Лица

Историята на една медицинска сестра в отделение с Covid-19

ХОРА по време на карантина

От вчера оградата на 120 ОУ „Г. С. Раковски“ (от страната на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ в София) стана домакин на една специална изложба – "ХОРА по време на карантина". Тя е част от проекта "ХОРА, които обикновено не говорят пред ХОРА" на Фондация "ФотоФабрика". Този път лицата, а не думите на тези ХОРА, които обикновено не говорят пред ХОРА, ще бъдат своеобразен прозорец към историите им. Фокусът на изложбата попада върху два основни въпроса – как те са преживели извънредните мерки и какво им се случва сега.

Една от тези истории е на медицинската сестра Маргарита Симеонова, която работи в отделение, в което са настанени заразени с Covid-19. Вече 25 години тя е част от екипа на Окръжна болница. Работила е в реанимация, а от 2000-та година е операционна сестра. Живее сама, а точно преди карантината Маргарита планирала пътуване до Англия, за да празнува рождения си ден с дъщеря си, която живее там. Нещо, което така и не се случва. „Обърка се животът на всички, включително и на нас, медицинските лица, защото и ние имаме личен живот“, споделя тя и не крие, че има силна тревога – за дъщеря си, за възрастните си родители.

В началото имало леко объркване, дори и в работата й, защото никой не знаел какво точно се случва и ще се случва. Но всички бързо се организирали. В операционната предпазните средства са задължителни така или иначе, но като режим на работа настъпила промяна, защото едното крило се затворило и се подготвило за случаи с Covid-19. Потокът на пациенти станал много по-малък.

В операционната случаите на заразени не са много, но в инфекциозното отделение леглата с Covid-пациенти са почти запълнени постоянно. В реанимация също има постоянно пациенти на апаратна вентилация, което изисква и постоянен човешки ресурс.

Има ли разлика между периода на карантина и след това в работата на Маргарита? Да, една – сега вече тя е свикнала с това, че постоянно има пациенти с Covid-19. Хората също са по-спокойни да идват. Другата е, че по време на карантината е имало значително по-малко травми. Според Маргарита всички просто трябва да свикнем с този начин на живот, да се пазим и да сме отговорни. На въпроса какъв съвет би дала, Маргарита отговаря: „Редовно проветряване и много сапун.“

До 15 ноември можете да видите и останалите истории на "ХОРА по време на карантина", които представят онези части от обществото, засегнати по особен начин от промените, наложени от пандемията. Изложбата е част от Фотомаратон – проект на Фондация „ФотоФабрика“ и се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община, Програма Европа 2020 в партньорство с Чешки център София. 

 

Covid -19 - излишна паника или неглижиране на проблема?