Лица

Момичетата и IT индустрията – 3 успешни истории

Един сектор, за който равнопоставеността не е чужда

Няма да се уморим да говорим за равнопоставеността между половете, поне докато животът не ни убеди, че вече няма нужда от това, защото целта е постигната.

Британската агенция за дигитален маркетинг Reboot Оnline публикува класация, според която България е най-добрата държава за работа за жени. Това звучи прекрасно, но ако се вгледаме, ще забележим, че са разгледани само три критерия, затова и много българки не се довериха на информацията.

Ако попитаме обаче работещите момичета у нас, в кой сектор се чувстват най-удобно като професионалисти, със сигурност отговорът ще е еднозначен – в IT сферата. 

IBM България подкрепя равенството между половете, защото това е един от ключовите компоненти за насърчаване на иновациите и създаване на разнообразна работна среда. Компанията вдъхновява промени в технологичната индустрия и насърчава многообразието в работната среда. В редиците на IBM има голям дял талантливи жени във всеки отдел и на всички нива. Пример за това са дамите, работещи в Центъра за техническа поддръжка на IBM в България, за които ще прочетете в следващите редове.

Мария Атанасова, Cisco CSFL Delivery Manager

Какво обичаш най-много в работата си и какво те мотивира?

Мария Атанасова: Най-мотивиращото в работата ми е нуждата да излизам извън зоната си на комфорт почти всеки ден, възможността да предизвиквам себе си, уменията и знанията си, чувството, че усилията ми имат значение за клиентите, колегите и мениджърите. Имах шанс да срещна вдъхновяващи ментори на работното си място, което е един от ключовите фактори, които ме мотивират. Всичко това ме вдъхновява и дори когато не съм на работа, колегите ми липсват.

Какъв съвет би дала на твоето 20-годишно аз?

Мария Атанасова: Да вижда нещата в цялост, да бъде по-търпелива, никога да не се страхува да поема рискове и да вярва наистина, че това е правилната посока, да разширява знанията и интересите си.

Какво е да си жена, работеща в ИТ сферата, и какъв съвет ще дадеш на жените, които искат да развият кариера в света на технологиите?

Мария Атанасова: Никога не съм гледала на себе си като жена, която работи в ИТ, а по-скоро като човек, който се доказва като професионалист. Когато започвах работа, единственото ми притеснение беше липсата на предишен опит. Не смятам, че да бъда жена, е фактор, който слага ограничения. Всичко е въпрос на умения, знания и желание да инвестираш време и усилия в самоусъвършенстване. Единственият съвет към жените, които преследват кариера в ИТ, е да се вдъхновяват от технологиите, да загърбят всички предразсъдъци и да продължават напред. Дори най-големият провал си струва повече, отколкото да не се опитате изобщо.

Искренна Панайотова, XIV/A9000/R AG/ANZ Team Leader

Какво обичаш най-много в работата си и какво те мотивира?

Искренна Панайотова: Сигурно ще прозвучи клиширано, но това, което най-много обичам в работата си, е да работя с толкова много различни хора. Да бъдеш част от нещо голямо, да имаш роля в създаването на иновации, е нещото, което поддържа адреналина в мен. Няма нито един момент, в който да усещам скука.

Какъв съвет би дала на твоето 20-годишно аз?

Искренна Панайотова: По-малко да се притеснява за нещата, върху които няма контрол, и да се фокусира над даването на най-доброто от себе си. Постиженията ти ще говорят сами за себе си.

Какво е да си жена, работеща в ИТ сферата, и какъв съвет ще дадеш на жените, които искат да развият кариера в света на технологиите?

Искренна Панайотова: Имам късмет никога да не съм усещала по-различно отношение само защото съм жена, работеща в сферата на технологиите. Това е една от най-интересните и динамични кариери и не бих я заменила с друга. Един съвет от мен – не се страхувайте да направите крачката напред. Работете здраво, допълвайте знанията и уменията си постоянно. Има място за всички в сферата на технологиите и ако сте запленени от нея, значи просто трябва да намерите правилното място за себе си.

Нели Чакърова, Data Scientist / Application Developer

Какво обичаш най-много в работата си и какво те мотивира?

Нели Чакърова: Съществуват няколко фактора, които правят работата ми вълнуваща – задълженията ми, хората, с които работя, и дългосрочните възможности, които имам. Да бъдеш специалист по анализ на данни, означава, че никога не ти е скучно и никога не спираш да учиш. Работата ми е невероятна съвкупност от логика и креативност, технологии, изкуство и понякога дори и магия. Тази интердисциплинарност ми позволява да работя по разнообразни проекти и да си сътруднича с хора с различна експертиза от целия свят. Харесвам това, че имам достъп до опита на тези хора, както и до огромната база от знание, с които IBM разполага.

Какъв съвет би дала на твоето 20-годишно аз?

Нели Чакърова: За да не бъде твърде критична към себе си, бих започнала с потупване по рамото на 20-годишното ми аз. Знак на признателност, че е следвала вътрешния си усет и любопитство да учи това, което й е било интересно, а не това, което са й казвали, че е логично. Със сигурност това е фактор, който ми е помогнал да си намеря работа, която да върша с удоволствие. Също бих й казала, че не трябва да се съмнява в себе си, когато няма отговорите на всички въпроси или когато без да иска изтриеш код, върху който е работила цяла седмица. Чудесно е да прекрачваш границите на собствените си възможности, но също така е много важно и да цениш труда си.

Какво е да си жена, работеща в ИТ сферата, и какъв съвет ще дадеш на жените, които искат да развият кариера в света на технологиите?

Нели Чакърова: Да бъдеш жена, работеща в сферата на технологиите, може да бъде както предизвикателно и стресиращо, така и вълнуващо и удовлетворяващо. Дори понякога да се усеща нуждата от повече дами като модели за подражание, в ИТ обществото хората са готини и винаги готови да споделят знание, опит и съвет. Моят съвет към всеки, който би искал да гради кариера в света на технологиите, е да поддържа любопитството си, смело да експериментира и да прави грешки, проактивно да развива уменията и знанията си. А когато стане трудно - да приеме объркването и хаоса, да приветства предизвикателството, да намери решение на проблема и да се наслаждава на процеса.

За повече подробности последвайте ТУК

IBM е основана в България през 1937 г. и оттогава компанията е стратегически партньор на бизнеса и държавата, помагайки им да се възползват от най-модерните информационни технологии, за да постигнат по-бърз икономически растеж и по-голяма конкурентоспособност. Наред с основните оперативни дейности, в страната компанията има четири международни звена. Центърът по снабдяване (Procurement Center) стартира през 2006 г. с основна дейност управлението на комплексни сделки и взаимоотношенията с ключови основни доставчици на IBM. Глобалният център за доставка на услуги (Global Delivery Center) предоставя различни услуги с фокус върху европейските страни. Финансовият център (Finance Center) е създаден през 2013 г. и  предоставя финансови услуги на подразделения на IBM в цяла Европа, Близкия Изток и Африка. Центърът за техническа поддръжка (Client Innovation Center for Technology Support Services) стартира в края на 2013 г. и предоставя цялостни ИТ услуги, включително управление на мрежи, сървърни системи, поддръжка и мониторинг на компютърен хардуер и софтуер.