Лица

Лиляна Петкова за йога като път и среща със себе си

Йога е като Интернет - има много достъпна информация, въпросът е ти за какво ще я ползваш.

Лиляна Петкова за йога като път и среща със себе си

Лили е доказателството, че любовта към йогата съвсем не е чужда на хора, които идват от света на бизнеса. Завършва полувисш институт по химия, след което магистратура в УНСС - специалност МИО и в началото работи в сферата на финансите и счетоводството. От 1996 г. живее и работи в Швейцария. През 2000 г.създава заедно с български и английски партньори музикалната компания Trivalent Production, която менажира и продуцира наши и чужди музикални артисти. През 2002 г. стартирабизнес проекти, свързани с инвестиции в недвижими имоти и информационната сигурност с компаниите София Рентал, София Резидънс и WiseKey Bulgaria. Има син на 23 г. Един от създателите на You Yoga в София.

Как би обяснила какво е йога на едно петгодишно дете? 

Всъщност бих попитала петгодишното дете. Децата вече се раждат знаещи, научени, многопластови. Ние можем да се учим от тях. Всеки ден в продължение на 365 дни и още толкова мога да отговарям по различен начин и всеки път ще е истина. И в зависимост, разбира се, кой е събеседникът ми. Защото йога не е константа, а жив процес. Днес отговорът ми е: йога е като Интернет -  има много достъпна информация и въпросът е ти за какво ще я ползваш.

Тялото ни е едно превозно средство, една машина, която има нужда от управление. Управляваме го, ей така (прави движения като на робот), чрез мозъка, а мозъка кой го управлява, замисляла ли си се? Хващала ли си се как мислиш за нещо, без да знаеш? Хващала ли си се дори да забравяш да дишаш и изведнъж вдишваш дълбоко? Йога е като помагало за „използване” на тялото (не само, но нали говорим на петгодишни), за използването на правилните бутони, за да можем да се придвижваме в пространството с възможно най-малко инциденти. Или дори без инциденти. Ако нямаме това помагало, натискаме някои бутони, без да знаем кой за какво служи и гледаме какво ще се случи. Понякога уцелваме, понякога не. Йога ни дава знанието как, кога, защо.

[[quote:2]]

Откога се занимаваш с йога? Ти ли откри йогата или тя теб? 

За първи път влязох в йога студио на дванайсет години. Брат ми ме заведе. Но при мен нещата се случиха странно - първо йогата ме откри, после аз нея. Йога не е еднократна случка, а процес. При всеки е различно. Някои се обръщат към йога, защото имат здравословни проблеми и търсят начин да си помогнат. За други е начин за справяне със стреса. Или духовно израстване. Първата среща може да е просто от любопитство. Може и да е необходимост от социален контакт. Или комбинация от много неща.

Това, което ще те накара да влезеш в студиото, е същото, което ще те накара да излезеш и да си тръгнеш – его. Наблюдавай се, когато намерението се появи. Запомни какво те е накарало да потърсиш йога и не го забравяй, когато имаш „основателна” причина да не стигнеш до постелката. Има много причини да не можеш да задържиш ритъма, защото създаването на здравословни навици, ако те не са спешни, е много по-дълъг процес, отколкото ни се иска. [[more]]Какво ти дава йога, което не можеш да намериш в останалата част от живота си?

Йога те подготвя за живот, животът те подготвя за йога. 

Какво е К-йога, която дойде в България за първи път заедно с теб?

Всъщност не само с мен, а и с учителя ми Деян Пракаш, при когото започнах да практикувам К-йога в Швейцария преди девет години.

K-Йога означава на санскрит "енергийна йога" (светлина на живота). Нейната история започва от северните Хималаи преди три хиляди години, породена от танца шакти. Това е времето на тантрическия шиваизъм. Основава се на синхрона с движението на Луната и Слънцето, смяната на сезоните, смяната на дванайсетте астрологични знака и техните специфични енергии.

Хората, които са се срещнали с К-йога, казват, че е изключително преживяване – музика, танц, движение, енергия...

Опитът чрез конкретни телесни движения и покой е връзката със знанието. Учението е отвътре навън. Чрез специфични звуци, съобразени с много фактори (слънцестоене, фази на Луната), съответните енергия и заряд, която носи дадената зодия, чакрите, върху които работим, всеки музикален инструмент имат конкретно влияние върху съответен орган. Така че музиката също е един от важните елементи от преживяването и ни зарежда с определена вибрация. Както отбелязва Деян Пракаш, който е и композитор и подготвя музиката за К-йога практиката, чрез точната музика можем да накараме тялото си да се движи и извива отвъд обичайното за него, да повлияем на сърцето, дъха и ума да създадат най-хармоничната за нас симфония, да помогнем на себе си да се освободим от своите блокажи.

Но колкото и да се говори и разказва, К-йога може да бъде позната само чрез преживяване.

[[quote:0]]

Казват, че връзката между учител и ученик в йога е специална. Какъв е твоят опит и как да намерим своя най-добър учител?

Когато срещнеш своя учител, ти знаеш.

Дори да си помислиш, да си зададеш въпрос дали това е твоят учител, значи не е! В това пространство няма въпроси, има само отговори.

Поне при мен беше така. Иначе по пътя си, освен от Деян Пракаш, който беше моят терапевт в началото, тъй като имах нужда да бъда излекувана (с първото ми стъпване разбрах, че има нещо много повече), съм учила и от други учители. Буквално мога да произнеса уроците от всеки човек, когото съм срещала по пътя си за кратко, или за по-дълго време. Кучето ни, учителят ми по бокс, по карате, СРБ, плуване, партньорите ми в бизнеса, семейството, синът ми – на толкова много ме научиха. И продължават.

Учителите, чрез които открих йога, с които съм практикувала, учила и уча, са много: Венцислав Евтимов (Техникум Киров, Хатха), Илия Василев (ВМЕИ, Хатха), Хедър Елтон (Ащанга), Емил Вендел (Хатха, философия и теория), Рейчъл Зинман (Аюрведа), Петър Русел (практическа анатомия), Джон Ведепол (теория, философия), Стю Гирлинг (анатомия, анатомия при йога практика), Джоди Боун (ресторатив, ин йога), Ганеш Мохан (йога терапия, анатомия, практика), д-р Абей Кести и много други.

[[quote:1]]

Учителят, който интегрира йога в мен, е Деян Пракаш. Той написа учебник без думи.

Защо създаде You Yoga и какво е всъщност?

You Yoga е идея, която се роди от споделената енергия с приятели -съмишленици. Желанието ни е да бъдe платформа за обмяна на знания, която да служи като трамплин за преминаване към новата ера, към новото време без граници и прегради. Както в България, така и по света. Дори в самите нас.

You Yoga е срещата със света - такъв, какъвто го създадеш самият ти.