Лица

Маги Пашова за храненето на бебетата, модните диети и прекаляването по празниците

За мен първата стъпка е да започнем да обръщаме внимание на храната си – да бъдем тук и сега, когато се храним. Винаги на първа консултация питам клиентите ми как се хранят и често пъти те се затрудняват да си спомнят какво са яли предишния ден.

Маги Пашова за храненето на бебетата, модните диети и прекаляването по празниците

С Маги ни свързва отдавнашна симпатия и ползотворно сътрудничество. Тя беше първият фуд блогър на Момичетата от града и споделяше с нас своите вдъхновено описани и чудесно снимани рецепти. Благодарение на образованието й на специалист по хранене от Институт по Природосъобразно хранене в Канада, през последните две години Маги успешно разви своята практика по здравословно хранене и точно преди коледните празници ни зарадва с една много важна книга - "По-здрави бебета". Говорим си с нея за храната като осъзнат избор, за митовете, които определят захранването на бебетата, за коледните пости и прекаляването с храна по празниците.

Коя е Магдалена Пашова, тук и сега?
Жена, открила призванието си, следваща мечтите си, обичана и обичаща, и истински благодарна, че има всичко това!

Каква е твоята еволюция или може би революция?
Мисля, че моята лична еволюция беше пътят или по-скоро скокът от установения и сигурен живот на корпоративен служител в неизвестността на предприемачеството – да започна да уча отново, да създам собствен бранд и собствена практика. В началото усещането е като при свбодно падане – губиш почва под краката си, но когато истински искаш нещо и си готов да вложиш в него всичко – труд, свободно време, вяра и още труд – разбираш,  че имаш криле и можеш да летиш. Тогава се появяват точните учители, партньори и възможности. На 33 години се чувствам стъпила в собствения си център, вървя по своя път и и вярвам, че една жена може да постигне всичко, когато следва сърцето и вътрешния си глас, а не егото и страхът, нашепващ й „Не рискувай! Ще се провалиш! Не е възможно!“.

Разкажи ни за книгата, която току що издаде... Кое породи нейното раждане, какво ще се промени след нея?
Вдъхновение за книгата беше моята дъщеря. Желанието ми да й дам здравословен старт в живота като се храня балансирано през бременността и в периода на кърмене, като я захраня правилно и пълноценно, ме накара да прочета и изуча различни теории по темата, както и клиничните изследвания, стоящи зад тях.

Впоследствие при мен започнаха да идват за консултации много жени с въпроси за храненето през бременността, при кърмене и захранване. Повечето се чувставаха объркани от голямото количество противоречаща си информация, на която попадаха в книги и интернет форуми, чуваха от своите педиатри, майки и приятелки. Така се роди идеята да създам една практична книга за майки, която на достъпен и приложен език да обяснява въпроси, свързани с храненето на бебетата. Отговарям на тези въпроси, споделяйки знанията си като  специалист по хранене от Институт по Природосъобразно хранене в Канада и практическия си опит като майка в България.

Онова, което се надявам да се промени след „По-здрави бебета“ е все повече майки да осъзнаят значението на храната за детското здраве и да подходят осъзнато и с нужната подготовка към този процес.

Какви са най-големите заблуди по отношение на храненето на бебетата?
Бих могла да посоча много такива, но ще се огранича до основните. Например че кърмените бебета трябва да се хранят на 3 часа; че на бебе под 6 месеца може да се дава плодов сок; че картофът е подходяща първа храна; че бебето има нужда от т.нар. бебешки бисквити и сухари; че вечерята на бебето може да бъде мляко с бисквитка (вие бихте ли вечеряли мляко с бисквитка?!); че оризовите и другите инстантни каши са пълноценна бебешка храна; че е ок на бебето да се дава прясно мляко и др.

А за по-големите деца – тях как да ги храним? Смяташ ли да създадеш правила за хранене и за тях?
При по-големите деца основният проблем, с който се сблъскават родителите, е злоядството т.е. ограничаването на менюто  на детето до 3-4 на брой приемани от него храни. Когато подобно бедно на разнообразие хранене се прилага за повече от няколко седмици, то може да отключи сериозни хранителни дефицити с последствие за здравето и емоционалното състояние на детето. Работя с такива деца и вероятно в някакъв бъдещ период ще споделя опита си в подходяща форма - било то книга или семинар за родители.

По кои други проекти работиш напоследък?
Работя много с жени, защото все повече дами осъзнават ролята на храненето за здравето и красотата, и търсят професионална помощ. Някои го правят, за да отслабнат, други, защото имат репродуктивни проблеми, трети – за да подобрят общото си здравословно състояние.[[more]]Едно от уменията, които им помагам да развият, е осъзнатото хранене. В практиката си открих, че много хора лесно научават какво е добре да ядат, но не винаги го правят. Подават се на емоционално или автоматично хранене, хранят се по навик, от скука, от тревожност или по друга причина, която не включва физичен глад. Други подбират правилните храни, но хапват твърде бързо, често пъти в движение, което също прави храненето непълноценно.

През новата година планирам доста неща, свързани с тази тема – публикации, тренинги, терапевтични групи. Надявам се да успея да вдъхновя повече хора, да обикнат повече телата си, да осъзнаят че здравето им е личен избор, да превърнат храненето си в осъзнато гурме преживяване, да се наслаждават на храната си, постигайки в същото време здрави и хармонични тела.

Планирам и нова книга, посветена на периода преди идването на бебето – зачеване и бременност, връзката между храната и репродуктивното здраве, и как да увеличим фертилността си чрез начина си на хранене.

Знае ли българката как да се храни правилно?
Българката се интересува и научава все повече. Но често пъти го има увличането по модни диети или магични хапчета, обещаващи бързи резултати.

Важно за всяка жена е да осъзнае, че истински и трайни резултати се постигат не чрез ограничения и нехаресване на себе си, а чрез любов и грижа за тялото, чрез позитивна мотивация и внимание към това какво, колко и как ядем всеки ден.

Ако приемем, че все от някъде трябва да се почне в посока промяна на хранителните навици, кое би било първото, което трябва да направим?
За мен първата стъпка е да започнем да обръщаме внимание на храната си – да бъдем тук и сега, когато се храним. Винаги на първа консултация питам клиентите ми как се хранят и често пъти те се затрудняват да си спомнят какво са яли предишния ден. Задължително моля всички да си водят хранителен дневник и да записват в него всичко, което ядат поне 2 седмици. Така човек си дава сметка колко пъти през деня слага в устата си разни неща, за които после забравя или колко много рзлични храни смесва на едно хранене. Воденето на дневник има много отрезвяващ и дисциплииращ ефект – човек започва да се самонаблюдава и да подхожда доста  по-внимателно към вида и количестовото храна в ежедневното си меню. Когато знаеш, че трябва да запишеш всяка изядена храна, се замисляш дали наистина това нещо ти се хапва в тоиз момент, дали наистина изпитваш глад. Някои отслабват още докато си водят дневник! Опитайте!

Какво от нашата традиция е добро и кое – не толкова? Какво смяташ например за постите?
Постите са хубава традиция. Период на изчистване, през който можем да дадем почивка и отдих на тялото си, хапвайки по-малко и по-лека храна, така че енергията, която обикновено хабим за храносмилане, да се пренасочи към изчистване, оздравяване и възстановяване. Често пъти обаче към постите се подхожда неправилно. Хората махат животинските продукти и ги заменят с много въглехидрати – хляб, паста и всякакви тестени изделия. Така се постига обратен ефект – не само че тялото не се изчиства, но и не рядко се натрупват допълнителни килограми.

Какви съвети би ни дала за предстоящите празници и навика ни да прекаляваме с храната в този период?
Изобилието на храна, която се изсипва върху празничните трапези често пъти е повод за прекаляване. Моят съвет е на всяко ядене да опитате не повече от 2-3 различни блюда, да хапвате осъзнато всяка хапка – бавно с наслада и чувство на благодарност, затова че сте здрави, имате дом, семейство и изобилие на трапезата. Когато човек се храни по този начин, няма опасност да прекали с количеството!

Каквo е твоето пожелание за Коледа?
Бих пожелала на хората да осъзнаят, че здравето не е въпрос на късмет или случаен шанс, а избор, който правим с начина си на хранене и начина си на мислене. Внимавайте как се храните, допускайте повече позитивни мисли в съзнанието си, вярвайте в мечтите си и следвайте сърцата си. Така избирате здравето!