Лица

Как една кампания спасява художници в кризата

Изкуство по време на криза

Как една кампания спасява художници в кризата

Автор: Веселина Желева

Наскоро във Фейсбук се появи групата „Купи изкуство, помогни на художник“, която е създадена в помощ на българските художници  една от най-засегнатите групи в ситуацията на извънредно положение. В нея авторите имат възможност да предлагат свои произведения, да достигат до по-широка публика и да предложат цена за творбите си, която може би иначе не би била реалната. Как се стига до създаването на тази платформа и как се прави изкуство по време на криза, ни споделя един от инициаторите й – художникът Петко Дурмана.

Създавате групата „Купи изкуство, помогни на художник“, след като станаха ясни резултатите от първата среща на представители на независимия сектор с министъра на културата Боил Банов. Защо отново не може да се стигне до взимането на конкретни и стратегически мерки?

Конкретни мерки са били договорени с министър Банов, но те, първо, не са достатъчни и второ, на практика игнорират голяма част от българските творци, които са описани като представители на сивия сектор. Не искам да задълбавам в причините да има художници в така наречения сив сектор, но най-основната е липсата на работещ и прозрачен пазар на изкуство в България, а причината за това е държавата, която не е създала условия и правила за съществуването на такъв пазар.

Колкото и да са тези творци, обявени за сив сектор, те също са човешки същества, те също имат разходи (а някои и деца) и хранителните пакети с русенско варено няма как да им решат проблема.

Но и те – като всички останали колеги – могат да рисуват и има хора, които могат да ги подкрепят като купят произведенията им, което няма как да стане при карантина и затворени галерии. Разбира се, това са само част от изключените, но дори и за тези независими автори, които са припознати като нуждаещи се и легитимни за подкрепа, остава проблемът, че тази подкрепа ще дойде в бъдеще време, а някои спешно се нуждаят от средства. Затова с колеги създадохме възможно най-бързата възможна платформа, която да позволи на художниците да продават свои произведения директно на хората, които ги харесват и могат да си позволят да ги купят, за да помогнат на авторите им. Това е модел на солидарност, но той сработи бързо и за две седмици много художници са продали свои творби, а техните почитатели са придобили прекрасни произведения за домовете си и това им помага да се чувстват по-добре.

Какви са щетите върху изкуството и целия сектор към този момент? И докъде могат да стигнат?

Щетите вече са огромни и според мен никой не е в състояние да ги предвиди, защото никой не знае какви ще бъдат последствията върху цялата икономика от пандемията. А културният сектор е изключително зависим не само от икономическото развитие, но и от туризма, от начина, по който хората прекарват свободното си време, пътуват и така нататък. Вероятно някои форми на изкуство ще пострадат много повече от други, ще има дори такива, които напълно ще се маргинализират и аз се страхувам, че реалността може да надмине и най-песимистичните прогнози за културния сектор.

Какви са начините за оцеляване?

Аз съм един от пионерите в използването на интернет за създаване на изкуство и за популяризиране на изкуство, така че единствената рецепта за оцеляване бих търсил там. Даже смело мога да направя прогноза, че ще има бум във всичко свързано с интернет, включително културата и изкуствата, които най-бързо се рестартират там. Разбира се, това няма да стане само с един уеб сайт, дори той гръмко да бъде наречен онлайн изложба, нито пък с изпращане на pdf презентация по мейл.

Който прегърне настоящите трудности и предизвикателства и ги обърне в предимства, ще оцелее.

Самите художници и артисти до колко са склонни да споделят творбите си онлайн?

Оказа се, че те не само са готови, но и много от тях вече са изключително активни онлайн. Тази активност обаче не е давала големи резултати, защото тя е била насочена към промотиране, а при липсата на инфраструктура за офлайн продажби те изведнъж придобиват смелост да продават произведенията си онлайн и това определено сработи.

Има още...


Една от идеите на платформата е все пак авторите не само да достигат до своята публика, но и евентуално да реализират продажба на тяхна творба. Доколко това наистина е възможно?

Най-важното в този момент е художниците да не спират да продават, а почитателите на изкуството да не спират да купуват, защото пандемията и последствията от нея все някога ще приключат, но ако сега спрем, ще трябва да започваме всичко отначало, което винаги е много по-трудно. За моя и на колегите изненада се оказа, че хората, които обичат изкуството и се нуждаят от него, не спират да купуват. Нещо повече – хора, които по една или друга причина не са купували изкуство досега, започват да купуват.

Всеки може да влезе в платформата и сам да се убеди, колко много произведения вече са с червени точки (т.е. са продадени), въпреки че не всички автори се научиха, как да добавят червените точки.

Много виртуални разходки из различни музеи по света ни отварят още повече света към изкуството, но дали хората имаме толкова голяма потребност от него в такъв момент?

Моето лично мнение е, че в този момент само виртуални разходки не е добър подход, защото хората вече са изолирани заради карантината в домовете им и имат нужда да общуват, а платформата, която сме създали, им позволява точно това. Почитателите на изкуството общуват директно с авторите и научават от тях повече за произведенията, които са им харесали, а самите автори осъзнават важността на това, което правят. И получават допълнителна мотивация и самочувствие от директния контакт. Може би в тази комуникация се крие причината, защо платформата стана толкова успешна.

Как се прави изкуство по време на криза? 

Най-силното и въздействащо изкуство се прави точно в трудни моменти. Като този.

В галерията ни ще можете да видите творби на няколко талантливи момичета от града.

 

Музеите с предизвикателство към феновете