, споделя Шафак. Следват онлайн нападки срещу нея, включително и от радикални ислямистки групи, което дава нови поводи на властите да я разследват. Публичното й признание, че е бисексуална, още повече разпалва недоволството на онези, които не могат да приемат различното и които определят това като недопустимо.
Има още...
Димитрина Иванова
Ако бях филм, щях да бъда "Полунощ в Париж". Ако бях книга, щях да бъда "Романът на Зелда Фицджералд". Ако бях песен, щях да бъда A little party never killed nobody. Може би защото ми е по-лесно да се търся в книгите, филмите и музиката. Обожавам да слушам любимите си изпълнители на живо. Дотолкова, че съм готова сама да отида до някой европейски град. Така утолявам и жаждата с...