Лица

Флора, която неудържимо разгневи Костадинов

Флора е младото и дръзко явление в ефира на БНТ, което от достатъчно популярен влогър преля към водещ в сутрешния блок. Ако досега не бяхте чували за нея, то сега със сигурност знаете, че тя ядоса лидера на партия "Възраждане" Костадин Костадинов, а неговото поведение преля чашата на журналистическото търпение

Флора обаче дърпа дявола за опашката не на една и две партии. Нейният YouTube канал е сред най-гледаните със свежо политическо съдържание, много интелигентно монтирано и поднесено на разбираем и забавен език за младата аудитория. А Флора не крие, че иска да пробуди младите за политиката, защото вярва, че тя е важна за живота на всички нас. Каналът в платформата за видеосподеляне на Флора има над 150 000 последователи и над 240 000 в TikTok. 23-годишната Цвети Стратиева е родена в Стара Загора, след което живее във Варна, Англия, а сега в София. Завършва журналистика в НБУ. 

Космополитно момиче, като повечето от младите хора в 21. век. 

Ето някои размишления на Флора за политическата и социална действителност у нас, които тя сподели с нас преди няколко месеца:

Флора, откъде идва интересът към политиката?

Когато бях малка страдах, че родителите ми много работеха и постоянно ме оставяха при баби и детегледачки и ми бяха обещали, че когато тръгна на училище, вече няма да е така. Но точно тръгнах в 1 клас и започнаха стачките на учителите. Така отново останах у дома и постоянно гледах новините, за да видя как се развиват нещата. Така още на 7 годинки развих навика да гледам новини и да се интересувам от събитията и от политика.

Каква е аудиторията на твоя YouTube и TikTok канал? 

Основно тийнейджъри, но с тенденция възрастта да расте, защото и те порастват и започват да се интересуват от повече неща. Включително и от политика.

Влогърите днес новите репортери ли са? 

Доста добра формулировка. Както и на репортерите, задачата на влогърите е да бъдат близо до хората, да показват техните проблеми и нещата, които ги вълнуват. Влогърите правят това по интерактивен начин, но не е фундаментално различно от това, което сме свикнали да гледаме по телевизията. Само способът за достигане е по-различен. 

Чувствате ли се отговорни, че влияете в някаква посока на политиката с поднасяното от Вас съдържание? 

Много пъти съм го чувствала така. Започваш да правиш видеа и да правиш нещо в социалните мрежи не защото искаш да ставаш модел за подражание, а защото си добър в нещо: дали ще е в правенето на видеа, дали ще е в разказването на истории, в монтирането, но в един момент това вече се пренася и на друго ниво. Като събереш аудитория 100 хил., 200 хил., 500 хиляди, тези хора гледат какво говориш, гледат от теб - как се обличаш, какви теми те вълнуват, какви са ти житейските навици. Идва един момент, когато виждаш, че твоите думи и действия влияят на хората. За да съм чиста пред съвестта си, че може да повлияя на някого, обмислям внимателно какво качвам и какво показвам.

Имало ли е случаи да свалиш видео заради много критика и хейт?

Не, но в началото понасях доста критика. Като започнах да включвам повече политически теми, влязох и в ново амплоа. Забелязах, че когато аудиторията те вижда по един начин, е много трудно да се пречупи и да те види по друг. Затова, когато започнеш да вкарваш различни теми, идва и много критика.

Не съм сваляла видеа заради


хейт. Ако съм качила нещо и съм положила усилия, вярвала съм, че това е най-доброто, което мога. Това, че не се е харесало на аудиторията, е някякъв вид опит и не е причина да спра да вярвам в моя проект. 

Политиката и влогърите до каква степен имат допирни точки?

В момента има много малко влогъри, които се занимават с политическо съдържание. Но стават все повече. Всички имаме допирни точки с политика, просто влогърите имаме платформата да изразяваме граждански позиции по различни въпроси. Затова, ако ни интересува нещо от политически калибър, имаме платформата да го споделим. И трябва да го правим, защото тя не ти е дадена случайно. Има много хора, които биха искали да са на това място и може да се възползват по-добре.

Как избираш темите си?

Гледам да е нещо, което досега не съм правила. Не обичам да взимам нещо, което вече е изстискано до максимум. Не работя така. Даже всяко видео трябва да е различно от предното. Записвам си в голямата папка с идеи, ако имам вдъхновение, го правя. Най-важното е да ми е интересно на мен, тогава ще е интересно и за останалите. 

Кои са конкурентите и крадете ли идеи едни от други?

Идеи – не, но крада опит. Виждала съм начин, по който са монтирани видеа на влогъри, които харесвам. Когато ми харесва, се старая да разбера как е направено. Взимам на заем и стилове на работа, на обработка. Всеки е вдъхновение за някого. Но като цяло с идеите нямам проблем. Не се налага да крада.

А от теб крадат ли идеи?

О, да, особено в началото, тъй като развих разпознаваем стил на видео обработка измежду моите реплики. Това е правено преди години в телевизията, но в YouTube не беше. Видях, че доста хора го възприеха, но знаех, че няма как да продължат твърде дълго, особено с моите теми. Могат да откраднат един-два-три пъти и после ще им омръзне. Докато при мен се получа естествено, защото наистина имам интерес към политиката и ми е лесно да изрежа подходящи реплики и да ги използвам за нещо напълно безобидно.

Имаш ли покани за работа от политически партии? 

По-скоро бягам от това. Миналата година направих доста видеа с политици и не съжалявам, защото беше много добър опит. Имах намерение в канала ми в YouTube да намаля политиката, тъй като това не е мястото, където да се дискутират по-сериозните теми. Отдушникът в YouTube смятам да стане малко по-личен канал. 

С кой политик беше най-вълнуващата ти среща? 

С всеки политик е вълнуващо по свой начин. С Бойко Борисов също беше интересно. Много научих и от Мая Манолова, много се възхищавам на енергията й да издържа на толкова дълъг работен и снимачен ден. И аз бих искала на тези години да имам енергията да работя така. Аз сама определям лежерния си работен ритъм и всичко зависи основно от мен. Но сега ми беше полезно да видя колко различно протича ежедневието на един политик, независимо какво мислим за тези хора. Трябва да кажем, че те са на режим 24/7. 

Много хора от шоубизнеса отидоха в политиката. Като Ицо Хазарта, сценаристите на Слави Трифонов също. Това явно е добър трамплин от любовта на хората...

Шоубизнесът и политиката преливат едни в други през негативна конотация през последните години. Хората смятат, че всеки, който е малко по-популярен, е задължително да влезе в политиката – TikTok-ъри се включиха в различни партии, но  не смятам, че в това има нещо лошо, стига хората да вярват в това, което правят. И да не е само заради по-голямата аудитория. Лично аз имам интерес към политиката и обществения живот и го изразявам, защото това е моя искрен интерес. И се чувствам длъжна да споделя това свое виждане за света. Всеки трябва да говори за това, което разбира.

Телевизията по-висока трибуна ли е за Вас? 

В телевизията винаги трябва да си в топ пред камера и с акъла си на 100 %. Нямаш право и на един поглед разсейване. В YouTube грешките са важни и ценни, но ако нещо съм сбъркала, ще стане смешно, ще го оставя или ще го изрежа според ситуацията. Това носи свежест, трупа коментари, рейтинг. Но в телевизията трябва да си перфектен. Дали е по-висока трибуна- да, защото аудиторията е много по-стриктна, по-зряла и по-изискваща, което го прави по-сложно за изпълнение. В YouTube хората искат да виждат повече автентичност, включително и грешките ти. Това, което стои естествено пред моята камера, не стои естествено на телевизора. Поведението е различно.