Лица

Пека Пилен: "Ако имаш качествени съставки, няма нужда да са много"

Той е световноизвестен миксолог, който развива коктейлната култура не само в родната си Финландия, но и в цяла Европа. Ето какво сподели за интересната си професия, за добре балансирания вкус и за това как да направим напитката си още по-добра.

Пека Пилен: "Ако имаш качествени съставки, няма нужда да са много"

Съвсем наскоро водка Finlandia се завърна на световната сцена с новата си кампания 1000 Years of Less Ordinary Wisdom и впечатляващ документален филм с участието на актьор от „Игра на тронове” и още изключителни личности, избрали да живеят необикновен живот. Кампанията вече вдъхновява хора по цял свят и беше представена в България от един от своите посланици – Пека Пилен – световноизвестен миксолог, който развива коктейлната култура не само в родната си Финландия, но и в цяла Европа. По този повод вижте какво сподели той за интересната си професия, за добре балансирания вкус и за това как да направим напитката си още по-добра.

Какво те е направило добър в това, с което се занимаваш?

Обслужването на хора, комуникаторът в мен прави добрия миксолог. Дори да имаш отлични умения, ако не можеш да ги продадеш на клиента, не можеш да се развиваш. Просто трябва да излезеш от кутията си и да добавиш нещо от себе си, своя личен почерк.

Казват, че барманът трябва да е и психолог. Важи ли същото за миксолога?

Винаги съм казвал, че добрият миксолог трябва да направи точната напитка за точния човек в точната ситуация. Ще го разбере от няколко думи, дори да говорите за времето или къде ще ходите на почивка. Никога не питам човека от другата страна на бара какво харесва, защото обикновено казват нещо, което е модерно в момента. Нито дали предпочита сладко или кисело. Никой няма да ти каже, че обича сладки коктейли, защото сладкото не е здравословно.

Някога подвеждала ли те е интуицията ти?

Да, разбира се. Случвало се е.

Откъде започваш, когато правиш нов коктейл?

Понякога просто трябва да направя нещо ново. Имам прекрасен бар с всички необходими съставки, но често се случва, когато пътувам, да ми хрумват нови идеи. Винаги започвам с водка, защото играя с нея. Така че първият въпрос винаги е каква водка ще използвам в този коктейл – с определен вкус или класическа Finlandia.

Говориш за добре балансиран вкус. Какво точно е това?

Коктейлът има три или по-точно четири части – вид, вкус, аромат и общо впечатление. Когато направиш питие за някого и го украсиш, обикновено това създава очакването и вкусът му да е добър. Щом засилиш аромата, както аз обичам да слагам пресен лимонов сок или водка грейпфрут в спрей, това е почти сигурна гаранция, че коктейлът ще се хареса. Но ако мирише на свежо и кисело, а след това има шоколадов вкус, се получава небалансиран, не оправдава очакванията и прави лошо впечатление.

Как изглежда коктейлната култура във Финландия?

Всяка година има нови и нови барове – ние сме държава, в която традиционно се пие светъл алкохол. Но няма нещо специфично, следваме международните тенденции, защото в момента това е много лесно – хората пътуват много, светът е малък, а най-добрите бармани се познават и споделят трендове и знания.

Каква е водещата тенденция в миксологията в момента?

Less is more. Ако имаш качествени съставки, няма нужда да са много. В храната се забелязва същото – ако имаш перфектното телешко, какво още ти трябва? Сол и пипер, нищо повече. Също така класиките се завръщат – можеш да ги намериш във всеки добър бар, където и да се намира.

Как виждаш бъдещето на твоята професия?

Мисля, че ще бъде страхотно. Вече виждам какво се случва в храненето – пуснеш ли телевизора, има предаване за готвене. А миксолозите са като главните готвачи и вярвам, че в бъдеще повечето хора ще започнат да се интересуват и да разбират от това. Ще станат по-отворени, както е в готвенето. Най-важното е не да се напиеш, а да се насладиш на съставките.

Как предпочиташ своята Finlandia?

Както казах, less is more. Няколко съставки с отлично качество могат да ти направят напитката. Например, ако има горчивина в лимоновия сок, всичко може да се провали, важното е да е пресен. Е, понякога less is not more. Използвай фантазията си и всичко, което можеш да намериш в кухнята. Съставки за блъди мери например винаги има – то е нещо като доматена супа; след това можеш да използваш всичко от хладилника – скариди, миди, пиле, телешко.

Сподели някоя лесна рецепта с нас, моля.

Ще ви предложа коктейл, който напомня на манхатън, но леко пипнат. 3 cl Finlandia Cranberry, 1 cl портвайн и 1 cl Chambord, което е ликьор от малини и къпини – всичко това се слага в шейкъра и леко се миксира. Къпините и боровинките вървят отлично заедно, а портвайнът придава повече мекота и цялост на коктейла, които идват на мястото на горчивината.

Научи ни на някакъв трик, с който можем да направим напитките си по-добри.

Само трябва да запомните: 1, 2, 3 и 4. Едно – нещо сладко, две – нещо кисело, три – алкохол, 4 – миксиране. Цифрите отговарят на количеството, киселото винаги трябва да е два пъти повече от сладкото, а алкохолът – три пъти повече.[[more]]И последно, има ли лекарство против махмурлук?

Търсил съм го във всичките 65 държави, в които съм бил, но още не съм го открил. Ако вярваш в рецептата, ще ти помогне. Правилото е да се пие малко, по-качествен алкохол, с много вода. Но ако търсиш нещо научно доказано, то е, че белите алкохоли не водят до толкова силен махмурлук колкото тъмните.

С подкрепата на Finlandia