Лица

"Новите платежни решения улесняват продажбите в движение"

Лица

"Новите платежни решения улесняват продажбите в движение"

Косара Чигирева

Последната година и половина изправи много бизнеси пред редица предизвикателства, но пък точно тази пандемична обстановка даде няколко хода напред на новите технологии, за да им помогне да намерят своята сигурност. Точно това направи и финтех компанията myPOS, която предлага гъвкавост на малкия бизнес благодарение на иновативни платежни решения. А те са в помощ не само на търговците, но дава комфорт и на нас, клиентите. Възможностите обаче не спират да стават по-добри и myPOS става все по-желано средство за безконтактно плащане.

По какъв начин се разрастват тези възможности, как се промениха навиците на клиентите им и какви са следващите им стъпки в разширяване на пазарното им присъствие ни споделя Полина Тоскова, регионален мениджър за България във финтех компанията myPOS. От своя страна издателят Косара Чигирева, която стои зад организирането на най-големия базар за български автори на приложно изкуство - Mish Mash Fest, ни разказва защо са поканили myPOS за партньор на фестивала, с какви предизвикателства са се сблъскали при организацията на последните издания и как желанието да помогнат на самите творци води до създаването на платформата www.mishmashfest.com.

По какъв начин се промениха навиците на клиентите ви през последната една година?

Полина: През последната година бизнесът трябваше да се адаптира към променящите се нагласи на обществото. Потребителите вече търсят решения, които са свързани със сигурен и безконтактен достъп до стоки и услуги. В резултат на това нашите клиенти се възползват от различни myPOS предложения, които им помагат да отговорят на търсенето.

За нас е важно, че можем да предложим на малкия бизнес гъвкавост и се опитваме да помогнем по няколко начина – като предлагаме иновативни платежни решения, които отговарят на необичайната ситуация, като предлагаме продукти без месечни или годишни такси и като даваме незабавен достъп до постъпилите средства.

Мисията на Mish Mash Fest винаги е била да подкрепя малките независими автори и творци на приложни изкуство. Как се вписва в нея възможността за безкасово разплащане на myPos?

Косара: Така е, винаги сме се старали да даваме сцена за изява на независимите автори и творци у нас. Да твориш в България никога не е било лесно занимание и изисква много отдаденост и любов, за да следваш мечтите и целите си, но и това не ти гарантира достъп до широката публика. Философията на Mish Mash Fest е да срещне едни от най-добрите български творци със столичани и да им покаже колко много интересни и любопитни автори има у нас. Винаги сме се старали да правим селекции на най-високо ниво и да даваме най-доброто от себе си като организация. Съвременният градски човек е много динамичен и обича да експериментира, иска да бъде различен и не залага на конвенционалното. В този смисъл, съвсем естествено дойде и партньорството ни с myPOS – безкасовите разплащания са част от живота на градските хора, защото не ни обременяват, не изискват никакви усилия и спестяват време.

Да не говорим, че в последните близо две години те са един добър начин да минимизираме излишните контакти с пари и да извършваме плащания безопасно.

Как успяхте да отговорите на промените в бизнес средата?

Полина: Промените, породени от коронавируса, ни тласнаха да развием проекти на световно ниво. Пример е myPOS Glass – приложението, превръщащо Android телефона в ПОС терминал. Чрез него всеки търговец може да приема плащания с карта или смарт устройство директно на своя Android телефон. Няма нужда от инсталиране на хардуер или допълнителен софтуер.

Тъй като пандемията ускори развитието на електронната търговия, скоро добавихме още една услуга, с която даваме шанс на всички търговци да продават онлайн, като плащат малка такса, само когато правят продажба. Дори тези, за които досега е било непосилно да управляват свой сайт или магазин, вече могат да го направят, защото myPOS Online се грижи за всички технически и правни изисквания. Не са необходими познания в сферите на програмирането или дизайна. Платформата предлага огромен набор от функционалности, включително проследяване на инвентара, съвременни методи за сигурно плащане, опции за доставка или вземане от магазин, както и предварително подготвени дизайн теми.

През последните три години малките търговци все по-често търсеха комбинирани устройства, за да могат да приемат плащания както в брой, така и с карта. В началото на годината представихме именно myPOS N5 Fiscal, който даде възможност на занаятчиите, на микро търговците и бизнесите, които правят собствена доставка да оптимизират своя бизнес и да се обърнат към новите технологии.

Каква е идеята зад партньорството ви с myPos?

Косара: Поканихме myPOS за партньор, защото вярваме, че те ще дадат възможност на творците - част от селекцията на Mish Mash Fest, да адресират търсенето на опция за безкасови разплащания от страна на посетителите на фестивала. Истината е, че хората свикнаха да плащат безкасово с годините, особено в големите градове, и липсата на подобна опция е крачка назад, която нямаше как да си позволим ако искаме да отговорим на очакванията на любителите на Mish Mash Fest.

Новите технологии се развиват изключително бързо. По какъв начин се увеличиха възможностите при използването на безконтактното плащане с myPOS?

Полина: От 2020 година ръста в безконтактните плащания е изключително увеличен. Този тренд все още се наблюдава и през 2021 година. Продължаваме да напътстваме нашите търговци да предлагат този тип плащания, не само защото е бързо и сигурно, но и в ситуацията, в която се намираме е и по-безопасно.

Възможностите за използване на безконтактно плащане са много – ПОС терминалите приемат не само карти и мобилни портфейли, но и онлайн плащания. Това става чрез инструменти като платежни линкове, които търговецът генерира и изпраща по имейл, SMS или чат, или плащания чрез QR код. Apple Pay и Google Pay се приемат както на физическите ни терминали, така и при онлайн плащанията, което ни отличава от компаниите, предлагащи този тип услуги, а все повече е търсена функционалност от младите хора, готови да експериментират в областта на картовите плащания.

Освен това новите платежни решения улесняват продажбите в движение.

Някои от нашите мобилни терминали са и смарт – базирани на Android, с допълнителни приложения, за да се управлява бизнеса мобилно и от едно-единствено устройство.

Какви бяха основните предизвикателства, пред които се изправихте с организирането на Mish Mash Fest през последната година, след поредицата от локдауни и ограничителни мерки?

Косара: Истината е, че последната година и половина беше много предизвикателна от гледна точка на организацията. Отстрани може би не изглежда така, но се наложи да направим много промени, за да можем да продължим и успеем да осъществим всички планирани издания на фестивала за този период. Няма да крием, че основната ни мотивация в този период беше да не спираме, защото тези срещи бяха изключително важни за нашите творци и една добра възможност да продължат напред в този труден период. Благодарни сме на подкрепата на Столична Община и Отдел Култура, които бяха до нас в този период и въпреки всички административни и здравни мерки, успяхме да се справим.

От кои варианти най-често се възползват самите търговци?

Полина: Това зависи изцяло от нуждите на търговците. Някои имат нужда от мобилно решение, като myPOS Glass, други от касов апарат с принтер и ПОС терминал в едно, каквото е нашето иновативно решение myPOS N5 Fiscal.

Като цяло най-често използваният терминал в България е myPOS Go – компактен, лек и устойчив ПОС терминал. Идеален е за малки и микро бизнеси и с него могат да се приемат както плащания с карти, така и безконтактни разплащания и плащания с мобилни устройства. Той е и на изключително достъпна цена.

Как се отрази всичко това върху самите участници, защото малкият и средният бизнес сякаш беше най-засегнат? Как вие ги подпомогнахте?

Косара: Вярваме, че този период постави на изпитание всички, не само творческия сектор, но и в същото време отвори много нови възможности. Това беше период, в който е важно да се адаптираш и търсиш нови решения, а не да се капсулираш в собствения си пашкул и проблеми. Разбира се, ние избрахме да търсим нови начин да стигнем до феновете на Mish Mash Fest, стартирайки онлайн маркетплейс платформата www.mishmashfest.com. Тя даде възможност на всички творци и автори в сектора, които имат желание, да се развиват онлайн, да създадат свой собствен онлайн магазин, без да инвестират средства и усилия в разработването на собствен сайт и рекламата му. В тази посока планираме доста активности, които да ни позволят да я развием и да осигурим един добър онлайн канал за реализация на творческия сектор у нас.

Какви са следващите стъпки към разширяването на пазарното ви присъствие?

Полина: Амбициите ни за българския пазар са големи, тъй като вече имаме натрупан опит и самочувствие на големи европейски пазари, а и обратната връзка от българските търговци и близостта, с която работим с тях, ни мотивира силно да продължаваме с иновациите и още по-смелите проекти. Част от тях са свързани с важни за нас партньорства със софтуерни и хардуерни компании, както и с търговски вериги, благодарение на които предлагаме специално създадени решения за конкретни индустрии, като хотелиерството, ресторантьорството, зони на самообслужване и други.

Продължаваме да развиваме и портфолиото си от инструменти за приемане на онлайн плащания без първоначална инвестиция, които са от особена важност за дигитализацията и оцеляването на малките бизнеси в предизвикателната пандемична обстановка.

С подкрепата на myPOS