Лица

Преслава Фентам-Флетчер - едно българско момиче в Москва

Москва е брутален и необятен, стряскащ с нечовешкия мащаб, град. Прекарвам по 3 часа в задръстване и затова всички шофьори сърфират на телефоните си. Москва не спи, тук всичко е отворено до сутринта, всеки успял ресторант в Ню Йорк или Лондон си има близнак и тук (на двойна цена) и ако искаш, можеш да си на парти нонстоп.

Преслава Фентам-Флетчер - едно българско момиче в Москва

Преслава е от хората, които не могат да стоят нито мирно, нито незабелязано. От хората, които винаги имат идеи, винаги работят по няколко проекта едновременно, които търсят и намират смисъл не само в живота като цяло, но в това да го променят към по-добро. И към по-красиво. Не на последно място и чрез собствената си обаятелност. Освен с дългогодишната си отдаденост на различни благотворителни проекти, в момента - в Москва, Преслава е и основател на един страхотен лайфстайл сайт - How Do You Do, Moscow?, също посветен на руската столица. Разпитахме я за това, как се справя едно българско момиче в Москва, какво е да правиш благотворителен бал с дълги до земята рокли и как й се вижда България оттам.

 

Разкажи ни за себе си...

От 2002 г. се занимавам с благотворителност. Първата ми работа беше в Diabetes UK, много известен благотворителен фонд в Англия, който представлява правата на хората с диабет в страната и търси лекарство за болестта. Моята специалност е набиране на средства и имам опит във всички дисциплини на така наречения fundraising, но най-тясна е връзката ми с корпоративния фъндрейзинг, което граничи със социално предприемачество. От 2008 г. управлявам Action for Russia's Children, английски фонд, който набира средства в Русия и ги дарява на руски фондации под формата на дарения. Сега поддържаме 14 руски проекта, всички работят с деца с особени нужди или в неравностойно положение.

Освен с благотворителност обаче, ти се занимаваш и с един уеб проект...

Отделно сам съучредител на How Do You Do Moscow, сайт за Москва, който я представя по чаровен и весел начин на чужденците. Ние публикуваме само подбрана, качествена и оригинална информация, която достига до нашите редовни читатели под формата на кратък имейл всеки понеделник. Тепърва имаме планове за развитие към нещо по-мащабно.

Как попадна в Москва?

Саймън, моят съпруг, получи предложение за работа в Москва. Неговата сфера е банкерство или по-скоро hedge funds и инвестиции, ориентирани към крупни клиенти. Останалото е история. Вече сме тук 7-ма година и дъщеря ни Алис се роди тук, истинска московчанка.

Каква е спецификата на благотворителната дейност в Русия?

Ние се стараем да поддържаме руски фондации, които работят за деинституционализацията на деца. В Русия има 750,000 сираци, живеещи в детски учреждения и тази стара система се поклаща само благодарение на някои благотворителни организации, които дават алтернатива на подобна форма на "складов тип" съществуване за децата. Проектите, които финансираме, предлагат терапия, рехабилитация, юридически съвет на семейства с деца инвалиди и често са единствено спасение от попадането в интернат или отказ от дете. Ние се стараем да задържим децата в семействата им и с една дума финансираме такива благотворителни организации, които предлагат алтернатива на иначе обичайната институционализация на дечица.

Разкажи ни за благотворителния бал, който организирате всяка година.

Всяка година организираме благотворителен бал, тази година ще бъде десетият. Формулата е известна и всички гости го очакват с нетърпение. Става дума за бал с дълги до земята рокли, 500 човека, 23 корпоративни спонсора от най-големите международни компании в Русия, жив аукцион и най-накрая огромно парти с музикална група от Англия. Нощта завършва с танци и усмивки. Ние набираме около $300,000 от бала и понеже всички, които работим за АRС, сме доброволци, всеки долар отива директно в руските фондации, които подпомагаме.

Как се роди сайта How Do You Do Moscow?

Роди се от 5 чужденки, на които им беше омръзнало да слушат, че Москва е отегчителен и недовършен град от европейска гледна точка. Ние искаме да покажем, че тук е весело, че и тук стават невероятно модни неща. Градът и проектът, свързан с него, станаха наши източници на вдъхновение и това ни дава страхотна енергия.  

С какво е по-различен от останалите руски лайфстайл сайтове?

Ние сме нишов сайт и предлагаме качествено съдържание, а не копи-пейст, както правят много сайтове в Русия. Концепцията съшествува много успешно в Европа, но за Русия сякаш е малко рано да се прави монетизация от контекстуална реклама - което трябва да правим, ако искаме да продължим..

Какво ще е неговото бъдеще?

Имаме нужда от стратегически партньор или голям модерен руски сайт, който да ни разбере и да ни помогне да пораснем бързо. В преговори сме, да видим.

Каква е разликата между руската медийна уеб сцена и българската?

Ах, руската медийна сцена е много бързо растяща; тук има много умни, млади, непокорни хора, които правят чудеса и пренаписват книгата на уеб-пространството и медииите. Имам щастието да ги познавам. Те са хипстери на по 26 години и им трябва само компютър, много кафе и офис на някой таван. Те преобръщат правилата на интернет рекламата, на качеството на журнализъм и дори на естетиката в уеб дизайна, невероятно са гладни и защо да не са, след като Русия е след първите страни по време, прекарано в ползване на соц медии и по растеж на е-комерс. Пазарът е огромен и ще върви само нагоре.

Какъв град е Москва? С какво е различен и по какво прилича на Лондон. А на София, или подобно сравнение е абсурдно?

Москва е брутален и необятен, стряскащ с нечовешкия мащаб. Прекарвам по 3 часа в задръстване и затова всички шофьори сърфират на телефоните си. Москва не спи, тук всичко е отворено до сутринта, всеки успял ресторант в Ню Йорк или Лондон си има близнак и тук (на двойна цена) и ако искаш, можеш да си на парти нонстоп. Не мога да я сравня с Лондон, там е място само за хора, които са готови да дадат най-доброто от себе си. В Лондон е трудно да оцелееш, ако не се разпориш от работа и не се докажеш като почти незаменим. Не бих казала това за Москва, тук е пълно с много случайно успели хора, защото са яхнали вълната на икономическия растеж, а не защото притежават талант или високи познания.

Би ли искала отново да се върнеш в България?

МНОГО. Липсва ми природата, тук такава няма, само бетон и улици и коли, дачиите им са насред магистрали и до молове. Ние сме благословени с нашата природа; и хората са мили. Не се смейте, така е. В Русия никой не се усмихва, младите под 30 години го правят, но усмивката се счита за слабост. Обслужването все още е много зле, независимо че си в най-скъпия ресторант. Всичко има и тук като в Европа, но на двойна цена, така че всички, които могат да вземат виза, пазаруват в Лондон или Париж.

Ти се прибираш значително често. Какво се промени според теб у нас през последната година?

Промени се мисленето на младите чора, те не искат да си тръгват и по време на протестите, на които бях в София, видях лицата на хора, които държат съдбата в ръцете си. Прочетох много интелект и увереност в очите им, че промяна ще има, и съм убедена, че така и ще стане. Много се радвам да видя растежа на благотворителни проекти у нас. Например имах удоволствието да се срещна с едно много умно младо момче, Любен Георгиев, който е от учредителите на неправителствена организация на име "Ре-Акт”. Tе предлагат професионално обучение и подготовка за влизане в обществото на деца и младежи в неравностойно положение, живеещи под институционална или частна опека.