Лица

Историята на Диана Трухильо или как се става директор в NASA

Жената, която иска да достигне до отговора дали сме сами във Вселената

Историята на Диана Трухильо или как се става директор в NASA

Снимка: NASA/Wikipedia

Тя е авиокосмически инженер в лабораторията за реактивно задвижване на NASA. В момента ръководи екипa, отговорен за роботизираното рамо на марсохода Perseverance. Успехът й е забележителен, още повече че като студентка, емигрирала скоро от родната си Колумбия, се е издържала, чистейки къщи и работейки като домашна прислужница. Запознайте се с Диана Трухильо. Разкажете нейната история и на своите дъщери – добрите примери са ни повече от необходими!

През февруари NASA направи поредната голяма крачка за човечеството, приземявайки успешно марсохода Perseverance на повърхността на Червената планета. Той вече започна своите изследвания на условията за живот там, а междувременно светът с любопитство научи историята на Диана Трухильо – директор на полета на Perseverance.

Най-големите й надежди са свързани с това чрез нейните усилия и тези на колегите й да може скоро (вероятно в рамките на година) да се отговори на въпроса, който всички си задаваме:

Сами ли сме във Вселената?

Трухильо е една от малкото испаноговорящи жени в тази специфична сфера. Тя никога не забравя корените си и как едва на 17 емигрира в САЩ от Колумбия. Спомня си, че още като малка е обичала да лежи, да гледа небето и да си мисли, че там горе има нещо, което е по-добро от това тук. За нея там е и едно по-безопасно място, защото израства в район, където насилието по улиците е ежедневие.

Колумбийката е живяла в крайна бедност, само с майка си, в Кали – градът, който приемаме за символ на кокаиновия трафик и нарковойните. Тя идва от общество, в което жените не е прието да градят кариера и да постигат мечтите си. Тя обаче решава да не следва тези остарели принципи и едва 17-годишна се качва на самолета за Маями с 300 долара в джоба и без да знае английски.

Започва да работи като домашна прислужница, за да може да си плаща колежа и да се издържа. Успява да влезе в Университета във Флорида, където завършва аерокосмическо инженерство. И това е поредната възможност да достигне до голямата си цел – Космоса.

Трухильо кандидатства в Академията на NASA през последната си година от следването и се превръща в първата испаноговоряща жена емигрант, която е приета. 

През 2009 г. започва работа в космическата агенция и става инженер по телекомуникационни системи на марсохода Mars Curiosity, който кацна успешно на Марс през 2012 г.

Пряк резултат от труда на колумбийката е създаването на роботизирана ръка, която Perseverance ще използва за събиране на проби от скали на Марс по време на своята мисия. По нейна инициатива се състоя и първото по рода си живо предаване на испански на кацането на марсохода, припомня News.bg.

Успехите на Трухильо са пример за много жени. Самата Шакира скоро постна в Туитър, че историята на младата колумбийка я вълнува и вдъхновява. 

Освен да помогне за разбирането и анализирането на Космоса, Трухильо е приела за своя мисия и да покаже на всички испаноговорящи, емигранти и жени, че няма невъзможни неща, a единственото, което се изисква по пътя към успеха, е да не спираш да преследваш мечтите си.

 

NASA изпраща жена на Луната