Лица

Момичетата на Плакат Комбинат

Тези момичета са сред най-утвърдените имена в света на визуалните и графичните изкуства в България. Целта им е да покажат идеята за истински плакат, която е алтернатива на комерсиалните “плакати”, заливащи ни по улиците и представляващи просто снимка с надпис без идея.

Момичетата на Плакат Комбинат

Тези момичета са сред най-утвърдените имена в света на визуалните и графичните изкуства в България. До една участват в проекта на Плакат Комбинат “Обичам този филм”, чиято цел е да покаже идеята за истински плакат, алтернатива на комерсиалните “плакати”, заливащи ни по улиците и представляващи просто снимка с надпис без идея. Тези плакати са изкуство, което всеки би могъл да има за себе си. Запознайте се с авторките му: Надежда Комитска, Мариета Ценова, Милена Вълнарова и Светлана Мирчева.

Успоредно се провежда изложба на оригиналните филмови плакати на българските филми. Каква е разликата между оригиналите и интерпретациите на „Обичам този филм“?

Мариета Ценова: Свободата да избереш филм, който харесваш и удоволствието да споделиш любовта си към него с другите, на визуален език.

Надежда Комитска: Плакатите, които създадохме за тази изложба, разглеждат темите на филмите от дистанцията на времето. Стилистиката и изразните средства са различни и добавят нов поглед към оригиналните филмови плакати.

Милена Вълнарова: Оригиналите съдържат повече факти за филма. Които днес човек може да научи не непременно от отпечатан плакат.

Светлана Мирчева: Може би при интерпретациите художниците имат малко повече свобода да споделят идеята си за филма, без да им се налага да мислят за конкретна филмова публика.

Достатъчен ли е този модерен графичен прочит на класическите български филми, за да се създаде интерес у по-младите зрители да гледат тези филми?

Надежда Комитска: Плакатите говорят на съвременен визуален език и според мен по-младите хора биха проявили любопитство да гледат филмите.

Мариета Ценова: Това е един от начините, а дори да е достатъчен, не ни освобождава от отговорността да познаваме и помним достиженията си.[[more]]Милена Вълнарова: Условието е по-скоро зрителите да имат интерес към каквото и да било, особено към непознати неща. Ако говорим за тези зрители, отговорът е да.

Светлана Мирчева: Един добър филмов плакат, графичен или не, наистина може да накара публиката да влезе в киносалона, но как ще излезе тази публика оттам и какво ще сподели, вече не зависи от плаката, а от самия филм. Хубавите филми създават интерес към себе си, а хубавите плакати само им помагат според мен. Може би графичните филмови плакати да доведат нови хора в салоните, защо не? Струва ми се, че събуждат любопитство, като един начален тласък.

Кои са любимите ви български филми?

Надежда Комитска: “Топло”, “Всичко е любов”, “Вчера”, “Оркестър без име” и много, много други.

Мариета Ценова: Филмите на братя Мормареви.

Милена Вълнарова: “Вчера”.

Светлана Мирчева: За “Обичам този филм” направих плакат на “Източни пиеси” на Камен Калев.

Какъв български филм чакате да бъде сниман?

Светлана Мирчева: Смел, силен, свободен и красив.

Надежда Комитска: Детски филм, по-добър от “Куче в чекмедже”.

Мариета Ценова: Комедия, с добър сценарий – като “Топло” или “Случаят Пенлеве”, например.

Милена Вълнарова: Не знам дали е подходящо да бъда толкова конкретна, но чакам “Лили рибката” по сценарий на Ясен Григоров.