"Това може би е завръщането на десетилетието" - така започва материалът на Deadline, посветен на българската актриса Ели Скорчева, звездата от българското предложение за „Оскар“ тази година - филма „Уроците на Блага“ на Стефан Командарев.
Статията „Невероятната история за завръщането на Ели Скорчева на екрана след три десетилетия в българския филм „Уроците на Блага“, който се надява на „Оскар“ е написана от редактора в сайта Нели Андреева и проследява в детайли жизнения и творческия път на Ели Скорчева от кандидатстването й във ВИТИЗ (днес НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов“ до завръщането й на екран в новия филм на Командарев, съобщава БТА.
„Това може би е завръщането на десетилетието. В първата си филмова роля от почти 30 години насам влиза българската актриса Ели Скорчева, която се отдаде на самоналожено изгнание от киното, сменяйки професии и работейки всякаква работа, включително като чистачка“, разказва авторката.
Страхотна статия за Ели Скорчева в Deadline! Кампанията на "Уроците на Блага" за THE 96TH ACADEMY AWARDS - BEST...
Posted by Stephan Komandarev on Thursday, 2 November 2023
Кандидатстването й във ВИТИЗ е свързано с перипетии – закъснява за изпита, защото се снима за телевизията, и по съвет на портиера си вади медицинско, за да се яви на друга дата. Взима приемния изпит безпроблемно, въпреки че няма никаква предварителна подготовка. Насочва се към театъра, защото неуредиците в българското кино по това време я отвращават: „Хаосът, това, че никой не знае какво точно прави, изобщо не ми хареса и ме накара да се закълна, че никога повече няма да се занимавам с кино“, разказва тя за първия си опит на снимачната площадка.
Неудовлетворението й стига дотам, че отказва да предаде снимка за каталога за кино кастинги на учебното заведение. Въпреки това, когато е във втори курс, получава покана за главна роля в трисерийния телевизионен сериал „Адаптация“. Именно там изгрява звездата й и следват покани за водещи кино и театрални постановки.
„Докато актьорската ѝ кариера процъфтява през 80-те години на ХХ век, продължава статията - Скорчева поема рискове в подкрепа на каузи, противопоставящи се на комунистическия режим, включително гладна стачка в знак на солидарност с чешкия дисидент (и бъдещ президент) Вацлав Хавел и петиция срещу кампанията на правителството за насилствена промяна на имената на българските турци.“
Скорчева също така дава лицето и гласа си на демократичното движение след падането на комунизма през 1989 г., но по-късно се оттегля от политиката, след като опозиционните партии стигат до парламента и правителството.
Има още...