Лица

Нели Радева - "Всеки може да направи добро"

"За хората в България думата "фондация" е една обидна дума и често е свързвана единствено с прането на пари. И за да покажем на хората, че нещата могат да бъдат положителни и добронамерени, е нужно да извървим доста дълъг път."

Нели Радева - "Всеки може да направи добро"

Нели Радева е една изключително слънчева и пълна с положителна енергия личност. И още от първата минута завладява вниманието с увлекателен разказ и мила усмивка. Поговорихме си за благотворителността в България, за нуждата от социална ангажираност у младите и за децата със специални нужди. Ето какво разказа Нели...

Коя е Нели Радева и каква е нейната история?

Родена съм в Пловдив, но от 20 години живея в Германия. От многодетно семейство съм и имам сестра близначка и една по-голяма сестра. Нашето семейство цял живот помага на други семейства в България и сме възпитани да бъдем социално ангажирани и винаги да делим всичко.

Защо решихте да работите в сферата на добротворчеството?

Едно от семействата, на които помагаме, е точно като нашето – три момичета, напълно здрави деца, но вследствие на поставена ваксина едното от тях е било увредено. Именно те бяха поводът преди 8 години да разбера какви трудности срещат тези семейства в България.

Разбрах и че у нас за деца със специални нужди се говори само по празниците. Така започнах да мисля в посока как да говорим за тези проблеми през цялата година, но по един приятен начин, без да сме досадни на хората, които си имат достатъчно други проблеми. Търсех решение, което да е интересно за медиите, за да го отразяват и така посланието да достигне до хората. Прецених, че изкуството би било един много красив начин да говорим за тези не толкова красиви проблеми. Освен това имам пряко отношение към изкуството, след като в Германия около 10 години менажирах съвременно българско изкуство. И така се роди идеята да организирам конкурс за детска рисунка, чрез който изкуството да достигне до хората. В това начинание получих подкрепа от известни компании, медии, организации и дори от Министерството на транспорта, което ме изненада много приятно.

Вие сте основател и президент на Фондация И АЗ МОГА / I Can Too. Разкажете ни малко повече за мисията и визията на фондацията.

"И АЗ МОГА / I Can Too" е фондация за подпомагане на деца със специални нужди. Създадена през 2006 г. като частна инициативa, днес съществува изцяло на благотворителен принцип, получавайки безвъзмездната подкрепа на партньори от различни сфери на изкуството, спорта, бизнеса, медиите, както и подкрепата на правителствени и неправителствени организации.

Нашата мисия е да запознаваме обществото с проблемите на децата със специални нужди и подобрим качеството им на живот, защото те имат нужда да получават подкрепата на обществото и да бъдат ценени като негови равноправни членове.

Запознато ли е обществото ни с проблемите на децата със специални нужди?

Обществото ни е много добре запознато с проблемите на децата, които са изоставени за отглеждане в социални домове. Може би защото това е политика от социализма и у хората все още има остатъчно инертно мислене.

Все повече обаче, обществото ни започва да бъде запознато и с проблемите на децата със специални нужди извън тези домове и не само по време на празници. Самите ние вече 8 години се опитваме да популяризираме тези теми и да заговорим за тях пред обществото. Но мисля, че нашето общество все още често отива в другата крайност, като прекалено много преекспонира проблемите на тези деца. Вместо да се опитваме да интегрираме децата, ние правим всичко възможно, за да ги деинтегрираме, показвайки най-тежките картини, които натоварват и будят единствено съжаление. Лично аз познавам много деца със специални нужди и техните семейства, които не биха искали да бъдат показани в тази светлина.

Какво успяхте да постигнете до момента и коя е актуалната ви цел?

За 8 години сме направили около 200 концерта и всевъзможни инициативи и изложби, като целта не беше да събираме пари, а от позицията на известността си артистите да провокират интерес и обществено внимание. Започнахме да правим и фотосесиите с известни личности, за да провокираме ангажираност у младите хора, които да променят отношението си към социалното и да го асоциират с нещо модерно.

В момента помагаме на около 250 деца, които са с различни заболявания и като казвам помагаме, имам предвид, че сме посредници между хората, които искат да ги подкрепят, и техните семейства. Помагаме и на 2 съществуващи дневни центрове за деца със специални нужди: “Център за Надежда” за деца с множествени увреждания и училище за деца с нарушено зрение „Луи Брайл".

Актуалната ни цел е създаването на Център за деца с аутизъм в гр. Пловдив.

С какво вашата организация и начинът й на работа се различават от другите, които работят в същата област?

Различни сме, защото се опитваме да покажем децата в тяхната най-прекрасна светлина и да накараме хората да се усмихнат, като ги свързват с нещо много положително. Стараем се да провокираме интереса на хората, и да помогнем техните асоциации да не са свързани единствено с думата „проблем”.

Кои са лицата на вашите инициативи?

Лицата, които ни подкрепиха и популяризират мисията на "И аз мога/I Can Too", са много. Те са български и световни звезди, както и хора от най-различни сфери на бизнеса, спорта, медиите и изкуството.

Какво пречи на българина да бъде съпричастен на подобни инициативи?

Най-вече това, че досега българинът е лъган много и е свикнал да поставя всичко под съмнение. За хората в България думата "фондация" е една обидна дума и често е свързвана единствено с прането на пари. И за да покажем на хората, че нещата могат да бъдат положителни и добронамерени, е нужно да извървим доста дълъг път. Но трябва да стискаме зъби и да докажем, че благотворителните инициативи не винаги имат втори отрицателен, негативен план.

Какво не работи както трябва в областта на благотворителността в България?

В България липсва култура относно благотворителността и трябва да поработим върху това тя да бъде създадена. Например в Америка да правиш благотворителност е неизменна част от културата и възпитанието. Дори не можеш да постъпиш в университет, без да си извършвал подобна дейност.

Кой и как може да се включи в инициативите на "И АЗ МОГА/I Can Too"?

Всеки може да направи добро и да помогне с каквото прецени. С идеи, контакти, дарение, работа, материали за безвъзмездното реновиране на Центъра в гр. Пловдив. Музикантите могат да се включат с музиката си, а известните личности с известност. Поръчайте тениски и аксесоари "I Can Too" или пък подкрепете отделен случай на дете със специални нужди и неговото семейство.