Лица

Христина Георгиева от Lidl: За да създадеш нещо вълшебно, трябва да дадеш всичко от себе си

Eдно истинско градско момиче

Христина Георгиева от Lidl: За да създадеш нещо вълшебно, трябва да дадеш всичко от себе си

Представяме ви Христина Георгиева – едно момиче, на което много пасва цифрата 3. Тя е на 33, завършила е „Туризъм“ и е успяла да защити и 3 магистърски степени – „Медийна информация и реклама“ в Университета по библиотекознание и информационни технологии, „Трудова и организационна психология“ в СУ „Св. Климент Охридски“ и Бизнес финанси в Международното висше бизнес училище. Съвсем наскоро се дипломира и от Лидерската академия на Съвета на жените в бизнеса в България.

Лидл България e сред компаниите, подписали Принципите за овластяване на жените на ООН като важна стъпка от стратегията си активно да допринася за развитието на жените на работното място. По данни за 2019 година 63% от всички служители на Лидл България са жени. Допълнителна цел е насърчаването на повече жени да поемат ръководни позиции на средно и висше управленско ниво , а специален фокус на компанията е да работи за постигане на оптимален баланс работа – личен живот като условие за кариерно подпомагане на жените в бизнеса. Срещаме се с Христина – Регионален мениджър продажби в Lidl, за да ни разкаже за динамичната си кариера си и как успява да намери баланса между работата и личния си живот.

От колко време работите в Lidl и защо избрахте точно тази компания?

Най-важното за мен беше, че е международна компания с присъствие в много страни и това ми даде усещане за сигурност, от каквато се нуждаех в този момент. Истината е, че когато кандидатствах за работата, не знаех много детайли. Работя в Lidl от самото начало на компанията у нас - от 2010 годинa, когато отвориха първите магазини на веригата в България. Щастлива съм от избора си, защото успях да се докажа и реализирам. Започнах като заместник-мениджър на филиал, по-късно поех позицията мениджър филиал, а сега вече съм регионален мениджър продажби.

Какво стои зад формулировката на тези позиции и какво Ви привлича в професията?

Отговарям за три магазина в София и ръководя екип от 75 човека. Всеки ден идва с нови ситуации и ме учи как да развивам организаторските си и управленски умения. Редом с мениджърските функции, се стремя да насърчавам колегите си да се развиват професионално. Доверявам им се, делегирайки задачи, старая се да създавам позитивна и мотивираща работна атмосфера. Провеждам десетки разговори всеки ден, вземам оперативни решения, следя за концепциите и процесите и нося отговорност за финансовите показатели и спазването на законовите норми и стандарти. Въпреки че може да звучи стресиращо, погледнато отстрани, не мога да си представя да съм извън това темпо.

Харесва ми, че всеки ден общувам с много хора – с колегите си, с клиенти. Така всеки ден научавам нещо ново за себе си, за работата си и за живота.

Кое е най-голямото предизвикателство и най-сериозният повод за професионална гордост през тези години?

Най-сериозното предизвикателство свързвам с преминаването ми от една професионална позиция на друга. Освен самата промяна, която винаги вълнува всеки човек, най-много ми е тежала раздялата с екипа, с който съм работила. От друга страна, всяко ново начало идва с позитивни предизвикателства като изграждането на нов и сплотен екип. В такива моменти винаги си напомням една мисъл на Робин Шарма –  „Гледай на работата си като на занаят. Изпипвай и най-малките детайли и дай всичко от себе си, за да създадеш нещо вълшебно. Защото там се крие твоето величие“. Гордея се с всяка стъпка от професионалния си път до момента, но най-много с резултатите, които постигаме с екипите, с които работим заедно.

Има още...


При толкова много ангажименти как постигате баланса между работата и личния живот?

Наистина най-голямото предизвикателство е да успея правилно да разпределя времето си и задачите си за деня. Нямам универсална формула, която да споделя, защото всеки ден е различен. Осланям се на добрата концентрация и правилното планиране. Имам няколко хобита и интереси, с които успявам да постигам баланс и да си почивам – това са книгите и театралните постановки. А личната ми антистрес терапия е бродирането на гоблени.

Наскоро сте завършили Лидерската академия на Съвета на жените в бизнеса в България. Какво е най-ценното, което запазихте за себе си?

Възможността да се запозная с жени на ръководни позиции от различни компании в България. Това, че можехме спокойно да обменим опит и добри практики, ме обогати професионално.

Академията ме научи, че истинските герои нямат нужда от златна рибка, за да сбъдват желанията си. Всичко, което ти трябва, за да успееш, вече е в самия теб. Намирам го за изключително силно и мотивиращо послание.

Каква беше темата на Вашата презентация?

Работих над темата „Какви подходи трябва да предприемат големите компании, за да гарантират висока ефективност на работа в условия на голям процент служители, работещи от вкъщи?“. Целта беше всяка една от деветте дами, които участвахме в тази презентация, да предложи идеи какво могат да направят компаниите, за да запазят ефективността си при голям процент служители, работещи от вкъщи. Моята част от презентацията беше свързана с възможностите, правилата и целите на компаниите за работа от разстояние.

Кое според Вас е най-важното за жената лидер и какво я прави такава?

Нейната отдаденост на работата и желанието да направи най-доброто, на което е способна. Жената лидер трябва да има собствен стил на ръководене, убедителна визия за бъдещето, да бъде пример за подражание. Трябва да умее да мотивира екипа си и – не на последно място – да отстоява правата си, водейки се не от емоциите, а от фактите. Вярвам, че суперсилата на жената е нейната последователност. Според мен живеем в равнопоставен свят. Няма значение мъж или жена – важното е всеки човек, когато поеме ръководна позиция, да бъде отговорен, последователен и точен в действията си.

С подкрепата на Lidl