Лица

Салима - афганистанската областна управителка, която се бори с талибаните

Една впечатляваща жена

Салима - афганистанската областна управителка, която се бори с талибаните

Снимка: Farshad Usyan/Getty Images

Салима Мазари е една от единствените три жени, областни управителки в Афганистан. Чаркинт е единственият окръг в размирната страна, чиято сигурност е под ръководството на жена, както и единственият, който нито една терористична група не е успяла да окупира досега. Пред "Гардиън" Салима разказва за мотивацията си да се бие с екстремистите и предизвикателствата, пред които се изправя prez последните 3 години.

В Чаркинт, част от северната провинция Балх в Афганистан, е рано сутринта, но вече се провежда среща с местната губернаторка, за да се направи спешна оценка на безопасността на 30 000 души, които тя представлява. Салима Мазари е на тази работа от малко повече от три години и за нея борбата с талибаните не е нищо ново, но от юли се среща всеки ден с командирите на силите си за сигурност, тъй като атаките на ислямистките бойци в цялата страна се увеличават.

Като една от само три жени областни управители в Афганистан, Мазари привлича вниманието просто като жена, лидер в размирна зона. Това, което отличава 40-годишната афганистанка, особено след неотдавнашната вълна от насилие на талибаните, е нейното практическо участие като военен лидер. 

"Понякога съм в офиса в Чаркинт, а друг път трябва да взема пистолет и да се включа в битката", казва тя.

Нейната работа означава не само управление на ежедневната бюрокрация, но и организиране на военни операции. "Ако сега не се борим срещу екстремистките идеологии и групите, които ни ги натрапват, ще загубим шанса си да ги победим. Ще успеят. Те ще промият мозъка на обществото, за да приеме техния дневен ред", предупреждава тя.

Мазари е родена в Иран през 1980 г., тъй като семейството й е избягало от съветската война в Афганистан. След като завършва университет в Техеран, заема различни позиции в университети и в Международната организация по миграция, преди да реши да се насочи към страната, която родителите й са напуснали преди десетилетия. 

"Най-болезненото нещо в това да си бежанец, е липсата на усет за родината си." 

През 2018 г. Салима научава, че има свободно място за областен управител на Чаркинт, "моята прародина", както го описва самата тя. Насърчена от колеги и членове на семейството, тя кандидатства за поста. Със своя опит и квалификация е сред водещите кандидати. Решимостта й да работи за хората от своя район гарантира, че скоро е назначена. 

"Първоначално се притеснявах, че като жена-управител може да бъда дискриминирана, но хората ме изненадаха. Но в деня, в който бях официално приета в Чаркинт като областен управител, бях затрупана от подкрепа."

Малко жени излизат от къщата си тук без пълен хиджаб или бурка, или мъж-настойник. Да поеме ролята на областен управител не е лесен подвиг и скоро Салима се озова в центъра на битки, които не е очаквала. "Липсват ни основни услуги като достъп до здравеопазване. За да управляваме сигурността, трябва да имаме поне седем полицейски рейнджърски коли и две високопроходими, оборудвани с леко и тежко въоръжение. Имаме обаче много по-малко ресурси, въпреки че сме ги искали от правителството много пъти. Молбите ми останаха нечути", описва Салима Мазари пред "Гардиън" проблемите, пред които е изправена.

Има и още...


Въз основа на данни, предоставени от афганистанската областна управа, Чаркинт някога е имал население от над 200 000 души, но войната и произтичащата от това бедност са оказали огромно отрицателно влияние.  Преди две години Мазари е създала комисия по сигурността, която набира афганистанци в местни милиции, за да защитават областта.

"Каня хора от всички части на областта в моя офис и търся тяхното мнение за подобряване на положението на Чаркинт. Това направи жителите на Чаркинт по-приобщени и ангажирани и възстанови вярата им в държавната власт", казва тя пред британската медия.

При подновеното талибанско насилие, което обхвана страната Мазари се справи добре като лидер. "Успяхме да ги задължим извън Чаркинт", казва тя с очевидна гордост. Мазари е разположила войските си в покрайнините на Чаркинт с надеждата, че талибаните няма да могат да пробият отбраната им.

Чаркинт е единственият окръг в Афганистан чиято сигурност е под ръководството на жена, както и единственият, който нито една терористична група не е успяла да окупира досега. 

Но Мазари е наясно, че ситуацията се влошава бързо и е притеснена за хората си. През последната седмица талибаните превзеха поредица от северни провинции и столици, а в провинция Балх бушуват боеве. Миналата година Мазари успешно договори предаването на повече от 100 талибански бойци в своя регион. Но такива преговори не винаги са успешни, казва тя.

"На няколко пъти изпращахме комитет от името на нашия народ за преговори с талибаните. Имахме над 10 срещи, за да ги помолим да защитят живота, реколтата и имотите на хората. Нашите хора са земеделци и зависят от реколтата си за прехраната през зимните месеци. Но талибаните всеки път отхвърляха искането на хората за споразумение", казва тя.

Нарастващата репутация на Мазари като силна жена, изправена срещу бруталността на талибаните, изложи живота й на риск. Тя е преживяла няколко засади от екстремистите, както и бомби, поставени, за да я повалят. "Но аз не се страхувам", казва Салима Мазари. "Вярвам във върховенството на закона в Афганистан."
 

 

Женският отряд, който воюва срещу Ислямска държава