Лица

Иво Димчев, човек на изкуството до мозъка на костите си

Артистът за пореден път нарушава наложените правила и създава свои

Иво Димчев, човек на изкуството до мозъка на костите си

Снимка: Ivo Dimchev/Facebook

"Корона, къш, къш!" Това е името на най-новата авангардна песен на Иво Димчев, с която той посрещна извънредната ситуация у нас. Но това не е всичко – артистът започна своя инициатива, в която посещава домовете на непознати хора и изнася концерти оттам, които предава на живо в социалните мрежи. Той за пореден път не се подчини на никакви правила и дори изгради нови. За кризата, новото начало, концертите и емоциите, говорихме с човека на изкуството до мозъка на костите си – Иво Димчев.

Имаше ли нещо конкретно, което даде старт на идеята ти за концерти в домовете на различни хора? Обикновено грандиозните идеи възникват от необикновена случка в живота. 

Иво: Развих особена резистентност към лайв стрийм изяви от моя страна, както към такива, които понякога гледам. Стриймът сваля по един необясним начин нивото на всеки, независимо колко е добър. Най-малкото това, че те заварва навсякъде и по всяко време и само с едно скролване на палеца можеш да го заличиш, ме подлудява – и от позицията ми на артист, и от позицията ми на публика също. Осъзнах обаче, че рестрикциите са само за публичните пространства, но не и в домовете на хората. Реших да се възползвам от това и така да превърна в сцени дневните на хората.

Как се случва организацията им? Как се свързват с теб?

Иво: Условието да получиш безплатен концерт е да си закупиш тениска от MOZEI. Хората пишат на Фейсбук страницата на MOZEI и си поръчват тениска по мой или техен дизайн. Следващата стъпка е просто да се уточнят с Петра, която работи там, относно доставката на тениската и концерта. 

Изявите вече са около 60. По колко правиш на ден?

Иво: Средно по 2 или 3 концерта на ден. Понякога е само един и ми е малко скучно.

Има ли концерт, който завинаги ще запомниш?

Иво: Помня ги почти всичките. Най-интересните локации са лесно запомнящи се. Например веднъж пях в душ кабина, друг път на едно частно баскетболно игрище, а трети – върху мрежа в един хол, с помощта на която висях 3 метра над пода.

Интересно ми е какви хора отварят домовете си по време на карантина, за да твориш в тях. Те трябва изобщо да не се притесняват от коронавируса, нали?

Иво: Повечето хора не ги познавам. Много от тях са върли фенове на песните ми. Когато ги питам дали не се страхуват евентуално да не ги заразя с коронавирус, ако и аз го нося в себе си, те обикновено ми казват, че рискът си струва, защото този концерт е най-щастливият им момент от карантината.

Докога мислиш да продължиш инициативата?

Иво: Докато ме поръчват. Не мисля, че по мое желание бих се отказал, прекалено много ми харесва. Във всеки един апартамент песните добиват различен смисъл. Променят се според обстановката и според хората. Това ми действа като наркотик. Освен това се страхувам, че ако спра, ще изпусна някое супер готино ново място или възможност да се запозная с много интересни хора. Благодарение на концертите, намерих нови приятели.

Мисля, че тези концерти са живото доказателство, че хората имат нужда от култура по време на социална изолация. Какво е твоето впечатление?

Иво: Особено в криза тази нужда е още по-изострена. Защото реалността става крайно несъвършена, а изкуството ни дава представа за един завършен свят. Това успокоява ума и душата и дава една по-широка перспектива над битовите проблеми.

Напоследък се създадоха мерки, подпомагащи артистите. Има ли някоя, от която можеш да се възползваш и ти?

Иво: Подпомагат се културни пространства. Моята галерия MOZEI получи подкрепа за наемите, платени по време на кризата. Това доста ме облекчи финансово. В противен случай може би щях да се откажа от MOZEI, но засега всичко е наред и ние продължаваме. Предвиждам повече изложби там, докато не се позволят концертите и спектаклите в затворени пространства. Предполагам, че това ще ме накара да рисувам повече, което отново е един творчески плюс от ситуацията. Няма нищо по-вдъхновяващо за мен от куп пречки или невъзможности.

 

Направи си тениска, спаси MOZEI!